| anonim_4396 a întrebat:

Oare cartea "Iacov" din Noul Testament a fost scrisă înainte sau după dărâmarea templului din anul 70 d.Hr?

16 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cu siguranta a fost corectata la primul sinod. 328 cumva sau ma insel?

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

O intrebare: cand a inceput primul razboi mondial?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

1914.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca un raspuns corect ar fi fost:

Pentru cine?

| CostinAlamariu a răspuns:

Înainte

| fllu07 a răspuns:

Istoricul Josephus spune că marele preot Ananus (Ananias), un saducheu, era răspunzător de uciderea cu pietre a lui Iacov. Evenimentul s-a petrecut după moartea guvernatorului roman Festus, care a avut loc în jurul anului 62 e.n., înainte ca succesorul său, Albinus, să preia această funcţie.
Aşadar, este posibil ca Iacov să fi scris scrisoarea la o dată târzie, cu puţin înaintea anului 62 e.n., dacă afirmaţiile lui Josephus referitoare la împrejurările morţii lui Festus şi sursele care plasează moartea acestuia în jurul anului 62 e.n. sunt corecte.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Este datată circa 65–85 d.Hr. La fel cu Evrei, Iacob nu este atât o scrisoare cât o rugăminte; stilul grecesc face improbabil ca ea să fi fost scrisă de Iacob, fratele lui Isus. Sursa: Perkins, Pheme (2012). Reading the New Testament: An Introduction. Paulist Press. ISBN 9780809147861. p. 19ff.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbim despre scrisoarea lui Iacov, nu Iacob. Iacob a fost altcineva, si a trăit cred cam cu 2.000 de ani aproximativ, înainte să fie scrisă scrisoarea lui IacoV.
Mai mult nu are cum sa fie scrisă după anul 62, pentru că IacoV a fost ucis în anul 62. Inainte da. Putea. big grin

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Greu cu cititul, nu? Este vorba de Iacob, fratele lui Isus, care în realitate n-a scris https://ro.wikipedia.org/wiki/Epistola_soborniceasc%C4%83_a_lui_Iacov

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu e greu. Dar in canonul Biblic nu exista epistola lui Iacob. Ci epistola lui Iacov. Poate printre cărțile apocrife, o fi. Nu zic. Dar in biblie sunt e personaje diferite IacoB si IacoV

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

In ebraica B se pronunta B in Antichitate si acum se pronunta V. Asta e singura diferenta. Nici macar nu era scris cu caractere latinesti, era scris cu litere grecesti.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

(Ancient Greek: Ἰάκωβος, romanized: Iakōbos), https://en.wikipedia.org/wiki/Epistle_of_James

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Deci diferenta dintre Iacob si Iacov:

- in ebraica antica nu exista;
- in greaca antica nu exista;
- in limba romana Iacob e la catolici si Iacov la ortodocsi;
- in engleza nu e niciuna dintre ele, ci este numit James;
- in franceza este Jacques.

| minrest a răspuns (pentru fllu07):

Ba da, poate. Nu este scrisa de Iacov. Este scrisa in greaca, de un om care are ceva cultura greaca. Iacov nici nu avea de ce sa invete greaca; el se prezenta ca un evreu mozaic pios, dar care credea in Isus.

| Onisim10 a răspuns:

Nu, a fost înainte.