| timoteidoi a întrebat:

Oare din ce cauza au crestinii convingerea ca Isus trebuia sa moara pentru ei, tinand cont de faptul ca Dumnezeu in religia pe care El a dat-o oamenilor, adica in religia mozaica, EL a stabilit ca pacatele oamenilor se pot spala cu singele boilor, vacilor sau al junincilor sacrificate.
Dar vedem ca in crestinism pacatele nu se spala asa cum a lasat Dumnezeu ci se spala cu sangele lui Isus, asta desi Dumnezeu nu si-a schimbat Legea si desi erau si sunt si azi suficiente vaci si boi care prin sangele lor sa spele pacatele oamenilor, asa ca nu era nevoie ca Isus Fiul lui Dumnezeu sa fie sacrificat in locul unui bou!
Oare cum va explicati acest sacrificiu inutil?
Nu cumva este vorba de o minciuna strecurata in capetele oamenilor pentru a-i face sa se simta indatorati lui Hristos, care este Dumnezeul veacului acesta, si astfel sa-l accepte ca pe un Dumnezeu adevarat, asta desi el era o creatura din carne si oase si nu un Dumnezeu Spirit Universal?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

În Ieremia la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Dar Isus este Dumnezeu adevarat. Jertfa Lui este perfecta, completa si primita de Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Toate sunt minciuni. Sa admitem creationismul- Rationali fiind ca specie nu poti crede ca o entitate creatoare a universului cu toate componentele lui, creatorul viului si omului pe pamant, stăpân total pe lucrarea lui, o lucrare ce depaseste puterea noastra de intelegere sa admitem ca animozitatea lui fata om (creatia lui finala- " Sa facem om, dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra") si lipsa lui de intelegere sa fie iertat prin sacrificiul fie de animale s-au oameni, cu atat mai mult pe Isus, fiul lui.
Aceste concepte (sacrificii de animale si oameni) sunt primitive si nu mai corespund mentalitati de azi. A sustine sacrificiul uman chiar in numele lui God e o blasfemie pentru religie, devine imorala si asta nu face altceva decat sa mentina omul in concepte primitive.

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru Hombre):

Si daca nu crezi o iota din teoria creationismului 9 numita si teoria teologica), sa inteleg ca tu crezi in teoria lui Darwin? Explica atunci de ce Darwin pe patul de moarte a cerut \Biblia? Explica de ce Darwin tot in "evolutia speciilor" a recunoscut pus fiind in fata complexitatii functiilor ochiului ca e un lucru nebunesc a crede ca totul a evoluat de la sine? acum cu totii credeti in teoria lui Charles Darwin, insa in mare sunteit complet pe dinafara.

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

Ok, si majoritatea celor ce cred cu tarie in teoria lui Darwin neaga prin aceasta existenta lui Dumnezeu. Explica-mi tu atunci, de ce Darwin a cerut Biblia pe patul de moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

Probabil ca multi nu au citit lucrarea lui Darwin "evolutia speciilor", unde Darwin specifica clar ca e o nebunie sa crezi ca totul a evoluat de la sine, ceea ce, majoritatea, cred ca e esentialul teoriei salewinking

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

Mda, se vede ca sfarsitul e aproape. Parintele Cleopa, Dumnezeu odihneasca-L in pace, a scris in lucrarile sale despre oameni ca tine, Om care a inteles Biblia si Sfanta Scriptura. Pura curiozitate, esti ateu sau martor al lui Iehova? Cat despre legatura dintre Dumnezeu si creatie, tu daca te iei dupa simpla varianta "sa facem" si zile, clar nu ajungi nicaieri, se stie ca in scriptura si biblie sunt intalnite cele mai multe metafore, nimic nu trebuie luat cuvant cu cuvant, ci trebuie inteles, iar daca nu pricepi nimic, iata ca aici intervin preotii care te pot ajuta in deslusirea acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru ascovit):

"Si daca nu crezi o iota din teoria creationismului 9 numita si teoria teologica), sa inteleg ca tu crezi in teoria lui Darwin? Explica atunci de ce Darwin pe patul de moarte a cerut \Biblia? Explica de ce Darwin tot in "evolutia speciilor" a recunoscut pus fiind in fata complexitatii functiilor ochiului ca e un lucru nebunesc a crede ca totul a evoluat de la sine? acum cu totii credeti in teoria lui Charles Darwin, insa in mare sunteit complet pe dinafara."
Cand afirmi ceva, apoi trebuie sa ai si dovezi serioase nu numai vorbe de-a-nsulea luate de pe strada. Mai acum 23 de ani prin ziarele romanesti scria ca se face 110 tone de ardei capia pe hectar si 12 tone de grau la Scornicesti.

| ascovit a răspuns (pentru Hombre):

Nu vad ce e atat de neclar pentru tine in raspunsul meu, dar ce sa-i faci. Si mai trist este ca tot voi va contraziceti propriile afirmatii... si nu cred ca mai e nevoie de exemple, doar citind un simplu raspuns de-al vostru se poate observa asta cu surinta.
Bafta in viata, poate poate ai norocul de a gasi un fraier caruia sa ii umpli capul cu aberatii.

| ascovit a răspuns (pentru Hombre):

Darwin a spus in "Originea speciilor" ( sau "evolutia speciilor", in ultima vreme am intalnit des si aceasta varianta) :
"Marturisesc ca pare o adevarata nebunie sa presupui ca ochiul, cu sistemele sale complexe pentru ajustarea distantei si a intensitatii luminii, pentru corectarea anomaliilor cromatice si de sfericitate este rezultatul selectiei naturare"

si pana si astronomul bbritanic Sir Fred Hoyle a spus " a presupune ca prima celula a aparut din intamplare (dupa cum sustien evolutionismul), e ca si cum am crede ca o tornada care trece printr-o curte plina cu piese de avion poate construi un frumos Boeing 747"

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru ascovit):

Ai un mare talent, sa pui apa la fiert sa adaugi suruburi si sa iasa ciorba de potroace, de ce amesteci structura ochiului care e doar o parte componenta a organismului cu evolutia speciilor, ca doar nu e vorba de evolutia ochiului. Cand vorbesti de evolutia speciilor trebuie sa ai in cap specia in sine si nu parti componente ochi, ficat, inima, bla bla bla care toate au functii uimitoare si face studiul biologiei si nu al "Teoria evolutiei" lui Drwin. Nu-i mai bagati in fund lui Darwin afirmatiile altora.

| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

Se vede ca intelegeti doar de vreti si ce va convine...

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

... sau un asemnea idot ca tine

| martzian a răspuns:

Fac un apel la crestini. La genul acesta de intrebari, mai ales puse de userul de fata, nu mai raspundeti! Omul oricum nu citeste raspunsurile si nu doreste decat sa provoace si sa insulte. Sa vedem cat va rezista vorbind singur, sau raspunzandu-si singur, cum face de obicei - folosind alte conturi paralele.

| ascovit a răspuns (pentru martzian):

Sau pur si simplu a citit 9 sau mai mult ca sigur auzit) niste idei ale crestinismului si acum vine el "atot-stiutorul" cu niste "chestiute" sa contrazica o religie, fara sa isi dea seama ca, in acelasi timp, se contrazice singur. Parintele Cleopa, Dumnezeu sa-L odihneasca in pace, sa fi auzit ce baliverne poate scoate acest om pe gura, nu numai ca l-ar convinge si l-as aduce pe calea cea buna folosind propriile lui argumente care pentru el par sa contrazica ideile religiei noastre ( si insist pe acest "PAR") dar l-ar mai face si sa ii fie rusine de aberatiile sale.

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns (pentru timoteidoi):

Mda, nu am citit tot, ci doar printre randuri. Ai reluat niste idei de "n" ori si crede-ma, nu stiu ce efect ai vrea sa aiba asta, dar e destul de obositor. Tot ce am inteles e ca tu habar nu ai cine este Iisus Hristos. Habar nu ai de Sfanta Treime...

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns:

De fapt, incep prin a te lamuri, acest Iisus de care-mi vorbesti tu mie nu este "Dumnezeul Veacului"cum ai afirmat adineaori.Acest Iisus este fiul lui Dumnezeu.E absurd, sa spui ca "Tatal(Dumnezeu), este Unul si Acelasi cu Fiul(Iisus)". Daca cunosti invataturile elementare ale Bibliei, afli ca Iisus are un inceput.Insa Dumnezeu nu are asa ceva.Si acum sa-ti raspund la intrebarea in sine,intr-adevar invatatura mozaica, le arata oamenilor ca pacatele le pot fi iertate cu sangele boilor, animalelor sacrificate.Dar, pacatele pe vremea aceea nu era atat de grave, cum erau pe vremea venirii lui Iisus pe Pamant.Caci din cauza aceasta a venit Iisus pe Pamant,sa moara pentru oameni,pentru ca sa-i rascumpere de pacatul lui "Adam si al Evei",acesta a fost cel mai grav pacat din istorie,si nu cred ca acest pacat s-ar fi putut "sters",cu sangele animalelor, ci doar cu sangele "Fiului Lui Dumnezeu", de fapt aceasta a fost si o dovada de iubire din partea lui Dumnezeu, spre atragerea constiintei, catre anumite laturi spirituale.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu sunt pe departe de mentalitatea ortodoxilor, nu cred nici in popi, episcopi sau biserici.Dar in Biblie, cred ca ar trebui sa creada toata lumea.Biblia este una si aceeasi, ma rog, s-au mai scos cateva detalii destul de importante din Bibliile traditionale, dar totusi este "Cuvantul lui Dumnezeu", si intr-adevar ca Biblia poate fi interpretata in "N"-spe mii de moduri.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru timoteidoi):

In fine,poti trai ani intregi cu aceasta impresie,"FURATA"?! E cam absurd ce spui,nu crezi?! Fiecare religie,are o anumita invatatura, sau o anumita "Carte"care sa o reprezinte, cum la musulmani este "Coranul", asa la crestini este"Bibliea". Doar ca e vorba de interpretare, in niciun caz ca ar fi furata.Biblia nu a fost "FURATA", a fost "PRELUATA" de la iudei, cred ca stii ca "IUDAISMUL", a fost cea dintai religie, deci acolo numai incapea loc de interpretari.Sau daca tu afirmi cu desavarsire ca acest "DOCUMENT" considerat sacru demult ar fi furat, unde sunt dovezile?! Aici intervine istoria si te contrazice, la infinit.

Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns:

Lasa-ne pe noi cu "prostiile noastre ortodoxe" si du-te de te culca. ai gasit si tu o idee prin care incerci sa ne inclini credinta in religia noastra dar uite ca nu iti iese. Banuiesc ca nu stii nici ca sacrificiul animalelor nu a fost permis de la bun inceput. citeste din "Sfantul Vasile cel Mare, Despre obarsia omului II, pag 6-7"
Cum poti spune ca Iisus era doar creatura din carne si oase? Fara sa te duc la cine stie ce explicatii ( se vede ca esti prea incult si nici macar nu ai citit Biblia ca sa intelegi, iar daca ai citit-o, ai interpretat totul dupa cum ti-a fost voia) citeste macar Crezul si mai cauta ceva informatii despre Sfanta Treime, ca nu degeaba spunea Domnul la creatie "sa facem".

| Maxim96 a răspuns:

Iisus s-a rastignit pentru pacatele noastre.Doar El putea prin sacrificiul sau sa ne scape din robia diavolului.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Frectie la picior de lemn, care pacate? Si inainte de asa zis sacrificiu cat si dupa, la fel ne place banii, aurul, femeile, razboaiele care au fost mai multe si mai sangeroase dupa, deci care pacat ne-a fost luat?

Răspuns utilizator avertizat
| JeLove a răspuns:

Toate ca toate dar corect se scrie Iisus cu doi,, i''

Răspuns utilizator avertizat