| timoteidoi a întrebat:

Oare cum sa interpretam faptul ca religiosii crestini isi ghideaza viata dupa Legea Noua, adica Noul Testament si nu dupa Legea Veche care este Vechiul Testament!

Sa fie din cauza ca "Noua Lege" vine de la Dumnezeul veacului acesta care zice Biblia ca a smintit mintile oamenilor si se lasa slavit in biserici ca un Dumnezeu?

Oare nu cumva Duhul Sfant al Noului Testament dar si al evanghelistilor care au scris NT, este acela la care se refera si Luca in 9.1 cand recunoaste ca a primit de la Isus stapanire pe toti diavolii?
Oare cum de nu se prind crestinii ca Dumnezeul lor este exact Dumnezeul veacului acesta, adica Diavolul, cand insusi Christosul recunoaste ca este Lucifer si ca este stapanul cheilor Iadului?

55 răspunsuri:
| Birlik65 a răspuns:

Pfoaaaa...alti nebuni!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva este in neregula Dumnezeul acestui veac este diavolul si predica dragostea pentru aproape iar Dumnezeul din vechiul testament accepta sacrificii umane si animale, pune oamenii sa faca juraminte pe partile genitale si ucide orase intregi prin puterea lui mareata in cele mai cumplite moduri este Dumnezeul adevarat atotiubitor. poti fi mai explicit?

| EmaS a răspuns:

În Ieremia la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sti care este diferenta regie si credinta. daca tot vb de vechiul si noul testament.

| Maxim96 a răspuns:

De ce smintesti lumea asta? Nu inteleg! Hristos a infiintat Legea Noua si noi mergem dupa ea!

| Ninussu a răspuns:

Du-te acasa, am mai vazut atei, dar macar erau bine informati! ai probleme grave!

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Religia este credinta in zeii, pe cand credinta se refera la a crede in divinitate. pe care noi oamenii nu o putem cuprinde cu mintea.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nici macar, umanitatea nu-l poate cuprinde pe dumnezeu. asta e parerea mea. 8 miil de finte umane sau cate sunt pe planeta.nu-si pot reprezenta ceva ce nu se poate vedea.

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci tu poti reprezenta un obiect cu ajutorul creierului daca nu l-ai vazut in viata ta. de ex.un vapor da. sau un porumbel pentru ca oricare dintre noi am vazut un vapor sau un porumbel/

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sper ca te-am lamurit, deci nu- putem cuprinde divinitatea cu mintea noastra suntem prea mici.si inca ceva/Lucifer este de fapt planeta (Venus) deci demonii astia ni cream noi cu mintea noastra.

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Biblia nu reprezinta inspiratia divina, ci este vorba de zeii
dumnezeu nu se ascunde si in nici un caz nu arata ca noi cum scrie in biblie,, ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa.mai repede ni-l inchipuim noi dupa chipul si asemanarea noastra

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Parerea mea noi pe langa divinitate suntem ca niste tantari intr-un ocean( ca un tantar intr-un ocean)cam asta este diferenta intre noi si divinitate

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Am zis eu ca stiu, nu am zis asa ceva.am zis doar ca suntem prea mici pe langa divinitate si nu, ne pute imagina cam cum ar arata
un tantar nu-si poate imagina cum arata o finta umana cam asa suntem noi in comparatie cu divinitatea

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Suntem la inceputul cunoasterii universului, si oricum la scara universului suntem inegsifianti, universul find infinit.deabea ne cunoastem propria noastra galaxie

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Suntem finte umane,nu suntem ca el, cat despre Isus a fost un om ca si noi care vroia sa scoata Israelul de sub jugul roman, insa a sfarsit prin a fi crucificat pentru ca asa era obiceiul. si el credea in zeii nu in dumnezeu (eli era de fapt un zeu nu reprezenta divinitatea, Isus nici macar nu avea cunostinte despre lumea inconjuratoare dar despre univers, si cand manca nici macar nu se spala chiar el a zis ca este fiu de om.

Răspuns utilizator avertizat