| soimos a întrebat:

Oare de ce cred crestinii in jertfa lui Isus pentru omenire, cand omenirea avea solutii date chiar de Dumnezeu pentru spalarea pacatelor?
Si de ce cred crestinii ca jertfa lui Isus este atat de valoroasa cand in Biblie sangele varsat de Isus este apropiat ca valoare cu sangele unui bou?
Iata versetul biblic pe care imi bazez intrebarea:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Vedeti cumva in acest verset altceva dect am spus eu?

30 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Exact,este specificat ca,cu atat mai mult sangele Domnului Isus care este parte din Dumnezeire, care este sfant si curat, fara de pacat.Nu este un alt nume sub soare in care sa primesti mantuirea.Cum spune si Ema scoti cate un verset din context si nu o sa intelegi daca nu citesti tot.

| soimos explică (pentru Raquella):

Nu te mai mintii singura ca Dumnezeu nu vorbeste niciunde care are un Fiu, si nici in Biblie nu gasesti nimic despre Treime, ba chiar nici prorocii nu au vestit nasterea lui Dumnezeu Fiul ci doar al unui messia, adica a unui Basescu iudeu!
Cand o sa gasesti in Biblie povestea cum s-a nascut Isus din Treime, atunci sa imi vestesti asta si mie, si abia atunci ai voie sa spui ca Isus este Dumnezeu Fiul, pana atunci esti o ignornta mincinoasa, exact ca Ema, care propovaduiti prostii inexistente in Biblie, dar ii acuzati pe alti care dau versete din Biblie care demasca Minciuna Crestina!
Astept sa-mi dai versetul din Biblie cu povestea nasterii lui Isus din Treime!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Evrei 7:26, 27''Şi tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfânt, nevinovat, fără pată, despărţit de păcătoşi şi înălţat mai presus de ceruri, Evr 4.15; Efes 1.20; Efes 4.10; Evr 8.1; 27 care n-are nevoie, ca ceilalţi mari preoţi, să aducă jertfe în fiecare zi, întâi pentru păcatele sale, şi apoi pentru păcatele norodului, căci lucrul acesta l-a făcut o dată pentru totdeauna, când S-a adus jertfă pe Sine însuşi.'' Evrei 9:22''Şi, după Lege, aproape totul este curăţat cu sânge; şi fără vărsare de sânge nu este iertare. Lev 17.11; 23 Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt în ceruri au trebuit curăţate în felul acesta, trebuia ca înseşi lucrurile cereşti să fie curăţate cu jertfe mai bune decât acestea. Evr 8.5; 24 Căci Hristos n-a intrat într-un locaş de închinare făcut de mână omenească, după chipul adevăratului locaş de închinare, ci a intrat chiar în cer, ca să Se înfăţişeze acum, pentru noi, înaintea lui Dumnezeu. Evr 6.20; Evr 8.2; Rom 8.34; Evr 7.25; 1Ioan 2.1; 25 Şi nu ca să Se aducă de mai multe ori jertfă pe Sine însuşi, ca marele preot care intră în fiecare an în Locul Preasfânt cu un sânge care nu este al lui; Evr 9.7; 26 fiindcă atunci ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori de la întemeierea lumii; pe când acum, la sfârşitul veacurilor, S-a arătat o singură dată, ca să şteargă păcatul prin jertfa Sa. Evr 9.12; Evr 7.27; Evr 10.10; 1Pet 3.18; 1Cor 10.11; Gal 4.4; Efes 1.10; 27 Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, Gen 3.19; Ecl 3.20; 2Cor 5.10; Apoc 20.12-13; 28 tot aşa, Hristos, după ce S-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L aşteaptă.''
Evrei 10:29'' Cu cât mai aspră pedeapsă credeţi că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfinţit, şi va batjocori pe Duhul harului?''

| soimos explică (pentru Raquella):

Numai prostii din NT! ...adica o scriptura scrisa de evanghelistii carora Isus le- dat puterea sa lucreze cu demonii adica o scriptura care s-a nascut odta cu Diavlolul si proclama existenta Diavolului
Arata-mi si tu un singur text din cartile lui Moise, cele puse in contul lui Dumnezeu, din care vedem ca Dumnezeu Creatorul spune ca are un Fiu si ca face cu acesta o Treime!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu este unul in natura Sa, manifestat in trei persoane.Trinitate inseamna un Dumnezeu si nu mai multi Dumnezei.Trinitatea este natura, substanta identica in fiecare din cele trei persoane ale unui singur Dumnezeu.Trinitatea este afirmata sub forma pluralitatii de nume a lui Dumnezeu.(Elohim-este o forma plurala a numelui lui Dumnezeu care arata plenitudinea puterii si bogatiei infinite ce este in fiinta Divina.)In genesa spune:Sa facem om dupa chipul nostru si asemanarea noastra.In Isaia 6:8,, Cine va merge pentru noi,,? In Noul Testament la botezul lui Isus,cand Tatal vorbeste din cer, iar Duhul Sfant se afla in chip de porumbel, iar Fiul se afla fizic in Iordan.Benedictia la rugaciune.Harul Domnului Isus Hristos si dragostea lui Dumnezeu si impartasirea Duhului Sfant sa fie cu voi cu toti.In formula botezului In numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant. Concluzia:Nu exista 3 Dumnezei ci unul singur. Unitate in trinitate, egalitatea in trinitate si raporturile in cadrul trinitatii sunt aspecte adanci ale naturii si manifestarii divinitatii.Nu putem spune ca am patruns toata natura absoluta a lui Dumnezeu.,, Nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul afara de Tatal, tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal afara de Fiul si cel caruia vrea Fiul sa I-l descopere.In timp ce problema egalitatii in cadrul trinitatii apare evidenta din Biblie, apare concomitent si o ordine in enumerare a persoanelor ce compun trinitatea.Dumnezeirea.Intai Tatal, apoi Fiul si Duhul Sfant.

| Lexon a răspuns (pentru Raquella):

Tare, foarte tare! Dai meditatii? happy

| soimos explică (pentru Raquella):

Ce ma tu stii mai bine ca Dumnezeu?
dar cin te crezi ma mincinoas-o?
Pai vi tu sa ne vinzi minciuni despre despre care NU gasim scris NIMIC in Biblie?
Da ce-ai patit?
Aiurezi sau te ai halucinatii din vauza ca ai intrat in calduri?

Marsh inapoi la Biblie si cauta dovada in care Dumnezeul Creator Yahwe spune ceea ce tu ne povestesti aici, ca altfel te consider handicapata mintal si te trec automat pe Ignore!
Astept dovada sau te ignor!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Nu ar fi nimic nou.Asa procedezi atunci cand nu mai ai argumente.Eu ti-am dat trimiteri din Biblie.Cei care iti aduc dovezi ii treci la ignore. Poate reusesti cu copiii.Dar vad ca si aia te fac satanist.Chiar,esti?

| Raquella a răspuns (pentru Lexon):

De ce, esti interesat?

| soimos explică (pentru Raquella):

Ma... tu nu ai alte argumente decat sa-mi mirosi chilotii?
Sau nu te duce mintea sa ne prezinti dovezile pe care se bazeaza duma ta proasta?
Iti mai dau o singura sansa!
Sa postezi dovezile sau sa incheiem colaborarea...tu alegi!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Se vede ca duci lipsa de bun simt.Trebuie doar sa recitesti raspunsul anterior si vei vedea ca ti-am dat si trimiteri. Oricum, vad ca nu se mai deranjeaza multi ca sa iti raspunda. Daca scapi si de mine, o sa ramai cam singur pe la aceasta categorie.

| soimos explică (pentru Raquella):

Nu trimeteri la Biblie, ca ia nu are nicio valoare pentru ca jumatate din ea este scrisa de niste creaturi idioate aflate sub comanda unui criminal (falsul apostol Pavel ucigasul d nazariteni).
Vreau cuvinte sau afirmatii facute de direct Creator, adica de Dumnezeul Yahwe?
Sau nu vrei sa le cauti ca esti convinsa ca in Biblie nu gasesti asa ceva caci Yahwe nu stie ca crestinii i-au pus in carca un fiu facut cu o femeie!
Recunoaste Yahwe asa ceva ...sau nu?

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

In Noul Testament la botezul lui Isus,cand Tatal vorbeste din cer, iar Duhul Sfant se afla in chip de porumbel, iar Fiul se afla fizic in Iordan.

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului? Ioan 12.38; Rom 10.16; Isa 51.9; Rom 1.16; 1Cor 1.18; 2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă. Isa 11.1; Isa 52.14; Marc 9.12; 3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă. Ps 22.6; Isa 49.7; Evr 4.15; Ioan 1.10-11; 4 Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit. Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24; 5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi. Rom 4.25; 1Cor 15.3; 1Pet 3.18; 1Pet 2.24; 6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor. Ps 119.176; 1Pet 2.25; 7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura. Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32; 8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu? Dan 9.26; 9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui. Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5; 10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui. 2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11; 11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor. Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5; 12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Sa iti fie rusine ca atunci cand nu mai ai argumente, dai ignore celor care iti ataca ineptiile si aberatiile tale. Poate o sa ai mai mult succes cu copiii mici.Vad ca celor care iti tint piept le dai ignore.Asta demonstreaza ca esti un las!

| soimos explică (pentru Raquella):

Asteptam sa/mi dovedesti ca nu esti o mincinoasa, dar tu imi dovedesti ca pe deasupra mai esti si ticaloasa, pentru ca vrei sa ma santajezi!
Am asteptat destul dupa dovezile prin care sa ne arati tuturor dovada biblica despre nasterea lui Isus din Treime, si ca Dumnezeu recunoaste ca are un fiu!
Ti-am dat ignore pentru ca esti o propovaduitoare de minciuni, un troll care repeta totul ca o placa stricata, deci nu am nicio placere sa continui discutia cu tine!
Sa ti fie rusine ca esti atat de josnica si ca minti si santajezi aratandu-le tuturor ca a fi pocait este doar o masca care ascunde un caracter urat si murdar!

| Lexon a răspuns (pentru Raquella):

De ce nu? Inca mai am intrebari fara raspunsuri.(ba chiar muuulte muuuulte!) Daca e pe bani, nu mai vreau tongue

| SaveTheNature a răspuns:

Puterea ta de intelegere.

| victoreanu a răspuns:

De cite ori ai pus intrebarea asta?

Si tot nu ai priceput nimic. Si nici nu o sa pricepi.

| fiosel a răspuns:

Ca sa intelegi versetul asta ie nevoie de studiu biblic biblia ie o carte care nu se citeste ca un roman ci se cerceteaza,la tine vad doar dor de contradictie,in primul rand se vorbeste de sangele taurilor nu a boilor ie diferenta daca nu ai stiut, daca ai face legatura intre vechiul si noul testament, ti-ai da seama ce facea sangele taurilor in vechiul si ce face sangele lui cristos in noul.O zi buna sa ai.

| soimos explică (pentru fiosel):

Nu am cu sa fac legatura de care zici tu pentru ca este vorba de doua texte apartinand la doua religii diferite!
Asa ca textul Tanachului nu a fost scris pentru crestini, ci pentru iudei tot asa cum Noul Testamentnu a fost scris pentru satanisti, desi este un text mult mai satanist decat Biblia lui LaVey.
Textele Tanachului au fost FURATE de crestini si prezentate de acestia ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, desi Tanachul a fost scris de evreii din Marea Sinagoga, deci este clar ca la mijloc este o minciuna, asa ca textul Tanachului nu face nicio legatura cu nimic, ci doar mincinosii crestini fac o legatura mincinoasa!

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Si pentru a raspunde la sasta poti sa citesti istoria lumi in date ti.ar ajuta sa descifrezi multe intrebari fara raspuns

| deceeu a răspuns:

Nu inteleg de ce te chinui sa ne demonstrezi ca Dumnezeu nu exista?
Ce ai de pierdut crezand in El? Sau te deranjeaza religia ortodoxa?
Ti se pare prea sufocanta? Exista si alte religii sa stii!
Uite, eu sunt crestin, dar nu merg la biserica decat foarte rar, deci nu cred ca religia mea imi influenteaza viata cotidiana prea tare!

| Aluiin a răspuns:

Asa zisele "salvari" ale lui Dumnezeu sunt : "ii innec pe toti, si las doar o familie sa faca incest si sa populeze planeta" si "o sa las insarcinata o fata virgina, din care o sa se nasca fiul meu, pe care o sa-l las sa moara" solutiile astea vin de la un Dumnezeu atotstiutor, si atotputernic, si totusi, nu par extraordinar de gresite?

| Lexon a răspuns:

Sunt doar un pacatos care isi da si el cu parerea... happy
Sa vedem contextul...
Evrei 9:
11. Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvârşit, care nu este făcut de mâini, adică nu este din zidirea aceasta,
12. şi a intrat, o dată pentru totdeauna, în Locul Preasfânt, nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi sângele Său, după ce a căpătat o răscumpărare veşnică.
13. Căci, dacă sângele taurilor şi al ţapilor şi cenuşa unei vaci, stropită peste cei întinaţi, îi sfinţeşte şi le aduce curăţarea trupului,
14. cu cât mai mult sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veşnic, S-a adus pe Sine însuşi jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăţa cugetul vostru de faptele moarte, ca să slujiţi Dumnezeului celui Viu!
Este vorba de evrei. Religia evreilor este iudaismul. Trebuie sa diferentiezi : crestinii nu sunt iudei. Le vorbeste iudeilor despre sacrificiul Lui Isus, si cum le poate vorbi daca nu prin ceea ce ei fac si cunosc? Deci vorbeste despre sacrificiile pe care le faceau iudeii, tocmai pentru a-i face sa inteleaga importanta sacrificiului Lui Isus. Nu uita ca foarte putini dintre crestini au fost inainte iudei. Iudaismul este o religie foarte exclusivista si se bazeaza pe intelegerea pe care Dumnezeu a facut-o cu inaintasii poporului evreu.
Este doar o chestiune de context. Daca vei cauta in Biblie lucruri de care vrei sa te impiedici vei mai gasi.
Credinta este un lucru foarte important, in sensul ca daca Dumnezeu exista si tu totusi nu vei crede, esti pierdut (esti de acord?). Ca scriere, Biblia insasi este o minune prin consensul atator scrieri din vremuri diferite.

| soimos explică (pentru Lexon):

Lexon, vorbeste cumva gura ta fara tine de debitezi asemenea calamitati verbale?
La inceputuri sec.1-2 toti crestinii erau iudei pentru c nu exista religia crestina ci doar Secta Nazariteanului in cadrul religiei Mozaice!
Asa ca la inceputuri toti cei care urmau invataturile lui Isus erau Mozaici!
Iar sacrificiile de care zici le-a dat-o chiar Dumnezeu tuturor celor care ii urmeaza calea, sa inteleg ca crestinii nu urmeaza Calea lui Dumnezeu?

| Lexon a răspuns (pentru soimos):

Ma uimesti, creierul tau chiar nu poate sa faca asocieri? Cred ca e boala, incearca sa afli cum se numeste! Vorbim despre Crestinism. Vorbim chiar acum si nu in sec. 1-2. Cum se spune secta in ebraica? Vorbesc cu tine, om scolit, citit, cu pretentii de intelectual, probabil. Imi dau seama ca tu nu stii nimic despre crestinism. Tu nu vrei sa intelegi tu, ci sa-i abati pe altii de la calea lor. Am dreptate?
Niciunul nu vrem sa te convingem pe tine ca Isus este fiul Lui Dumnezeu.Asta este o chestiune personala. Daca tu crezi sau nu este doar problema ta! Miza este insa cam mare...

| Ancamitumihaela a răspuns:

Legea are doar o umbră a lucrurilor bune care urmează să vină, nu înfăţişarea propriu-zisă a lucrurilor. De aceea, ea nu poate niciodată, prin aceleaşi jertfe, care sunt aduse an de an, să-i desăvârşească pe cei care se apropie. 2 Altfel, oare n-ar fi încetat ele să fie aduse, dacă cei care se închină ar fi fost curăţiţi o dată pentru totdeauna şi n-ar mai fi avut conştienţa păcatului? 3 Însă aceste jertfe amintesc anual de păcate, 4 pentru că este imposibil ca sângele boilor şi al caprelor să îndepărteze păcatul. Fiecare preot stă în fiecare zi şi îşi face slujba, aducând din nou şi din nou aceleaşi jertfe, care nu pot niciodată să îndepărteze păcatele, 12 însă după ce Cristos a adus o singură jertfă pentru păcate, pentru totdeauna, S-a aşezat la dreapta lui Dumnezeu 13 şi de atunci aşteaptă până când duşmanii Lui vor fi făcuţi aşternut al picioarelor Lui. 14 Căci, printr-o singură jertfă, El i-a desăvârşit pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi. Jertfa lui Isus este mai importanta pentru ca si-a dat viata ca rascumparae pe cruce pentru noi ca sa fim izbaviti de focul ghenei(iadul) pentru ca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

| RazorrozaR a răspuns:

Nu cred ca ai inteles prea mult din versetul ala, dar nici eu nu am inteles. De ce este valoroasa? Tu crezi ca Fiul lui Dumnezeu moare pentru omenire in fiecare zi?!

| soimos explică (pentru RazorrozaR):

Nu e vorba de ce cred eu, ci de ce scrie in Biblie. probabil ca Isus nu moare in fiecare zi asa cum moare orice bou sau juninca, pentru spalrea pacatelor il face pe Isus sa nu aibe nici macar valoarea unui bou!