| soimos a întrebat:

Oare de ce la biserica ni se spune ca Isus s-a sacrificat pentru pacatele noastre, cand iata ce spune Biblia:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Eu din acest text am inteles ca nu era nicio problema cu spalatul pacatelor oamenilor, si ca sangele lui Isus era ceva mai bun decat sangele unui BOU oarecare!

Voi cum intelegeti acest verset Biblic?

19 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Pai asta ai site blog crestin si nu esti ateu. evreule.

| soimos explică (pentru Allrc24):

Nu mai vorbi prostii ...mai bine posteaza acolo ceva si apoi convinge-te singur daca sunt ateu sau iudeu

| GodBlessYou a răspuns (pentru Allrc24):

In primul rand asta nu este un blog, este un site, un portal. Spune-mi te rog frumos prin ce ai concluzionat tu ca acest site este un site crestin?

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

In orice caz crestin nu esti.ori ateu, sectar sau evreu.una din astea. orice ai spune nu vei convigne pe nimeni.creditna in Dumnezeu nu se pierde asa la indemnul unuia...da vad ca ti-a placut sa imi raportezi postarea aia prin care am spus userilor sa nu ia in seamna balivernele tale...

| soimos explică (pentru Allrc24):

>creditna in Dumnezeu nu se pierde asa la indemnul unuia.<
Nu te teme tu nu ai ce sa pierzi, ca tu nu ai credinta in Dumnezeu, la fel ca toti crestinii care va peeshatzi pe Legea lui Dumnezeu si urmati NT scris de ucenicii lui Isus care au primit putterea sa lucreze cu puterile diavolului, iar "dumnezeul" vostru este Christos, adica cel care se recunoaste ca fiind Lucifer si stapanul cheilor Iadului!
Asa ca nu te mai mintii singur, maaa, VANDUTU-le, ca tu esti mercenarul Diavolului!

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Ma tu ce esti? omule numai evreii fac asta.te crezi in vechiul testament? noi suntem sub jursidictia Legamantului Nou facut prin jertfa lui Iisus.evreule.JEW

| Raquella a răspuns:

Gasesti raspunsul in Evrei 10,, În adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfăţişarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleaşi jertfe care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârşiţi pe cei ce se apropie.
Col 2.17; Evr 8.5; Evr 9.23; Evr 9.11; Evr 9.9; Evr 10.14;
2 Altfel, n-ar fi încetat ele oare să fie aduse, dacă cei ce le aduceau, fiind curăţaţi o dată, n-ar mai fi trebuit să mai aibă cunoştinţă de păcate?
3 Dar aducerea aminte a păcatelor este înnoită din an în an, tocmai prin aceste jertfe;
Lev 16.21; Evr 9.7;
4 căci este cu neputinţă ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele.
Mic 6.6-7; Evr 9.13; Evr 10.11;
5 De aceea, când intră în lume, El zice: „Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup;
6 n-ai primit nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat.
Ps 40.6; Ps 50.8; Isa 1.11; Ier 6.20; Amos 5.21-22;
7 Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!"
8 După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit şi n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege),
9 apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
10 Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.
Ioan 17.19; Evr 13.12; Evr 9.12;
11 Şi, pe când orice preot face slujba în fiecare zi şi aduce de multe ori aceleaşi jertfe, care niciodată nu pot şterge păcatele,
Num 28.3; Evr 7.27; Evr 10.4;
12 El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu
Col 3.1; Evr 1.3;
13 şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.
Ps 110.1; Fapt 2.35; 1Cor 15.25; Evr 1.13;
14 Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.
Evr 10.1;
15 Lucrul acesta ni-l adevereşte şi Duhul Sfânt. Căci, după ce a zis:
16 „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor",
Ier 31.33-34; Evr 8.10-12;
17 adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor."
18 Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.
19 Astfel, dar, fraţilor, fiindcă prin sângele lui Isus avem o intrare slobodă în Locul Preasfânt,
Rom 5.2; Efes 2.18; Efes 3.12; Evr 9.8-12;
20 pe calea cea nouă şi vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinăuntru, adică trupul Său,
Ioan 10.9; Ioan 14.6; Evr 9.8; Evr 9.3;
21 şi, fiindcă avem un Mare Preot pus peste casa lui Dumnezeu,
Evr 4.14; 1Tim 3.15;
22 să ne apropiem cu o inimă curată, cu credinţă deplină, cu inimile stropite şi curăţate de un cuget rău şi cu trupul spălat cu o apă curată.

| soimos explică (pentru Raquella):

Du-te ma fasula de aici cu textele tale scrise de niste CREATURI naroade (ca tine) ...ca voi sunteti atat de marginiti incat nu va duce mintea sa intelegeti diferenta intrea Creator si creatura, si in prostia voastra ne vindeti duma proasta a unor jalnice creaturi ca si cum ar fi Cuvantul Creatorului!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Eu te-am respectat, nu te-am jignit.Trebuie sa crezi ceva, Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.

| Anonymus314 a răspuns:

Tu vii numai sa ispitesti? ce vrei tu de fapt sa demonstrezi prin intrebarile astea? ca nu crezi in Dumnezeu? ma doare-n palarie, eu voi crede mereu in Dumnezeu.

PS: Nu e nevoie sa-mi pun neuronii la lucru ca sa-ti explic tie o intrebare pusa doar la caterinca, si nu am 2 neuroni, am mult mai multi, daca ai doi neuroni nu inseamna ca toata lumea are, asa ca te rog: Fa pasi!

| GodBlessYou a răspuns (pentru Anonymus314):

Deci tu chiar ai mai mult de 2 neuroni? Hai nu mai spune... felicitari.

| Allrc24 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Da tu ai mai multi ca el? ateu "super dotat" ce esti...hai nu mai spune...

| GodBlessYou a răspuns (pentru Allrc24):

Se spune supra dotat, super dotat inseamna altceva, ia dai search pe google.

| Anonymus314 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Poti sa stii.

| benny a răspuns:

Multi de aici de pe TPU au incercat sa schimbe biblia, dar nu au reusit

| soimos explică (pentru benny):

Nici eu nu vreau sa o schimb!

Vreau doar sa va arat ce scrie in ea, si sa va pun la lucru cei doi neuroni care-i mai aveti in creier!

| benny a răspuns (pentru soimos):

Nu trebuie sa ne arati tu ce scrie in biblie, daca dorim citim singuri

| GodBlessYou a răspuns (pentru benny):

Problema este ca nu doriti, si preferati sa credeti ca niste orbi in ceva despre care nu aveti habar, slava ignorantei.

| soimos explică (pentru benny):

Fals!
Sunteti prea imbroboditi de minciunile bisericii incat sa acceptati adevarul din ea!