| timoteidoi a întrebat:

Plecand de la acest verset Biblic care ne arata ca si inainte de sacrificiul lui Isus era suficient "detergent" de spalat pacate:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului,
14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos.

De unde au impresia credinciosii crestini ca Isus trebuia sa se sacrifice pentru iertarea pacatelor omenirii, pentru ca vedem din Biblie ca era bun si sangele caprei sau a junincii?

Cine stie sa-mi explice?

33 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Imi pare rau sa observ ca ati inceput partea de justificare a intrebarii cu un misto nu foarte fin. O pun doar pe seama faptului ca probabil aveti deja o idee preconceputa asupra raspunsului.

Ca regula de baza in studiul Scripturii, trebuie sa ne aducem aminte mereu ca „un verset scos din context este doar un pretext". Daca ati fi cunoscut si contextul – raspunsul v-ar fi fost la indemana, mai ales ca nu este unul dintre acele capitole „grele" si care necesita mai mult decat simpla lectura cu atentie.

O sa va raspund pe scurt. In primul rand, Epistola catre Evrei a fost scrisa, dupa cum ii spune si numele, pentru crestinii evrei, care oscilau intre crestinism si iudaism. Cunoasterea audientei ajuta de asemenea la interpretare. Capitolul 9 face o paralela intre Vechiul Legamant – Legea si Noul Legamant, dat prin Domnul Isus.

Vechiul Legamant, sub care pentru curatire EVREII aduceau jertfe, nu avea alt scop decat acela de a indica inspre Noul Legamant, destinat intregii rase umane si pe baza caruia se obtine mantuirea (vezi versetul 15 – jertfa lui Isus este cea care ii curateste si pe cei care au pacatuit sub primul legamant).

Jertfele reprezentau un ritual repetat cu regularitate si de care era nevoie mereu (pentru ca omul, robit de pacat pacatuieste mereu) pe cand jertfa lui Isus a fost suficienta o data pentru totdeauna (Versetul 12). Moartea unui animal nu putea justifica un suflet murdarit de pacat, dar jertfa lui Isus da. Ritualul avea singurul scop al constientizarii asupra nevoii de eliberare de sub puterea recurenta a pacatului. Observati ca versetul 13 vorbeste despre o curatire a trupului (sub VL) iar versetul 4 de o curatire a constiintei, a cugetului (sub NL). Hristos trebuia sa moara (v.16) pentru ca sangele lui este singurul "detergent" care ne permite sa fim eliberati de sub osanda pacatului.

Sper ca ajuta, va stau la dispozitie daca mai aveti intrebari...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Trebuie doar sa recitesti si sunt sigur ca vei intelege. Noul Legamant ii vizeaza pe toti oamenii si nu il anuleaza pe cel vechi, ci il implineste, completandu-l. Este posibil ca tu sa nu fi auzit de asta, pentru ca ai fost preocupat cu a combate, inainte chiar de a intelege.

Fii antena, am mai raspuns cuiva pe tema, iti redau raspunsul meu de atunci:

_______________________________

M-am trezit apostrofat de un nene (pe TPU), care îmi atrăgea atenția, cu superioritate, că legile din Vechiul Testament sunt obligatorii pentru noi, creștinii (inclusiv tăierea împrejur), ca urmare a cuvintelor Domnului Isus din Matei 5:17 ("Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc").

Tot domnul în cauză, adăuga:

"Eu unul am fost sătul de atâtea aberații proferate în numele lui Dumnezeu și am renunțat la creștinism".

Din păcate sunt prea mulți astfel de oameni care, dezamăgiți de creștini și amăgiți de pseudo-cercetătorii de ocazie, renunță făra măcar a cerceta cum se cuvine. Redau în cele ce urmează, răspunsul meu pentru acest om, dar și pentru toți cei ce își pun, la rându-le, aceeași întrebare.

De acord cu distinsul user asupra faptului că, dacă scoatem versetul din context si din imaginea de ansamblu a Scripturii, totul devine foarte neclar și contraductoriu. Aici Isus ne spune că nu a venit să strice Legea, dar, în altă situatie El însuși anulează anumite percepte din Vechiul Testament (ex. declarând că toată mâncarea este curată – Marcu 7:19). Repet cuvântul folosit în discuția de pe cunoscutul site, doar "aparent" Isus se contrazice, pentru că, în realitate, lucrurile stau cu totul diferit. Orice om cu capul pe umeri își va da seama cât de absurd ar fi să credem că Isus ne-ar cere să ținem Legea, cu toate regulile, ritualurile și practicile ei.

Hai, dar, sa vedem ce spune versetul incriminat: "…am venit nu să stric, ci să implinesc." (Matei 5:17b). Știm prea bine ce înseamnă că El nu vrea să strice, dar oare ce reprezintă faptul că vrea să și "împlinească" această Lege? Cuvantul, în greacă, folosit pentru "a împlini", este "πληροω" și s-ar traduce prin "a completa", a se adăuga ceva care lipsea mai înainte.

Wow, se schimbă perspectiva, nu-i așa?

Acum, vom zice, chiar era nevoie de asta? Da! Face parte din planul lui Dumnezeu.

De unde putem ști noi că este conform cu Legea din vechime? Vechiul Testament ne anunța profetic, cu foarte mulți ani în urma acestui episod, că legamantul cel vechi va fi înlocuit de unul mai bun ("completat", cum spune Isus, pentru a ajunge la "πληρωμa " – la deplinătate)! În Ieremia, la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Dacă citim acum, în lumina celor de mai sus, continuarea a ceea ce afirmă Isus în Matei 5 (de la versetul 20 și mai departe), vom începe să realizăm că totul face sens și se leagă. Nu mai vorbim doar de niște legi seci și tinute de teamă, ci de o Lege supremă a dragostei, care se rezumă prin "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toata inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău și pe aproapele tău ca pe tine însuți. Căci în cele doua se cuprind legea și proorocii." (parafrazez din Matei 22:33-40)

Această realitate a legământului celui nou este confirmată și in Noul Testament (Evrei 8:12-13): "Pentru că le voi ierta nelegiuirile și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele şi faradelegile lor." Prin faptul că zice: „un nou legamant", a mărturisit ca cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire."

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

E irelevant sa ii amintesti ce ai intrebat, in conditiile in care eu ti-am oferit raspunsul la intrebare. Faptul ca nu ai obisnuinta de a citi nu este vina nimanui.

"Te rog nu mai imi posta romane ca nu am timp sa ti le citesc." - In cazul acesta nu mai pune intrebari! Ti-am dat raspunsul, citeste-l... Nu ma poti contrazice daca nu stii ce am spus, nu?

Cateva certitudini:
1. Isus ESTE Dumnezeu.
2. Noul Legamant ESTE dat de catre Dumnezeu. El a fost proorocit cu multi ani inainte de nasterea Domnului, ai si referinta mai sus.
3. Nu l-am "acuzat" pe Isus de nimic. Faptul ca vorbea sau nu limba greaca este irelevant. Eu am dat in urma cu ceva ani interviuri la BBC si la NBC, pe vremea cand eram director de organizatie. Chiar si cele date in limba romana reflecta exact ceea ce am spus, nu m-am putut plage ca varianta in engleza ar diferi cu ceva. Nu avem nici o baza sa afirmam ca relatarea din greaca a cuvintelor Lui si-a pierdut din acuratete. Iar cuvintele lui, asa transcrise in greaca cum sunt, schimba vieti, chiar si la aproape 2000 de ani distanta.

PS: Ti-am mai spus, viata e frumoasa. Enjoy! happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Ti-am recitit o parte dintre comentarii. Din fericire esti inofensiv pentru ceilalti. Abordarea asta paranoida si intentionat impinsa catre irational nu poate starni decat mila sau manie - la orice om cu un minimum de minte - nu poate fi luata in serios. Din nefericire iti faci rau propriei persoane - nu ma refer doar la nivelul adevarului religios ci chiar si in chestiuni ce tin de relatii, folosirea timpului liber si inclinatia catre a permite instalarea unor dependente.

La "raspunsurile" de mai sus nu prea ai ce sa raspunzi, iar tu stii asta. Noi maine mergem cu familia la muzeu. Te sfatuiesc si pe tine sa faci ceva similar - altceva decat sa faci pe teologul de serviciu pe internet. Pentru ca, oricat te-ai incorda, adevarul nu se poate modifica.

Fii binecuvantat!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Evrei 10:1-4

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru timoteidoi):

Atunci de ce formulezi întrebări care au la bază afirmaţiile lui Pavel?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este simplu.
Toate jertfele facute in timpul Vechiului Testament reprezinta un element anticipativ al jertfei lui Hristos.
Tapii, mieii si toate animalele ce erau sacrificate nu iertau vina pacatului, ci doar o acopereau, asteptata fiind jertfa lui Hristos.
Astfel, sacrificiul Lui a iertat nu doar pacatele ce avea sa le faca omenirea, ci si cele comise inainte de moartea Lui, acele pacate a caror vina a fost "acoperita" prin sangele animalelor sacrificate.
(in caz ca doresti mai multe explicatii/detalii - ionuts.lupu@yahoo.com)

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

În sfârșit un răspuns logic! Dă să te pup mânca-te-ar mama! laughing) Deci dacă Iisus s-a jertfit și pentru iertarea păcatelor comise după jertfă atunci înseamnă că nimeni nu ajunge în Iad. Cool!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu este asa. Pentru a fi iertat trebuie sa-ti para rau, sa te caiesti si sa-ti ceri iertare. Scrie in Biblie ca pacatul marturisit si parasit este iertat.
Deci daca iti ceri iertare azi, iar maine o iei de la capat in acelasi fel. ajungi in iad.
Dar nu are rost sa facem polemica.
Adevarul, mai ales cel biblic, este greu de acceptat si digerat.
Cel mai bine ar fi sa cititi Biblia, asistati de o persoana avizata care sa va explice nelamuririle.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ești așa citit în Sfintele Scripturi era de bun simț să postezi versetul în care scrie acest lucru, adică un păcat mărturisit și părăsit este iertat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Ai deviat foarte tare...ai citit vreodata Biblia? Nu-mi raspunde pentru ca e clar ca nu. big grin
Daca ai fi citit-o nici macar n-ai fi pus o asemenea intrebare. Daca tu nu crezi ca Isus este Hristosul, totul este in zadar.
Te sfatuiesc sa citesti Biblia; ea este raspunsul la toate intrebarile, iar asta daca o citesti cu dorinta de a afla, nu de a cauta nod in papura.
Doar anul trecut am citit-o de 3 ori si, crede-ma, nimic nu se compara cu aceasta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru timoteidoi):

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Asta e ultimul meu reply
Adevarul este greu de acceptat, mai ales cand nu vrei sa-l accepti. Nu voi mai continua sa-ti argumentez nimic. happy
Ai sa cauti mereu rasunsuri si nu vei gasi ceva care sate multumeasca. Candva vei obosi sa negi (si se poate intampla in luni sau ani, depinde de ce-ti rezerva viata).
Nu mai are rost sa spun nimic... observ ca tipul acesta de intrebari sunt puse, in general, de atei care vor sa dovedeasca faptul ca au dreptate.
Cand cineva nu vrea sa creada ceva, nimeni nu-l poate convinge sa o faca. Dar nu va condamn happy
Citeste Biblia (pe care zici tu ca o crezi, dar o negi prin afirmatiile tale).
Asta e tot

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu pot sa ma tin de cuvant laughing
In Biblie scrie ca Dumnezeu este bun, indurator si milostiv. Dar este in acelasi timp drept, "un foc mistuitor".
"Plata pacatului este moartea" - scrie in Epistola catre Romani.
El nu lasa nepedepsite pacatele.
A fi iertat inseamna a fi absolvit de moartea vesnica, iadul, nu a ramane nepedepsit - Dumnezeu este drept, si daca ai incerca sa negi acest lucru, atunci chiar nu are rost sa mai vorbim.
Cine vrea sa vada, vede.
Acum chiar am terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Poate,dar uite la ce nivel de pacate am ajuns, crezi ca inca ar fi ajuns?
+ Trebuia dovada clara ca Dumnezeu exista, si l-a trimis pe Fiul Sau.

| Ben00 a răspuns:

Tie explicatia nu-ti foloseste la nimic.

| G2225hda a răspuns:

Ma baiete, citeste ma
Biblia ca acolo ai raspunsurile.
Crede-ma ca daca ai citi-o, nu ai mai pune intrebari la care esti nelamurithappy

Răspuns utilizator avertizat
| IntelFreak a răspuns:

Si inainte de Mos Craciun parintii faceau cadouri copiilor, tot fericiti erau.
laughing Probabil se aplica o regula asemanatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| IntelFreak a răspuns (pentru timoteidoi):

E un basm frumos. happy
S-o lasam mai moale ca dau buzna "piosii submarin", ies la suprafata doar de craciun si paste.