| nyoentox2002 a întrebat:

Ce părere aveți despre religie? Sincer mie mi se par o prostie, eu sunt ateu și cred ca religiile s-au creat numai ca să îi controleze/sperie pe oameni, după părerea mea cred ca religia s-a făcut pentru ca să fie pace în lume!
Sunt o grămadă de zei și sunt multe religii și toate spun ca să faci bine, la mulți li se bagă prostii în cap ca dacă fac rău se duc în Iad!
Si sigur o sa spuneți ca ceilalți sunt idoli, îs zei și Dumnezeu e tot un zeu gen cine de la Domn+Zeu
Și o sa ma luați cu biblia dar aia a fost făcută de oameni nu a fost căzută din cer!
Cum se face ca la catolici este o porunca a bisericii:Să platești simbria și celelalte datorii către ea după legi și obiceiuri.
Deci porunca asta tot de oameni a fost facuta!

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Esti ateu pentru ca cineva prezent la aparitia universului te- a informat ca sigur ca nu era picior de Creator pe acolo?

| chuckmanson a răspuns (pentru ania):

Din moment ce tu ești cea care afirmă existența unei creaturi din folclorul evreiesc, tu ești cea care trebuie să aducă dovezi. Aștept, deși sunt sigur că nu vei reuși să oferi nimic. Niciun teist nu a fost vreodată în stare să aducă dovezi pentru existența unei divinități și nimeni nu va putea vreodată să facă asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti sa crezi in karma/divinitate si fara sa pui botul la mizeriile sinistre ale religiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Religiile, in special cele extrem de toxice (ex. crestinismul) au fost facute pentru controlul in masa a populatiei.
Sunt si cateva religii cu care nu am nimic (ex. hinduismul si religiile asociate cu acesta), si care chiar promoveaza ceea ce ar trebui sa fie promovat, si nu m-ar deranja daca ar continua sa existe miliarde de ani de acum inainte, dar crestinismul nu. Religia asta e mult prea toxica.
Chiar daca hinduismul e de 1000 de ori mai ok decat crestinismul, tot nu imi convine ca pune zeii in ecuatie.
Eu personal nu cred in existenta zeilor.
Oamenii (religiosii in special) probabil nu pot trai fara gandul ca exista o fiinta magica cu puteri supranaturale care are grija de ei.
Eu cand ma gandesc la asta, imi pot imagina cat de copilaresc si ireal suna.

| halogen001 a răspuns:

Religia e un mod de a insela naivii creduli si nestiutori.

Citate care imi plac:
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozofului Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa = să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| CostinAlamariu a răspuns:

S-a creat ca sa-i sperie pe oameni?

Păi eu nu-s speriat. Înseamnă că nu îmi practic religia cum trebuie numai dacă sunt speriat?
Mai ales că în religia mea frica e literalmente un păcat. Deci până la urmă cum e? bee

| nyoentox2002 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai religia s-a făcut s aii controleze pe oameni gen sa nu de bata sa ju se fure etc

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu ai spus, citez, "să-i controleze/sperie"
Cum vine cu acest speriat? Și eu de ce nu sunt speriat? Ar trebui sa fiu speriat, dupa logica ta? Avand in vedere ca sunt religios...

Și de ce creștinismul spune că frica e un păcat? Asta se contrazice cu ce ai zis tu. Daca religia a fost facuta sa ne sperie frica n-ar mai fi un pacat.
Gândește-te logic.

| Babacunene a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vezi ca mai nou teoria evolutiei a ajuns vaca de muls in locul religiei pentru controlul maselor.

| xerxes1 a răspuns (pentru Babacunene):

Ti-ai pus numele parintilor la username?
Se vede ca tii mult la ei.

| Meme10Memu a răspuns:

Credinta in Iehova Dumnezeu singurul Dumnezeu adevarat nu e o prostie. Prostie e sa crezi intr-o teorie fara logica si nedovedita precum teoria evolutiei.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iehova a plecaat de cateva mii de ani de pe planeta asta.
A fost un simplu executant.
Elyon a fost seful lui.
Elyon avea alti sefi samd.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca ai discernamant, nimic nu te poate controla: nici religia, nici politica, nici organizatiile sataniste internationale. Religia este optionala, nu ti-o impune nimeni. Daca vrei, crezi, daca nu, nu!
Mantuitorul Hristos Insusi spune: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie." Matei 16:24
Credinta crestina este imparatia duhovniceasca a libertatii, adevarului si harului.
Ce este la papistasi, nu importa, ei se afla in inovatii, schisme si erezii. Singura Biserica este cea Ortodoxa de Rasarit.

| nyoentox2002 explică (pentru pacatosulBogdan):

Se spune ca sunt 3 religii crestine
Catolici, ortodocși și protestanți, Catolici sunt cei mai mulți, eu la catolici sunt botezay

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dumnezeu nu a lasat niciodata 3 religii crestine! Exprimarile impersonale nu sunt credibile. In Biblie scrie clar la Efeseni 4, 5 ca: "Este un Domn, o credinţă, un botez". Deci, "o credinta", nu 3 religii!
Si scrie tot in Biblie ce fel de credinta ne-a lasat Dumnezeu: "Si cu adevarat, mare este taina DREPTEI credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup, S-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, S-a propovaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, S-a inaltat intru slava". - 1 Timotei 3, 16
"Deprinde-te cu DREAPTA credinta!", ii spune Sfantul Apostol Pavel, Sfantului Apostol Timotei, ucenicul sau. - 1 Timotei 4:7
"Dreapta credinţă spre toate este de folos, având făgăduinţa vieţii de acum şi a celei ce va să vină." - 1 Timotei 4:8
Dumnezeu Cel viu a intemeiat o singura Biserica, "stalp si temelie a adevarului". - 1 Timotei 3, 15
Nicaieri nu se vorbeste in Biblie de papistasi si de protestanti! Ci numai de dreapta credinta, de adevarul si harul pe care ni le-a adus Mantuitorul Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
Botezul, adica intreita afundare in apa in numele Sfintei Treimi, inchinata si drept slavita doar in Ortodoxie, este unic, conform Efeseni 4, 5! Deci nu exista botez papistas sau botez sectant! Botezul valid este numai Ortodox si singura preotie valida care savarseste Botezul si celalalte Sfinte Taine este preotia ortodoxa! Hristos este Ortodox!

| nyoentox2002 explică (pentru pacatosulBogdan):

? Pe timpul lui Isus nu erau religii, el nu a făcut parte din nicio religie dacă da o fost evreu, religiile sunt făcute de oameni!

| h379m3973423 a răspuns:

Dumnezeu nu s-a încarnat ca să-ți zică ție că ajungi în iad dacă nu crezi în religie.

Și crede-mă că ești mai controlat ca tanti Tanța de la c*r* vacii. laughing

| Gligore2000 a răspuns (pentru h379m3973423):

Habar n-ai de nimic.
tanti Tanta este mai libera decat tine.

| Gligore2000 a răspuns:

Crestinismul mi se pare cea mai ciudata religie.

| cepIm a răspuns:

"Ce părere aveți despre religie?" - e ca alcoolul. In cantitati mici e benefica dar in cantitati mari te innebuneste.

| Babacunene a răspuns:

Vezi ca alternativa ta adica teoria evolutiei nu are baza.

| mastadont a răspuns (pentru Babacunene):

Că religia o fi având o bază științifică și logică pentru creaționism hahahahaha. Și nu, o carte de ficțiune nu e o bază.

| iurii75 a răspuns (pentru mastadont):

Nu este o carte de ficțiune, este logică și exactă din punct de vedere istoric și științific. Problema este că, cum am mai zis, nici n-ai încercat să afli ce spune ea.

| mastadont a răspuns (pentru iurii75):

Dămi te rog un exemplu de principiu științific prezent în biblie și care să fie aplicat de oamenii de știință.
Logică? hahahahahaha Ce e logic în a vorbi cu un șarpe? Care e logica din spatele faptului că există undeva un pom din care adam a mâncat și a devenit muritor? Unde e logica în învierea lui iisus când universul te contrazice? Ce organism ai mai văzut tu să învie din morți ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat? Cum se poate din punct de vedere logic ca un om să transforme apa în vin doar prin câteva cuvinte? M-ar interesa și pe mine că aș face bani din horeca...