| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Isus este considerat Sfant, in timp ce parintii nostri care ne-au dat viata nu sunt considerati Sfinti, desi acestia s-au sacrificat de mii de ori mai mult pentru noi decat Isus cel care a murit ca o vita (vezi Evrei 9. 13.)?

Credeti ca este normal sa consideri sfant pe unu ca Isus care a fost arestat, judecat condamnat si executat ca un borfas de rand si criminal. in timp ce adevaratii Sfinti care sunt parintii nostri, sa fie neglijati?

Oare daca sunteti atat de aberati sa il considerati pe Isus sfant, atunci din ce caza nu ii consderati sfinti si pe borfasii executati pe scaunul electric care au fost si ei arestati, judecati, condamnati si executati exact cum a fost si Isus?

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Ha, ha, ha! A inceput sa-ti tremure nadragii, Michiduta.Ma ameninti cu ignorarea. O faci din teama ca te-am deconspirat, ca fiu al Intunericului.Nu vei reusi! Voi cere in continuare credinciosilor sa te afuriseasca, sau sa te ignore. Tine mintebig grinumnezeu nu bate cu parul! Deja mintea ta a inceput s-o ia razna.

| BogdanS a răspuns:

Doamne! Daca tu crezi asta despre Iisus nu este bine. El s-a sacrificat pentru toata umanitatea si tu zici ca nu este sfant.Nu stiu ce te paste la Judecata de Apoi dar nu cred ca este Raiul. Cea mai mare blasfemie.

| Reyko95 a răspuns:

1. Iisus Se scrie cu doi de i 2 Daca nu era Iisus crezi ca parintii tai si noi oamenii eram in viata? Acuma sincer Zimi

| Danielcristian a răspuns:

Buna seara, ai dovezi biblice ca isus a fost borfas, criminal etc?

il poti invinovati pentru ca a murit pentru tine?

Poti numi sfinti pe mama si tatal tau care s-a nascut deja in pacat?

te consideri sfint si nepacatos?

daca ai raspuns la aceste antrebari, daca poti judeca o persoana care te-a ajutat sa poti avea viata vesnica, daca compari o persoana care face numai bine pentru tine cu 1 criminal atunci rau de tine prietene, roaga-te la dumnezeu sa-ti dea intelepciune si citeste putin biblia, na-i sa pierzi nimica de castigat o sa castigi viata vesnica unde durerea, pacatul, lacrimiile etc nu o sa mai existe.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

Evident ca am dovezi, ca altfel nu as face o asemenea afirmatie.
Isus nu a murit pentru mine ci a murit pentru ambitia sa de a deveni Rege, adica Messiah.
Nimeni nu s-a nascut din niciun pacat, ci doar asa cum a randuit Marele Arhitect lucrurile.
Isus nu poate da viata vesnica, pentru simplul motiv ca Dumnezeul lui Moise (Tatal) nu are asa ceva in oferta!
El nu ofera acest lucru poporului sau care ii urmeaza Legea, asa ca si daca ar avea asa ceva, fi sigur ca nu ar da-o crestinilor care se cacao pe Legea Lui!
Si acum sa vedem de ce Isus este sarlatan, nu?
Pentru ca el si banda lui de cioflingari vagabonzi traia castigand bani s-au alte valori din exorcizari facute oamenilor suferinzi, (dar si din alte "smecherii" pe care le voi spune alta data) si le facea constient ca acestea nu numai ca nu aduc nimic pozitiv pentru bolnav ci chiar agreaveaza boala, deci a luat banii pe minciuna si prin sarlatanie.
Unde scrie asta?, ma mir ca tu ca mare cunoscator al Bibliei nu stii!
vezi Matei 12; 42.
Numai citi atata Biblia ca te prostesti la cap!

| Danielcristian a răspuns (pentru soimos):

Afirmatiile dumneavoastra nu sunt clare, iar Isus pe cine a vindecat nu la pus la plata.

Am sa respect deciziile dumitale.

Dumneata crezi in stiinta?

Daca in dumnezeu nu crezi, trebuie sa va bazati pe stiinta nu?

Daca va bazati pe stiinta inseamna ca credeti in ea.

Daca credeti in stiinta anseamna ca stiinta este Dumnezeul Dumneavoastra.

Satana credeti ca exista?

Daca nu raul omeniri de unde vine?

Gindurile rele, vorbele rele, hula, vorbirea de rau, crima, hotia si multe altele, de la cine vin?

Iar binele de la cine vine?

Sunt sigur ca si dumneavoastra aveti ganduri bune cit si rele.
De la cine vin aceste ginduri?

Ce te opreste sa nu furi, ucizi, preacurvesti,?

Sau cel putin sa nu ucideti, ca poate celalalte le cam face umanitatea frecvent.

Daca cumva vreti sa mai jigniti pe Dumnezeu ginditiva bine inainte dea face acest pas, iar daca vreti sa continuati nu mai trimiteti mesaj mie. Multumesc anticipat.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

1) Isus nu a vindecat pe NIMENI, pentru ca el singur recunoaste ca prin exorcizare nu se vindeca ci se agraveaza boala.
2)Stiinta nu se crede, ci trebuie cunoscuta pentru ca se bazeaza pe Cunoasterea Rationala si nu pe credinta a proasta!
3) Stiinta nu este Dumnezeu ci doar o culegere de Legi dupa care a lucrat Creatorul!
4) Satana este orice om lipsit de constiinta care actioneaza negativ
5) Raul si binele sunt probleme ce tin de cultura.
6) Notiunea de Bine cat si cea de Rau, vin prin dialectica, de la mosii si stramosii nostri!
7) De facut binele si faptul ca nu fac rau, vine exact de la Constiinta mea care ma conduce in absolut tot ceea ce fac, si ea vine din educatia, cultura si ratiunea mea care a acceptat valorile impuse de dialectica!

| Danielcristian a răspuns (pentru soimos):

Am sa va raspund doar la primul raspuns al dumneavoastra :1) Isus nu a vindecat pe NIMENI, pentru ca el singur recunoaste ca prin exorcizare nu se vindeca ci se agraveaza boala.

In Matei 12; 9-14 si in multe alte epistole gasiti toata binefacerea facuta de Isus fara a lua plata,
+ explica clar ca a vindecat, nu a exorcizat.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

Daca cititi intregul context puteti observa ca Isus "vindeca" scotand Dracii

| Danielcristian a răspuns:

Domnule drag crezi ca a blestema pe Soimos te face mai bun ca dinsul?