| Moisie a întrebat:

A facut nici harikirii ca samuraii, nici nu si-a dat singur foc in semn de protest ca studentul Jane Palach in centrul orasului Praga la "primavara din Praga", nici nu a fost sacrificat ca o vaca de sacrificiu, ci a fost urmarit, apoi arestat, anchetat, judecat, condamnat si apoi executat ca orice alt criminal de drept comun.
Ce sa intelegem din "exemplul" dulgherului Isus?
Sa intelegem cumva ca toti criminalii in serie condamnati la scaunul electric, se sacrifica pentru iertarea pacatelor omenirii?

5 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Este,,harakiri'' in primul rand. In al doilea rand enumera faradelegile si crimele pe care le-a comis Iisus si apoi gandeste si tu logic si vezi daca poti face comparatie cu un criminal in serie. Eu inteleg ca esti ateu...dar exagerezi prea mult unde nu este cazul. Daca vrei sa contrazici ceva, contrazice vechiul testament... unde cred ca te vor sustine chiar si unii credinciosi.

| Moisie explică (pentru Dreamer):

Poi pe ala nu are rost sa-l contrazic pentru ca ala este o poveste de adormit copii, si nu are scopul sa lobotomizeze mintile oamenilor ca sa poata fi furati, spionati si manipulati!
Sarlatania crestina incepe odata cu NT adica odata cu nasterea Diavolului!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti balbait?

| Maxim96 a răspuns:

Hristos a venit de bunavoie pentru a ridica pacatele lumii.

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Deci vrei sa spui ca Dumnezeul cel care a cerut sacrificarea rituala a vacilor si a junincilor pentru ba se spala oamenii de pacate, era pesemne prost si nu stia ce vorbbeste?
Sau crezi cumva ca sangele omului este (pentru Diavol) un detergent mai bun decat sangele junincii?
Ia vezi ce scrie aici:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Deci vezi bine ca e vorba de sangele lui Hristos adica a unui UNS, iar dulgherul Isus nu a fost niciodata UNS, decat cand era bebelus si era uns cu scutece cu tot!