| Maomau a întrebat:

Oare chiar s-a sacrificat Isus pentru noi?
Atunci cand esti arestat pentru ca ai incalcat legea apoi ai fost judecat, condamnat si apoi executat ca orice borfas de drept comun, se poate numi asta un sacrificiu?
Cum ar fi fost daca se sacrifica pentru omenire dedicandu-si viata unui scop pozitiv si ajuta omenirea de pe pozitia sa de Dumnezeu ...si nu sa se fi lasat sacrificat asa cum se sacrificau vitele in scopuri rituale!

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,, Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Tu oare iti dai seama ca raspunsul tau este o blasfemie la adresa lui Isus?
Poi ce Isus este o vita ca sa se sacrifice ca o vita, sau era un Fiu de Dumnezeu intrupat ca om si ca atare trebuia sa isi sacrifice viata daruind-o oamenilor asa cum si-au daruit-o oameni ca Fleming, inventatorul penicilinei sau Pasteur inventatorul vaccinului?
Nu -ti dai seama ca raspunsul tau blasfemiator il pune pe Isus intr-o pozitie inferioara fata de acesti Oameni adevarati cu O mare ...si deha numai aceasta este o adevarata blasfemie adusa unui Dumnezeu adevarat asa cum este el!

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem. Dragostea lui Dumnezeu este una jertfitoare.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Dar crestinii care incalca Legea lui Dumnezeu, pot fi banuiti de "ascultare"?
Poi toata religia crestina este o uriasa Neascultare de Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Draga Soimos, crestinii asculta de Cuvantul lui Dumnezeu!

| Maomau explică (pentru EmaS):

Da, probabil asculta, dar important este ca nu fac ce zice sau cere Legea, ba chiar crestinii merg pina acolo incat considera Legea lui Dumnezeu ca fiind un GUNOI!

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Dragul meu, iar intelegi gresit! Cand urmez invataturile Tale ma bucur de parca as avea toate comorile! Psalmul 119 este extraordinar.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Hallo, tu traiesti in vremurile in care s-au scris psalmii...sau nu stii ca nelegiuirea crestina este ceva ce tine de prezent?

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Dar eu ma hranesc spiritual cu Psalmi si ii traiesc, ma bucur in Domnul.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Nu te-a intrebat nimeni cu ce te hranesti si nici nu discutam despre tema asta!
Revino-ti cu picioarele pe pamant ca sa intelegi mai bine ce se discuta, sau nu esti capabila sa faci asta?

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Nici nu trebuie sa fiu din vremea cand au fost scrisi Psalmii! Eu trebuie sa iau tot ce este bun din Cuvantul lui Dumnezeu!

| ania a răspuns:

Era vai de noi, ajungeam în iad cu toții.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

La această întrebare te îndemn să mai analizezi relatările despre viaţa şi serviciul lui Isus. Cred că întrebarea a apărut din cauza că ai scăpat anumite detalii semnificative. Succes.

| Herman_Haym_1952 a răspuns:

Daca Isus a murit pentru pacatul omenirii, atunci Isus a murit degeaba.
Ca pacatul a ramas la fel ca inainte.
Pocaiti va si intoarcetiva la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele; O spune Petru dupa moartea lui Isus. Iata ca Petru nu cunostea varianta; Crede in singele lui Isus.

| EmaS a răspuns (pentru Herman_Haym_1952):

Fiindca noi am pacatuit impotriva unui Dumnezeu infinit, trebuia ca o persona finita (noi) sa plateasca pentru pacate pentru un timp infinit, sau o persoana infinita (Isus) sa plateasca pentru păcatele noastre o singură data. Nu era alta alternativa. Isus ne-a mantuit murind in locul nostru. In persoana Domnului Isus, Dumnezeu s-a jertfit pe El in locul nostru, platind pedeapsa infinita si eterna, pe care doar El a putut-o plati (2 Corinteni 5:21; 1 Ioan 2:2). Isus a luat pedeapsa pe care noi am meritat-o pentru a ne mantui pe noi de vesnicul destin, exact consecinta pe care o meritam pentru pacatele noastre. Din cauza ca ne-a iubit asa de mult, Isus si-a dat viata (Ioan 15:13), platind pretul pedepsei ce noi am meritat-o, dar pe care nu o puteam plati. Dupa moartea Lui, Isus a înviat demonstrand ca moartea Lui a fost suficienta pentru a plati vina pacatelor noastre (1 Corinteni 15).

Isus mantuieste, dar pe cine mantuieste El?
Isus mantuieste pe toti care primesc darul mantuirii Lui. Isus mantuieste pe cei care-si pun deplin increderea in Jertfa Lui ca singura jertfa pentru pacat (Ioan 3:16; Faptele Apostolilor 16:31). Desi, Jertfa Domnului Isus este perfecta si suficienta sa plateasca toate pacatele omenirii, Isus mantuieste doar pe cei care in mod personal primesc Darul Lui scump de mantuire (Ioan 1:12).