| soimos a întrebat:

Intrand in Ierusalim ca sa fie inscaunat ca Rege adica ca Messiah, Isus a incalcat legile stapanirii romane!
Motiv pentru care a fost urmarit, arestat, judecat, condamnat si executat conform gravitatii delictului comis!

Tinand cont de aceasta realitate ma intreb oare de unde au luat crestinii tampenia ca el si-a dat viata pentru voi si pacatele voastre
, cand este clar ca el a platit cu viata pentru fapta sa, adica " pacatale sale" cele privitoare la tulburarea ordinii sociale si conspiratie impotriva stapanirii romane, fapt care a constituit motivul rastignirii sale?

Care din gesturile sale pe cruce sau anterioare va sustin voua tampenia precum ca el s-a sacrificat pentru voi?

Spune el undeva ca isi da viata pentru mantuirea voastra?

Cum va puteti inchipui tampenia ca un iudeu de religie mozaica (ca si Isus) isi da viata pentru mantuirea crestinilor care sunt dusmani declarati ai iuideilor, si nu pentru poporul sau?

17 răspunsuri:
| soimos explică:

Aia cu VT m-a facut sa pic de pe scaun de ras!
Tu ai impresia ca toata lumea asta este numai Isus?
Unde cucu meu vezi tu scris sau pomenit in VT numele lui Isus?
Exista oare prorociri care sa anunte ca Dumnezeu va avea un Fiu care va fi tot Dumnezeu ca el?

| Artesano a răspuns (pentru soimos):

Faptul că Biblia conține profeții care se referă în mod explicit la Cristos nu e cunoscut de multă lume. Însă una e să vorbești de profeții împlinite referitoare la Isus și cu totul alta să susții că el este Dumnezeu.Nu, în mod cert Biblia nu susține acest lucru, dar referitor la faptul că Isus va veni de la Dumnezeu și ce va face el în favoarea oamenilor, da, despre aceste lucruri Biblia vorbește și nu doar într-un loc. Dacă nu ai reușit până astăzi să identifici aceste profeții, iată în continuare câteva dintre ele:
Geneza 49:10
Deuteronomul 18:15, 18, 19
Psalmii 2; 22:18; 16:10; 45:2; 78:2; 69:21; 35:11; 34:20; 118:22; 110:1; 69:9.
Isaia 7:14; 9:6; 49; 50; 59; 61:1-3; 53; 42:1-7; 11:10;
Ieremia 31:15
Ezechiel 34:23, 24; 37:24, 25
Daniel 9:24-27; 11:20.
Osea11:1
Mica 5:1, 2.
Zaharia 9:9; 13:7; 12:10; 11:12, 13
Maleahi 3:1; 4:5, 6
Când citești aceste relatări ar trebui să te gândeșsti la următorul lucru:Isus nu a putut dirija evenimentele astfel încât toate aceste profeții să se împlinească în persoana lui.Pe de altă parte, faptul că tu personal nu ai deloc încredere în Biblie ar trebui să-ți dea puțin de gândit când citești aceste lucruri.Numai bine!

| soimos explică (pentru Artesano):

Ai vazut tu in aceste versete vreo prorocire care anunta cum se va naste Dumnezeu ca OM?

Daca nu aduci un verset care face o asemenea prorocire ESENTIALA privind "dumnezeirea" lui Isus, atunci mai bine du-te si te culca si nu mai raspandii si tu minciuni ca de nebuni si sarlatani e plina lumea!

| soimos explică:

Pai ce intrebari ai vrea sa pun despre religie=povestea lui Mos-Cocos?
Tu nu stii ca eu judec pomul dupa roade si biserica dupa FAPTE!
Pai cum sa judec pozitiv cea mai diabolica institutie din Istoria umanitatii?

| Artesano a răspuns:

Isus a murit pentru a soluţiona controverse de importanţă vitală. Isus cunoştea controversele de importanţă universală ridicate în grădina Edenului. Sub influenţa unei creaturi spirituale rebele, Adam şi Eva au ales să nu asculte de Dumnezeu. Răzvrătindu-se, ei au contestat justeţea suveranităţii lui Dumnezeu, adică faptul că El guvernează cu dreptate. Prin păcatul lor, ei au pus la îndoială şi capacitatea oamenilor de a-i rămâne fideli lui Dumnezeu când trec prin încercări.
Isus a dat cel mai convingător răspuns la ambele controverse: cea a suveranităţii lui D-zeu şi cea a integrităţii oamenilor. Ascultând în mod perfect de D-zeu „până la moarte", Isus a susţinut suveranitatea Tatălui său (Filipeni 2:8). Totodată, Isus a dovedit că un om perfect îşi poate păstra integritatea faţă de D-zeu în pofida celor mai cumplite încercări.
Cânt tu scrii,citez:un iudeu de religie mozaică, îți dai seama de ridicolul acestei afirmații? În plus Isus nu și-a dat viața pentru măntuirea creștinilor, mai învață!

| soimos explică (pentru Artesano):

Vad ca faci patinaj artistic prin balarii!
Faptul ca Adam si Eva nu au ascultat de Dumnezeu s-a soldat cu pedeapsa alungarii din Eden!
Isus nu era un om perfect pentru ca traia din sarlatanie (recte exorcizari de care era constient ca nu fac nimic bine)vezi Matei 12.42 - 45.
Ce sa invat? O "realitate" care nu exista decat in capatanile celor indoctrinati cu minciuni!
In realitatea inconjuratoare se vede clar ca iudeii mozaici, nu sunt mantuiti de nici un Isus, fapt valabil si pentru budisti, shintoisti, animisti, musulmani, hinduisti sau atei!
Asa ca trezeste-te tu mai bine la realitate!

| Artesano a răspuns (pentru soimos):

Dacă postările tale au iz comic este problema ta! Faptul că tu consideri minciuni orice fel de argumentație nu înseamnă că pentru alte persoane acestea sunt minciuni! Cred că ar trebui să dai în primul rând dovadă de educație, iar după aceea să înveți să fii judecătorul altora.În ceea ce mă privește, m-am lămurit cât de înțelept ești.Gata,mi-e suficient.Rămâi te rog pe calea ta, dar încearcă să fii respectuos, altfel toate afirmațiile tale(poate bine-intenționate)nu vor fi luate în serios.

| soimos explică (pentru Artesano):

Ptr mine argumentatii implica Dovezi pe baza carora acele argumentatii pot fi considerate adevaruri!
Lasa tu educatia pentru ca tu insuti ca religios nu ai o educatie buna pentru ca :educatia" ta este bazata pe o doctrina criminala, pe minciuni si sarlatanii, si pe santajul vsnic cu maimutoiul cu puteri supranaturale care vede tot, iar tu avand asemenea "baze serioase" nu esti tu competent sa vorbesti despre educatie

| Artesano a răspuns (pentru soimos):

Dacă ai nevoie de dovezi, atunci poftim:

„Legile fizice ale universului sunt atât de exacte, încât putem construi fără nicio dificultate o navă spaţială pentru a merge pe Lună şi putem cronometra zborul cu o precizie de fracţiune de secundă. Aceste legi trebuie să fi fost stabilite de cineva." — Wernher von Braun, care a avut o contribuţie însemnată la reuşita zborului pe Lună al astronauţilor americani.
Universul fizic: Dacă tu ai găsi un ceas de mare precizie, ai trage concluzia că el s-a format în urma combinaţiilor întâmplătoare ale unor particule de praf? Evident, o persoană inteligentă l-a făcut. Există însă un „ceas" şi mai uimitor. Planetele din sistemul nostru solar, precum şi stelele din întregul univers se mişcă cu o precizie mult mai mare decât toate ceasurile proiectate şi fabricate de om. Galaxia din care face parte sistemul nostru solar conţine peste 100 de miliarde de stele şi, potrivit estimărilor astronomilor, în univers există 100 de miliarde de astfel de galaxii. Dacă un ceas este dovada unui proiect inteligent, cu cât mai mult stau lucrurile aşa cu universul, care este mult mai vast şi mai complex! Biblia vorbeşte despre Proiectantul acestuia, numindu-l „adevăratul Dumnezeu, Creatorul cerurilor şi Dumnezeul cel Mare care le-a întins". — Is. 42:5; 40:26; Ps. 19:1.
Planeta Pământ: Imaginează-ti că treci printr-un deşert arid şi dai pe neaşteptate peste o casă superbă, dotată cu tot confortul şi bine aprovizionată cu alimente. Ai trage concluzia că ea s-a format în urma unei explozii întâmplătoare? Te-ai gândi că a fost construită de cineva care are multă înţelepciune. Ei bine, oamenii de ştiinţă n-au găsit încă viaţă pe niciuna dintre planetele sistemului nostru solar, cu excepţia pământului. Dovezile pe care le deţinem arată că ele sunt pustii. În schimb, aşa cum se spune într-o lucrare, planeta noastră „este minunea universului, o sferă extraordinară" (The Earth, de Arthur Beiser, New York, p. 10). Pământul se află la distanţa optimă de Soare, fapt ce permite existenţa vieţii umane, şi se deplasează cu viteza optimă, fapt ce-i permite să rămână pe orbită. Atmosfera unică din jurul pământului se compune dintr-un amestec de gaze în proporţii optime menţinerii vieţii. Lumina solară, dioxidul de carbon din aer, apa şi mineralele din solul fertil se combină în mod uimitor pentru a produce hrană pentru locuitorii pământului. Ar putea fi toate acestea rezultatul unei explozii necontrolate care s-ar fi produs în spaţiu? Un periodic ştiinţific spune: „Cu greu s-ar putea crede că aceste condiţii speciale şi precise au apărut din întâmplare" (Science News). Concluzia Bibliei este, fără îndoială, raţională: „Orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu". — Evr. 3:4.
Creierul uman: Calculatoarele moderne sunt rodul unor cercetări îndelungate şi al unei tehnici sofisticate. Ele nu au apărut din întâmplare. Dar ce se poate spune despre creierul uman? Spre deosebire de creierul animalelor, dimensiunile creierului unui copil se triplează în primul an de viaţă. Modul de funcţionare al creierului rămâne, în mare parte, un mister pentru oamenii de ştiinţă. Omul are capacitatea înnăscută de a învăţa limbi complexe, de a aprecia frumosul, de a compune muzică, de a medita la originea şi sensul vieţii. Neurochirurgul Robert White a spus: „În faţa incredibilei relaţii care există între creier şi minte şi care depăşeşte cu mult capacitatea de înţelegere a omului, sunt obligat să recunosc existenţa unei Inteligenţe Superioare, răspunzătoare de proiectarea şi realizarea ei" (The Reader’s Digest). Dezvoltarea acestei minunăţii începe în uterul matern de la o minusculă celulă fecundată. Cu o remarcabilă perspicacitate, scriitorul biblic David i-a spus lui D-zeu: „Te voi lăuda pentru că sunt făcut într-un mod înfricoşător şi minunat. Minunate sunt lucrările tale şi cât de bine ştie sufletul meu lucrul acesta!" — Ps. 139:14.
Celula vie: Se spune adesea că o celulă este o formă de viaţă „simplă". Totuşi, un organism unicelular este în măsură să-şi procure hrana, s-o digere, să elimine reziduurile, să-şi construiască o casă şi să aibă viaţă sexuală. Fiecare celulă a corpului uman este asemenea unui oraş înconjurat de ziduri, având un guvern care menţine ordinea, o centrală electrică ce generează energie, fabrici care produc proteine, un sistem de transport complex şi gărzi care controlează tot ce intră. Corpul uman se compune din peste 100.000 de miliarde de celule. Cât sunt de potrivite cuvintele din Psalmul 104:24: „Cât de multe sunt lucrările tale, o, Dumnezeule! Pe toate le-ai făcut cu înţelepciune"!
P.S.-cred că nu dorești să vorbim de competență acolo unde tu te dovedești un ageamiu!

| Artesano a răspuns (pentru soimos):

Sper să ai răbdare să mai citești câteva categorii de dovezi:

Credinţa în Dumnezeu nu este oarbă, întrucât există dovezi copleşitoare ale existenţei lui Dumnezeu . Iată ce a spus astronomul Allan Sandage: „Consider că este foarte puţin probabil ca această ordine [din univers] să se fi născut din haos. Trebuie să existe un principiu care să stea la baza ordinii şi organizării. Pentru mine, Dumnezeu este un mister, dar este şi explicaţia la miracolul existenţei; adică explică de ce, în loc de nimic, există totuşi ceva". Apostolul Pavel le-a spus creştinilor din Roma: „Calităţile invizibile [ale lui Dumnezeu], da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, aşa că ei [cei care nu cred] sunt fără scuză" (Romani 1:20). De la „crearea lumii" — mai precis de la crearea fiinţelor umane dotate cu raţiune, care puteau înţelege că Dumnezeu există — a devenit evident că există un Creator cu o putere extraordinară, un Dumnezeu care merită devoţiunea noastră. Astfel, cei ce nu recunosc gloria lui Dumnezeu n-au nici o scuză. Dar ce dovezi ne oferă creaţia?
Universul proclamă gloria lui Dumnezeu
În Psalmul 19:1 găsim următorul răspuns: „Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui". David şi-a dat seama că stelele şi planetele a căror strălucire străbate „întinderea" — adică atmosfera — oferă dovezi incontestabile ale existenţei unui Dumnezeu glorios. El spune în continuare: „O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte îl face cunoscut altei nopţi" (Psalmul 19:2). Zi de zi şi noapte de noapte, cerurile arată înţelepciunea şi puterea creatoare ale lui Dumnezeu. E ca şi cum ele ar rosti cuvinte de laudă la adresa lui Dumnezeu.
Însă este nevoie de discernământ ca să auzi această mărturie pentru că „nu există nici vorbe, nici cuvinte; nu se aude nici un glas din partea lor". Şi totuşi, mărturia tăcută a cerurilor este puternică. „Sfoara lor de măsurat a ieşit pe tot pământul şi declaraţiile lor până la marginile pământului productiv" (Psalmul 19:3, 4, NW). E ca şi cum cerurile ar întinde ‘sfori de măsurat’ pentru a fi sigure că mărturia lor tăcută a ajuns până la marginile pământului.
David descrie apoi o altă minune a creaţiei lui D-zeu: „În ele [cerurile vizibile], El a întins un cort soarelui. Şi soarele, ca un mire care iese din camera sa de nuntă, se aruncă în alergarea sa cu bucuria unui viteaz; răsare de la un capăt al cerurilor şi îşi termină drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura sa". — Psalmul 19:4–6.
În comparaţie cu alte stele, soarele este doar de mărime mijlocie. Însă această stea extraordinară face ca planetele ce gravitează în jurul ei să pară foarte mici. Potrivit unei lucrări, soarele are o masă de „2 miliarde de miliarde de miliarde de tone" — ceea ce înseamnă 99,9% din masa sistemului nostru solar! Forţa lui gravitaţională permite pământului să se învârtă în jurul lui la o distanţă de 150 de milioane de kilometri, fără să se apropie sau să se îndepărteze de soare. Doar aproximativ o jumătate de miliardime din energia soarelui ajunge pe planeta noastră, dar este suficientă pentru susţinerea vieţii.
1Psalmistul vorbeşte despre soare în limbaj figurativ, înfăţişându-l ca un „viteaz" care străbate bolta cerească de la un capăt la altul în timpul zilei şi se retrage seara într-un „cort". Seara, această stea măreaţă dispare la orizont de parcă ar intra într-un „cort" ca să se odihnească. Dimineaţa, ea se iveşte plină de strălucire, asemenea ‘unui mire care iese din camera sa de nuntă’. Ca păstor, David ştia ce înseamnă frigul cumplit al nopţii (Geneza 31:40). El şi-a amintit cum, dimineaţa, soarele învăluia pământul cu razele sale. Evident, soarele nu era epuizat de „călătoria" sa zilnică de la est la vest, ci, asemenea „unui viteaz", era mereu gata să se aventureze într-o nouă călătorie.
Uluitoarele stele şi galaxii
Cu ochiul liber, David a putut să vadă doar câteva mii de stele. Însă potrivit unui studiu recent, numărul de stele din univers care pot fi văzute cu ajutorul telescoapelor moderne este de 70 de sextilioane — 7 urmat de 22 de zerouri! D-zeu a lăsat să se înţeleagă că numărul stelelor este extraordinar de mare când l-a comparat cu „nisipul de pe ţărmul mării". — Geneza 22:17.
Ani de zile, astronomii au observat în spaţiu „mici zone luminoase cu aspect neclar, sau nedefinit". Oamenii de ştiinţă au presupus că aceste „nebuloase spirale" fac parte din galaxia noastră, Calea Lactee. În 1924 s-a descoperit că cea mai apropiată dintre aceste nebuloase, Andromeda, este ea însăşi o galaxie, situată la o distanţă de aproximativ 2 milioane de ani lumină! Cercetătorii estimează acum că există miliarde de galaxii, fiecare dintre ele fiind alcătuită din mii — uneori chiar miliarde — de stele. Însă D-zeu „socoteşte numărul stelelor şi le dă nume la toate". — Psalmul 147:4.
D-zeu l-a întrebat pe Iov: „Poţi tu să înnozi legăturile Pleiadei [constelaţiei Chima, NW] sau să dezlegi frânghiile Orionului [constelaţiei Chesil, NW]?" (Iov 38:31). O constelaţie este o grupare de stele care prezintă o configuraţie specifică. Deşi stelele se pot afla la distanţe uriaşe unele de altele, privite de pe pământ, ele au o poziţie relativă, care rămâne neschimbată. Întrucât au poziţii bine fixate, stelele, „asemenea unor ghizi, sunt de mare ajutor în navigaţie, în orientarea astronauţilor în spaţiu şi în activitatea de identificare a altor stele" (The Encyclopedia Americana). Totuşi, nimeni nu înţelege pe deplin „legăturile" care ţin constelaţiile împreună. Da, oamenii de ştiinţă nu pot răspunde încă la întrebarea consemnată în Iov 38:33: „Cunoşti tu legile cerului?"
O altă întrebare pusă lui Iov la care oamenii de ştiinţă nu pot răspunde este următoarea: „Unde este deci calea prin care se distribuie lumina?" (Iov 38:24, NW). Un scriitor a afirmat că aceasta e „o întrebare ştiinţifică actuală, de mare profunzime". Unii filozofi greci credeau că ochiul uman este sursa luminii. Mai recent, oamenii de ştiinţă au afirmat că lumina este alcătuită din corpusculi. Alţii au fost de părere că lumina se propagă prin unde. În prezent, oamenii de ştiinţă cred că lumina are caracter dual: corpuscul şi undă. Însă natura luminii şi modul în care „se distribuie" ea nu sunt încă înţelese pe deplin.
Având în vedere toate acestea, nu pot decât să subscriu la cuvintele psalmistului David, care a spus: „Când privesc cerurile, lucrarea degetelor Tale, luna şi stelele pe care le-ai aşezat Tu, îmi zic: «Ce este omul, ca să Te gândeşti la el şi fiul omului, ca să-l bagi în seamă?»". — Psalmul 8:3, 4.

| soimos explică (pentru Artesano):

Esti "off topic" pentru ca nu ai raspuns la intrebare ci iarasi faci patinaj artitic prin balarii!
Ce prezinti tu aici nu sunt dovezi, ci se numeste bataie de joc referitoare la stiinta!
Creatia nu se dovedeste prin "dovezi de tip Stiinta pentru prosti" ci prezentand dovezi care sa ateste versetele Bibliei, in spetza ca Dumnezeu a creat totul presand noroiul si sufland!
Incearca sa raspunzi la intrebare daca poti, si nu te mai strofoca cu creatia pentru ca nu despre creatie era vorba in intrebare!

| soimos explică (pentru Artesano):

1) cand cineva "considera" nu inseamna ca asta este un adevar dovedit, ci doar o parere!
2) Legile fizicii sunt exacte, nu si Fizica Universului, pentru ca iata ca s-au intamplat diferite accidente in istoria planetei de ex. explozia din stepa Tunguska, caderea unui meteorit gigant in Golful Mexic care a dus la stingerea aproape totala a vietii pe pamant, ++++!
Cand Psalmistul David privea cerurile, era prost ca noaptea pentru ca habar nu avea de nimic si nici macar nu stia nimic despre fenomenele care se intampla "in cer", ca daca stia ...atunci ar fi stiut ca ele au ca si cauza explozia primordiala si nu batea campii vorbind despre "dumnezei verzi pe pereti"!

| Artesano a răspuns (pentru soimos):

OK-iată ce-ți sugerez: când îmi vei dovedi în mod incontestabil că unul din stramoșii tăi a fost pitecantrop iar ascendenții săi au venit în existență dintr-o supă cosmica mai vorbim, până atunci pentru mine tu ești doar un punct imaginar într-un univers paralel.

| soimos explică (pentru Artesano):

Pui niste intrebari la nivel de clasa a doua!
Tu nu mai evoluezi?

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru soimos):

Se pare ca-i tocmai invers,din ceea ce am citit tu esti ori cazut in cap ori redus mintal,cu tine nu se poate discuta,tu ai propriile idei pe care le aperi fara nici o dovada, esti doar un limbric sau cum bine ti-a zis artizano un punct imaginar, esti tare bleg!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus nu a cerut sa fie incoronat rege.happy El doar vindeca oamenii si ii ajuta, dar niciodata nu a incercat sa ia locul regeluioh go on. El era "rege" prin faptele sale, adica ajuta poporul si il conducea pe Calea cea Dreaptahappy.
Iisus nu si-a dat viata pentru mantuirea crestinilor, ci pentru mantuirea tuturor oamenilor happy

Acum, fiecare cu parerea luiwinking
P.S: Spunand "si-a dat viata pentru voi" denota faptul ca esti de alta religie, sau, ma rog, nu iti place sa fii "bagat in aceeasi oala" cu ceilalti tongue
Oricum, tineti ideile pentru tinehappy Fiecare e liber sa creada ce vrea si IN CINE vreahappy

Peace kiss

| soimos explică (pentru anonim_4396):

1) Desi nu a cerut a intrat in Ierualim calare pe magar ca sa se puna el singur cu ajutorul celor care il aclamau ca rege!
2) nNu este nimeni rege prin faptele sale mai ales atunci cand era un golan vagabond acuzat de contemporanii sai ca lucreaza cu puterie lui Belzebub!
3) Nu am auzit niciodata pe un musulman sa debiteze o asemenea prostie, nici macar sa o accepte!
Oare din ce cauza?
Poate crezi tu ca musulmnaii nu sunt oameni?
4)Evident ca fiecare este liber sa creada ce vrea, dar doar la el acasa. Atunci cand vine pe un forum ca sa schibe idei cu alte persoane, de aceea o face pentru ca este interesat sa afle si ce gandesc altii!
Capisci? sau Poniemaiesi?