| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza membrii bisericilor Nou Testamentare sunt atat de aberati incat nu pot pricepe diferenta intre Creator si creatura,?
Si nici diferenta intre Cuvantul lui Dumnezeu Creatorul si vorbele proaste ale unor jalnice creaturi,?
Vorbe proaste ale unor oameni primitivi si analfabeti, pe care ei pun un pret mult mai mare ca pe Cuvantul lui Dumnezeu-Creatorul, si din ignoranta incearca sa le vanda altora ca si cum aceste dume proaste ar fi Cuvantul Creatorului?

10 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.El este incercat.Si cei ce l-au pus la incercare au vazut puterea lui Dumnezeu.El este scris sub inspiratia Duhului Sfant si de folos ca sa invete sa mustre sa dea intelepciune. Duhul Sfant face parte din Dumnezeire.

| soimos explică (pentru Raquella):

Asta este o poveste pentru prosti!
Tu ca o fata desteapta ce esti, STII ca Biblia este un text-cronica scris de rabinii Marii Sinagoge in mai multe sute de ani, acest fapt este asumat de Marea Sinagoga, iar tu ca si fata frumoasa cu doi neuroni, intelegi ca o poezie asumat de Mihai Eminescu este a lui Mihai Eminescu si nu a lui Basescu, doar pentru ca Basescu e rege!
Exact asa si cu Biblia, care este un text cu autori cunoscuti...iar niciunul dintre ei nu se numeste Dumnezeu!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Biblia este inspirata de Dumnezeu.Ea este Cuvantul insuflat al lui Dumnezeu.Prin inspiratie intelgem ca Duhul Sfant Si-a exercitat infkuenta sa supranaturala asupra scriitorilor Bibliei.Scrierile au fost insuflate -nu neaparat scriitorii lor, intrucat Biblia nu sustine nicaieri ca ar fi fost scrisa de oameni inspirati. Duhul Sfant este autorul Bibliei(2 Petru 1:21).Si Duhul Sfant va fi Invatatorul redinciosului(Ioan 16:12-15) Omul este instrumentul folosit de Duhul Sfant ca sa scrie Biblia. Si sa stii ca am mai mult decat doi neuroni.

| DrunkenRat a răspuns:

Mai, testament, dupa cum stii inseamna a face voia celui care l-a scris si dupa moarte. Daca vrei o faci, daca nu ignora. Nu incerca sa convertesi (indirect) o gloata de persoane, pentru ca asta este marca evidenta a unei personalitati slabe. Ce detesta lumea mai mult decat ignoranta sunt astia care iau totul la caterinca (ieftina). Sfatul meu, chill boy!

| soimos explică (pentru DrunkenRat):

Sa inteleg ca Dumnezeu Creatorul a murit si ca Fiul sau este noul "dumnezeu" ...si ca acesta respecta testamentu lui batranu?
Tu chiar realizezi ce nonsensuri debitezi?

Vezi ca totusi ai uitat sa raspunzi la intrebare...cui te inchini tu, unei creaturi sau Creatorului?
Daca te inchini Creatorului de ce nu ii respecti si legea?
Nu e caterinca ci chiar o problema la care trebuie sa se gandeasca orice om rational!

| DrunkenRat a răspuns (pentru soimos):

Nu Dumnezeu a murit, inteligentule, doar nu El a scris Biblia. Si nu te consideri putin cam... eu contra tuturor?

| soimos explică (pentru DrunkenRat):

Pai atunci de ce vorbesti de Testament!

Nu stii ca asa zisul "Vechiul Testament" poarta numele de Tanach?
De ce nu folositi si voi crestinii numel pe care l-au dat scripturii lor, autorii acestei scripturi?
Nu cumva pentru ca crestinii au furat textul si i-au schimbat intelesul, dar si numele ca sa aiba si ei o scriptura a lor?

| Dario21 a răspuns:

De la ce camera scrii?

| soimos explică (pentru Dario21):

De la camera de gazare!
Adica dupa ce manc fasole gazez pe toata lumea cu Duhul meu Sfant!
Mult mai sfant chiar si decat a lui besescu, desi deja el are si numle deja sfintit!

| Dario21 a răspuns (pentru soimos):

Stai ma omule nu te supara,da si tu spitalul si salonul unde esti internat, stringem si noi niste bani si venim cu niste fructe si dulciuri ca nu avem inima rea. Poate gasim si niste pijamale sa ai de schimb, spune cu ce te putem ajuta.