| Meme10Meme a întrebat:

Oare maimutele din care ne tragem aveau o religie? Ori erau niste maimutoi atei? In constiinta lor, desigur.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ateii regulau pe furiș femelele când masculul alfa nu era atent. Ei sunt strămoșii mei.

27 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Erau non-religiosi. Nu aveau nicio conceptie despre ateism sau teism. Pe parcursul evolutiei mai recente au dezvoltat religii pe baza evenimentelor sau a perceptiilor nascute din interpretari gresite.

| Meme10Meme explică (pentru CIaudiu):

Na,eu vreau sa zic ca primele maimute [ma rog, homo sapiensi, intelegi] au avut o ideologie ateista. Adica, ma intreb si eu: Primii oameni care au avut constiinta, o fi avut din start o ideoligie religioasa?

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ai o problema de logica aici. Ateismul inseamna negarea dumnezeilor. Cum vrei sa apara ateismul inaintea teismului daca nu aparuse inca conceptia de divinitate?
Au fost non-religios pana cand la un moment dat au inceput pe baza evenimentelor si al perceptiilor nascute din interpretari gresite sa dezvolte anumite religii care se axau pe o divinitate sau mai multe. Mai tarziu cand oamenii au inceput sa inteleaga mai bine lumea din care fac parte, sa inteleaga anumite aspecte mai bine, au inceput sa apara si oameni care considerau false si negau aceste povesti.

| Meme10Meme explică (pentru CIaudiu):

Recunosc,a fost o greseala de scriere[sa zic asa]. Eu ma refeream la religia lor in general. Am spus faza cu ateismul ca s-o duc spre o conversatie. Ceea ce voiam eu sa aflu de fapt este daca maimutele au adoptat o religie din start [adica de cand au inceput sa aiba constiinta si o oarecare gandire.]

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Evident ca nu din start. Pe parcursul evolutiei cu cat au inceput sa inteleaga mai multe si sa fie in stare sa nasca conceptii si ideologii au aparut aceste religii, insa nu au fost chiar atat de evolutati cat sa-si dea seama ca unele dintre ele sunt chiar nefondate. Bine, inca mai avem si in ziua de azi printre noi oameni care mai cred anumite superstitii sau dogmne total eronate...

| Meme10Meme explică (pentru CIaudiu):

Atunci nici nu aveau in ce sa creada caci n-aveau de unde sa stie de ce ploua spre exemplu...

| Digikey a răspuns:

"Zeii " cei care au venit din cer pe pamant au modificat un lot de maimute pentru a putea colabora cu ele sa le foloseasca la diferite munci.
Asa scrie in tablitele sumeriene de unde s-au inspirat si evreii cu Geneza lor.
Exista schite ale sistemului solar şi al planetelor, reprezentări în care sunt desenate corect poziţiile, mărimea şi orbitele acestora se povesteste de o gradina Edin, de zeul sarpe care se ocupa de modificari, un an al zeilor inseamna 3600 de ani terestri. Tăbliţele descriu modul în care au fost combinate genele Anunnakki cu cele ale băştinaşilor, ba mai mult, fac referire la anumite recipiente în care au fost creaţi embrionii. Se pare că în misiunea lor de a căuta aur ei au mai aterizat şi pe alte corpuri cereşti cum ar fi Lahmu (Marte) şi Luna. Iniţial au fost 900 de colonizatori, dar doar 600 s-au stabilit pe Terra.
Cel mai prapadit si mai putin istet a fost probabil YHWH.

| Whateverrr a răspuns:

In primul rand pornesti de la o premisa falsa big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Nu ne tragem din maimute. Ne tragem din primate. Toate primatele au acelasi stramos comun. Om, maimuta, cimpanzeu, urangutan, gorila, si alte primate, toti avem un stramos comun, o singura specie. De acolo a pornit diversificarea si ramificarea si evolutia care a durat mii de ani ca acum fiecare specie de primata sa fie o specie separata, dar care fac parte din aceeasi familie/categorie.
De asemenea sa nu uitam de neandertali, si ei aveau acelasi stramos comun, dar neandertalii erau o specie separata de homo sapiens datorita evolutiei de care am spus mai sus. Homo sapiens si neandertalii s-au imperecheat si asa a aparut o gama si mai diversificata de gene, dar intr-un final neandertalii si-au gasit sfarsitul si doar homo sapiens au ramas (acestia avand si gene de neandertali) si au evoluat in omul modern de azi pe care toti il stim.
Nu, primatele nu aveau o anumita religie. Gandeste-te ca aceasta specie, e cat se poate de diferita de omul modern. Mai ales in cele mai vechi timpuri cand acestea abia au reusit sa devina bipede, iar limbajul nici nu exista, poate doar o mica gama de sunete distincte, dar nimic complex.
Nici nu se stie cat de evoluata era constiinta speciei de om primitiv, sau daca macar exista o constiinta in stagiul ala primitiv.
Constiinta s-a dezvoltat mult mai tarziu, evolutia a fost un factor care ne-a ajutat cu asta.
Omul primitiv avea doar cateva instincte primare, sa vaneze ca sa poata sa manance si sa supravietuiasca, sa se imperecheze ca sa se asigure ca specia continua sa supravietuiasca, si cam atat. Nu era cu nimic diferit de animalele din ziua de azi.
In ziua de azi omul e cea mai inteligenta specie care exista pe planeta asta, dar in "primele zile" ale speciei inca nedezvoltate, omul nu era cu nimic diferit de un animal salbatic.
Religia a aparut mult mai tarziu. Oamenii aveau deja capacitatea sa vorbeasca, limbajul era deja format cand a aparut religia.

| LoveSleep a răspuns:

O alta întrebare de oscar.
Devii din ce în ce mai bun.
Bravo!

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme explică (pentru OctavianDanielMaria):

Scuze,ne tragem din nimic xDDDDD

| Meme10Meme explică (pentru OctavianDanielMaria):

Acum am inteles ce vrei sa zici. Greseala mea, ne tragem din primate. Le tot confund.

| serenityxx a răspuns:

Nu ne naștem din maimuță

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

De fapt, avem un stramos comun cu maimutele

| serenityxx a răspuns (pentru Meme10Meme):

Prezintă dovada

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

Uita-te la tine, dupa uita-te la o maimuta. Lasa dogmele relgioase. Nu exista Dumnezeu. E o poveste primitiva si puerila

| serenityxx a răspuns (pentru Meme10Meme):

Și dacă mă uit la o maimuță ce se întâmplă, nu văd nici o asemănare, ea este animal eu om.

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

rolling on the floor Cum se explica atunci ca asemanarea dintre noi si maimute este de 98%? Daca te uiti la fosilele oamenilor preistorici o sa vezi ca semanau mai mult cu maimutele decat cu noi. Acum, lumineaza-ma, cum dracu' crezi prostia aia cu Adam?

| serenityxx a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu este nici o asemănare, maimuța este un animal nu om

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

Chiar asa? Dar nu vezi ca membrele maimutelor sunt identice cu membrele oamenilor? De ce crezi in prostiile bibliei? De ce? Daca sapi [la propriu] o sa vezi ca cu cat sunt mai vechi fosilele umane, cu atat sunt mai asemanatoare cu maimutele. Prin ce definesti un animaL? Asa, si oamenii sunt animale evoluate. M=ie Dumnezeu!

| serenityxx a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu contează ca are oase și carne, un animal nu poate fi om

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

Oamenii sunt animale sa stii. Cre[s]tinilor, de ce o dati cu stiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Asemanarea nu este de 98%. Este o confuzie data de termene si metoda folosita la statistica
Mai corect ar fi undeva la 50-60%

| serenityxx a răspuns (pentru Meme10Meme):

Oamenii nu sunt animale. Omul este om, animalul este animal

| Meme10Meme explică (pentru serenityxx):

Omul este animal.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Oricum,e clar ca avem un stramos comun cu maimutele. Fanaticul asta nu intelege