| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Oare mentalitatea romanilor este chiar atat de varza, tinde catre prostia absoluta?

Vad la tv emisiuni tot mai numeroase : Drept la tinta, acces direct, happyl hour, un show pacatos si multe altele. niste WC de emisiuni.

Tabloide : cancan, libertatea, click care se bat in vanzari si numar de cititori.

Stitii cum se zice Romanica o tara frumoasa, pacat ca e locuita.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Altfel se pune problema! Mentalitatea e a televiziunilor care difuzeaza orice se "vinde", fara discernamant.
A romanilor este incultura, care tinde spre plus infinit.
Majoritatea romanilor asculta manele, se scobeste in nas si sparge seminte pe strada. Deci, nu vor emisiuni care sa-i puna pe ganduri, care sa le puna cumva la treaba creierul ala cat o nuca, pe care patineaza musca.
Din pacate, televiziunile se coboara la nivelul telespectatorilor, in loc sa incerce sa ridice telespectatorii la un alt nivel.
Din pacate, pana si in mediile presupus intelectuale, lectura, teatrul, cultura in general, sunt ignorate cu eleganta si cu eternul "n-am timp de de-astea". Am avut ocazia sa aud, intr-un astfel de mediu, cum cineva spunea ca, in locul unei emisiuni de cultura generala, a preferat nu stiu ce susanea marca Dan Negru.
Si atunci, ce pretentii poti sa ai de la cocalarul care-ti polueaza mediul zi de zi? Ala care se uita numai la filme cu batai, pentru simplul motiv ca se vorbeste putin si nu are prea multa subtitrare de citit. Ca, oricum ramane in urma cu subtitrarea.

22 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asa e, sa nu uitam de muzica din ziua de azi (manele ) si nici de tonele de piripoance de la tv cu peste 60% plastic

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Se pare că da.

| Dumnezău a răspuns:

Stiu care ar fi solutia cea mai buna, ce poate sa rezolve totul in Romania.Doi oameni.Cu inca alti 300.000 in spatele lor.Foc,incrucisat cu sabia, sau ca sa fiu mai actual, cu plumbul din gloante si sangele care trebuie sa mai fie varsat din cand in cand ca sa cureti tara.Si Thomas Jefferson stiu ca avea o vorba: ''Copacul libertatii trebuie udat din cand in cand cu sangele tiranilor si al eroilor.'',sau ceva de genul asta,oricum,se potriveste pe cazul prezentat de tine.
Romania,si nu doar noi,traim in dictatura prostiei,a comercialului, a ignorantei, si a chestiilor ce se vand.Vinde,bine,sa vina banalaul ghebos de la oligofrenii ce privesc.Nu,nu fac,nu prinde,nu se uita,nu sunt cool,nu sunt pă trend, mi-e frica de adevar, de a recunoaste cand ceva anume e de căcat.Cum zicea cineva de mai sus, nu doar in Romania conduc detasat tabloidele/emisiunile de show-biz dezastruoase.Pe cele cateva Rai-uri ce sunt in Italia,vezi numai emisiuni din astea obosite, pline de pipite gen Ramona Badescu, sau Ruby a lui Berlusconi.In The Sun, la pagina 3 este o pipita dornica de afirmare, cum gasesti in Libertatea noastra cea de toate zilele la pagina 5.Si nu cred ca e voie sa incepi cu labareala aia de propozitie gen ''o revolutie a bunului simt,a culturii, si a noilor trepte de valori''. Pentru ca nu mai exista valori in Romania, deoarece acestea sunt extirpate de maldarul de căcat care s-a aranjat in jurul tarii asteia ca o crusta din aia care iti ramane dupa o julitura.Nu se mai poate trezi Romania, decat print-un plan asemenea celui prezentat de mine mai sus, dar e aproape imposibil.Doi astfel de inchizitori,Guy Fawkes,Walesa, cum mai vreti voi gasesti, dar e greu sa gasesti sutele de mii de oameni despre care vorbeam.Pentru ca in Romania troneaza pupincurismul,uneori nevoit, deoarece incepe sa doara sa spui unora/multora adevarul, si sa fii realist.Lumea se uita la emisiuni de tipul asta pentru ca nu are la ce se uita altceva, pentru ca intelectul nu le permite.Si ambele provin din subjugarea omului de catre produse/promotii,tampenii facute sa-l incante ca pe o gazela din aceea, care se bucura, ca nu a fost prinsa de leopard si mai traieste o zi.Asa si oamenii.Cumpara,rad si se inghesuie la promotii azi,dar maine o sa planga,nu o sa aiba ce sa puna pe masa,si o sa vada doar pustiu in jurul lor,pustiu creat tocmai de servilismul si puterea lor de consum ce a ajuns la ipocrizie in societatea noastra, si o sa treaca in curand, la paroxism si paranoie.Modernitatea,si putem include aici si Romania,este subjugata de ceea ce i-a fost bagata pe gat,dar in cazul tarii noastre,interbine prostia, comoditatea, si empatia ce cititorii/telespectatorii o simt fata de cei/cele prezentati acolo.Toti vor sa aiba palate ca Jiji,toti vor sa fie ca Botezatu, sa se invarta in jurul tuturor plasticatelor, toate vor sa fie ca Bianca/Tonciu/Cruda.Si asta din superficialitate si complacere.Romanul poate mult mai mult,dar refuza,din clasica-i si ancestrala lene si ''las-o,bre, ca merge-asa'', care aproape ca a devenit scuza nationala cand ceva e facut doar pe jumatate.

| ramona30 a răspuns:

Cam este o problema cu mentalitatea romanilor si cu cultura lor. Mai bine zis lipsa de cultura. Tiparul unei emisiuni se face in urma unui studiu de piata si succesul acelei emisiuni este dat de rating. Emisiunile enumerate de tine sunt tinute in viata de multimea celor ce belesc ochi la aceste emisiuni stupide. Crezi ca exista romani care privesc pe TVR Cultural sau diverse emisiuni de cultura? Sunt foarte putini.
Pe primele doua locuri la cele mai vandute ziare sunt Cancan si Libertatea iar Click-ul e si el in top 5. Va dati seama unde ne situam daca aceste gunoaie (ca nu pot sa le zic ziare) se vand atat de bine. Pana la urma aceste ratinguri si vanzari de gunoaie dau masura romanului majoritar.
In concluzie romanul majoritar e lenes, comod, fara cultura, iubitor de circ si scandal, ii plac oamenii simpli, la fel de needucati ca el, e crestin dar injura de mama focului si e iubitor de castiguri nemeritate. De asemenea iubeste romanii bogati care, culmea, s-au imbogatit furand de la stat, adica tot de la el. E ironic doar ca romanul asta majoritar crestin e prea prost sa realizeze ca bogatul acela pe care il adora tot pe el l-a furat. I-a furat banii, speranta si libertatea. Cam astia reprezinta romanul majoritar. Ii vedeti si pe TPU pe multi dintre ei.

| aliceinchains a răspuns:

Si ca sa raspund si eu...da, mentalitatea majoritatii romanilor e varza! Daca au rating, e normal sa continue cu genu' asta de emisiuni, la cat mai multe, ca doar ies in castig.
Si la fel e si cu muzica de la tv... s-ar mai da la tv muzica dance si pop, daca nimanui nu i-ar placea?

| mgtow a răspuns:

Macar stim ca televiziunea romana are o gramada de canale de divertisment, vino la mine in strainatate si te saturi nici 5 minute nu stai si inchizi televizorul, noroc ca mai vad si eu seriale gen sex in new york, desesperates wemen sau grey's anatomy.

| KodrutZ a răspuns:

Nu am TV, nu citesc presa decit foarte rar. Stii ce bine ma simt? happy

| ML001 a răspuns:

Stitii cum se zice Romanica o tara frumoasa, pacat ca e locuita... de oameni ca tine care nu stiu ce cauti la categoria asta

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Uită-te pe Trinitas tv. Se fac astfel de emisiuni pentru că la asta se uită poporul roman. Dacă au rating, normal că nu se vor desființa.

| Catalinnna a răspuns:

Astazi, mass media nu te mai ajuta cu nimic, caci promoveaza numai non-valori

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Asa si? daca nu iti plac cine te pune sa te uiti? Ce crezi ca daca spui tu aici pe TPU ca sunt niste wc-uri de emisiuni,aia nu o sa le mai faca? Nu iti plac, nu te uiti, nu citesti!

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Sa inteleg ca tu esti un fan al prostiei! Traiasca DanDIaconescuDirect laughing

| aliceinchains a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Si inevitabil, o sa existe si cineva care se uita la emisiunile sus-mentionate si o sa sara cu gura...

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Daca esti dusa stai draq in banca ta! ce spun eu si ce spui tu! esti varza fa!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru aliceinchains):

Stii care e treba,sunt o pers mult prea ocupata ca sa vizionez astfel de emisiuni,si altele de altfel (stii,nu prea ma uit la tv,nu ca nu as dori,ci din lipsa timpului) Am dorit sa subliniez altceva dar se pare ca nu va dati seama nici tu,nici cea cu piscoturile care a sarit ca arsahappy. Am vrut sa spun ca degeaba scrieti pe TPU ca `cutare `emisiuni sunt wc uri sau ca romanii tind spre o prostie absoluta sau etec,pentru ca oricum nu rezolvati nimic. Sa stii ca daca fata cu piscoturile a postat pe site-uil asta mica ei polologhie,nici un post tv nu o sa mai difuzeze acele show-ri. Da,Da,sa fii sigur de asta! Nu vreti sa intelegeti ca asta se vinde in tara asta si nu numai!(mai sunt si alte tari cu emisiuni similare),asta place omului,scandalul,cearta,galeata cu laturi.Din asta fac unii bani! Daca banul iese de ce sa nu se faca in continuare astfel de emisiuni? Si pe tine si pe `asta cu piscoturile `vrei sa va cred ca nu v-ati uitat la stfel de emisiuni? ha,ma lasi! Macar odata,si tot ati facut-o!laughingTocmai astia care se dau loviti o comit! Stii ca e o vb.` cine se scuza se acuza!` Asa ca nu stiu ce va deranjat atat de tare si pe tine si pe domnisorica,nu am spus nimic rau,am spus decat ca daca nu iti place nu privesti,nu citesti! Atat! Si am avut dreptate! Deci, nu am jignit pe nimeni, si nu asta mi-a fost intentia! in cl. nu vad rostul replicilor voastre!

| Lace a răspuns:

Ai dreptate.România e o ţară foarte frumoasă care are fără dar şi poate foarte mari bogăţii naturale.Românii au fost învăţaţi să trăiască de pe o zi pe alta fără a se gândi la ceea ce rezervă viitorul.În concluzie, degeaba ne batem capul acum, niciodată nu va deveni un stat perfect.
Baftă!

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Mai mult ca sigur

| Bloguldepoveste a răspuns:

Adevarat, traim intr-o tara pe care nu o apreciem.
La putere sunt toti 'taranii' ca sa ma exprim frumos...
Scandalul se invarte in jurul 'domnisoarelor siliconate'.
Nu ai ce sa-i faci.
Dar exista si o parte buna. Avem talent. Pacat ca nu e promovat.
Cat despre mentalitate...nu toti tind spre prostia absoluta, inca.

| geoanarandi a răspuns:

Vreau j eu funda!
pls

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru geoanarandi):

Tu cu ce ai ajutat de vrei funda? ce ai facut? Doamne sfinte! Ce faci cu fundele alea? faci cumva mancare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ma intreb si eu cateodata cine naiba se uita la emisiunile astea dar "preferatele" mele sunt un show pacatos, nora pentru mama nu stiu daca se mai difuzeaza, iubiri secrete, copii contra parinti, aia cu farse a lu Dan Negru frate nu pot sa-l suport pe maimutoiu asta, paparazzi si ar mai fi, nici eu nu inteleg cat de mare e prostia in Romania de se uita lumea la asa ceva asta e am ajuns de rasu lumii happy