| somios a întrebat:

Oare ne mint Pocaitii atunci cand ne spuna Dumnezeu ne iarta toate crimele si faptele bicisnice, cu conditia sa ne pocaim?

a) Este asta o minciuna pentru ca nu Dumnezeu ii iarta ci ii judeca dupa Fapte, de "iertat" ii iarta doar Christosul, care se autointituleaza cu numele de Lucifer, ba mai si se lauda ca detine cheile Iadului dar nu si ale Raiului.

b) Sau aceasta "iertare" este o dovada a urii si batjocurii adresata de Diavol impotriva oamenilor pozitivi, pentru ca rasplateste cu "bonusul iertarii" toate crimele si bicisniciile comise de niste bestii cu aspect uman?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cei care au primit iertarea Domnului Isus si s-au pocait de faptele lor, au mantuirea asigurata.Iar ceilalti care nu L-au primit pe Isus ca Domn vor trece pe la judecata.Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Cel ce M-a trimis, are viaţa veşnică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă"

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Dumnezeu a dat judecata Fiului.Deci Isus Hristos va judeca pe fiecare om.

| EmaS a răspuns:

Soimos de ce nu vrei sa te pocaiesti si sa recunosti autoritatea Domnului Isus?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

In fiecare zi hulesti cele sfinte, cum nu ai facut nimic gresit? Nu mai spun de cate ori ai gresit cu gandul cu fapta cu atitudinea si pacatul tau!

| Esperança a răspuns:

Singurul mincinos aici esti tu!
Nu pocaitii zic asta, ci Dumnezeu zice prin Cuvantul Sau!
Pe cine vrei sa duci in eroare cu minciunile astea?

Sta scris:

F. Apostolilor 17. Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;

Romani 3: 25 Pe El, Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credinţa în sângele Lui, o jertfă de ispăşire, ca să-Şi arate neprihănirea Lui; căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu;

1 Ioan 4: 10 Şi dragostea stă nu în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre.

Luca 24: 47 Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în Numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim.

1 Ioan 2: 12 Vă scriu, copilaşilor, fiindcă păcatele vă sunt iertate pentru Numele Lui.

Matei3: 2 El zicea: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape."

| doctorandus a răspuns:

Ascultati parabola: Sara era o adolescenta draguta, inteligenta si fericita in varsta de 15 ani. Sara era evreica, fusese crescuta intr-o familie evreiasca in spiritul credintelor si invataturilor iudaice. Ea il iubea pe Dumnezeu din toata inima ei, asa cum era invatata de Cuvantul Sau. Intr-o zi a fost rapita de un barbat, care a dus-o in padure, unde ea a strigat catre Dumnezeu s-o ajute si s-o imbarbateze, s-o salveze din mainile barbatului. Barbatul a violat-o si a torturat-o timp de doua zile. Pe urma a ucis-o cu violenta. Dupa aceea el i-a transat cadavrul si a ingropat bucatile, ca sa nu le mai gaseasca nimeni si a plecat mai departe. Dupa patru saptamani el a fost prins, arestat, judecat si trimis la inchisoare in asteptarea pedepsei cu moartea. El a marturisit in cursul procesului ca a facut acelasi lucru cu treizeci de adolescente. In asteptarea pedepsei cu moartea a intalnit un gardian crestin, care i-a spus ca Isus este iubire, mantuire si iertare. Ucigasul si-a marturisit pacatele din toata inima, a spus rugaciunea pacatosilor si si-a dedicat viata lui Isus Hristos. In ziua urmatoare el a fost executat. Cand s-a trezit, era in rai, unde a fost intampinat si imbratisat de Isus. Apoi barbatul l-a intrebat pe Isus despre adolescenta evreica, deoarece acum inima sa era plina de dragoste si ar fi vrut sa-i spuna ca-i pare rau pentru ce-i facuse. Isus i-a raspuns ca ea nu e in rai, ea va fi mereu torturata si separata de Tatal Sau intr-un loc pe care Tatal l-a creat pentru ea. "Ea L-a iubit pe Tatal meu din toata inima, dar nu M-a iubit pe Mine. Nu am spus in Cuvantul Meu ca singura cale catre Tatal si catre ceruri este prin Fiul? (Ioan 6:40; 14:6.) Ea M-a refuzat." Isus i-a spus apoi barbatului: "Am pregatit un lacas pentru tine (Ioan 14:2-3), caci tu ai crezut in Mine, fie si pentru o singura zi, iar acum tu vei trai in mantuire si pace vesnica."

Răspuns utilizator avertizat
| eva888 a răspuns:

Eu nu cred ca cine se face pocait va deveni mai bun crestin. Pe pocaitii pe care o cunosc eu fiecare a fost alcoholist sau curva inainte de a pocai.

Răspuns utilizator avertizat