| lolosaurus a întrebat:

Oare unde se va ajunge?

"Dupa 1989, in Romania au aparut aproape 4.000 de biserici noi, adica aproximativ 200 pe an sau o biserica noua la fiecare doua zile, arata un studiu APADOR Elvetia si Fundatia Solidaritatea pentru Libertatea de Constiinta, citat de publicatia Le Courrier des Balkans. In comparatie, fata de 1990, avem de trei ori mai putine scoli, iar numarul paturilor din spitale aproape s-a injumatatit. In 19 ani, statistic, au disparut in medie 1.056 de scoli pe an, adica trei pe zi. Numarul paturilor din spitale a scazut cu o medie de 3.835 pe an, iar din 2000 pana in 2009 a disparut in medie un spital pe an."

http://www.romanialibera.ro/......74887.html

Se poate spune ca Romania nu mai are mult pana sa atinga nivelul de civilizatie al Pakistanului, Iranului, Congo s.a., dar asta nu fiindca progreseaza ci din contra. In Romania se pare ca timpul are o axa cu sens invers, dinspre secolul 20 intreptandu-se catre Evul Mediu. O anomalie spatio-temporala.

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

O sa se ajunga la teocratie.Astia cu mintea dezghetata o sa-si care ciolanele prin tari cu oameni mai rationali,lipsiti de babisme cu zei(Suedia,Norvegia,Canada) iar aici vor ramane doar crestinii formali sau babele si mosuletii care-ar fi simpaticii, daca n-ar fi infricosatori, la felul in care se inghesuie cu atata ardoare la niste izvoru' tamaduirii sau pupat de oase, sau pupat de gheare de preoti coruptibili si mincinosi.E aproape inevitabil trendul asta involutiv al societatii romanesti, dpdv spiritual.Chiar la nivelele acelor tari nu o sa ajungem,pentru ca n-o sa lapidam oamenii pe strada,decat daca sunt atei,satanisti necredinciosi,cu rea vointa. laughing Si nici la necrofilie aprobata prin lege n-o sa ajungem,ca in Egipt,dar noi am fost asa dintotdeauna,biserica si popa au fost neaparat necesare pentru romanul de rand, cretin, cu educatie precara, din mediul rural(acolo cred ca e pondere, 99.5% crestini) mai ales,dar si din cel urban,cu frica de Dumnezeu,invatat de mic sa creada in sanziene,iele, ghioc, deochi, Dumnezei, duhuri si alte fabulatii.Salvare nu exista, decat daca pedepsesti crestinismul penal, ca sfidare a bunului simt si a ratiunii.

| CristiB93 a răspuns:

Iti spun eu, tie nu iti pasa de ce se intampla cu cu ROmania, tu urasti bisericile si tot ce are legatura cu Dumnezeu si asa gasesti mereu scuze impotriva Bisericii, sa o denigrezi si sa o vorbesti de rau.

| muffy1 a răspuns (pentru CristiB93):

Hai sa scoatem din context pe cei ce vorbesc de rau. sa zicem ca nu copia el stirea, ci vedeai tu pe net la rapoartele contructiilor din ultimii ani faza asta. tu ce ai fi gandit? ca e bine, ca e rau? merita sa avem bani de biserici in loc de spitale si scoli? e mai rau ca se fac scoli in loc de biserici? e bine ca se dau 400 de milioane de euro pentru catedrala neamului sau e rau?
tu esti om credincios vad, deci, cum percepi tu stirea asta, lasa critica la adresa altuia, ca e total pe dinafara. de tot critici, vreau sa comentezi stirea in sine nu persoana. si da, e adevarata, astea nu mai sunt invetii d ela atei sau nu stiu ce, sunt simple statistici pe foaie.
baga, ai citit stirea singur, acasa, cand umblai pe site-uri. ce gandesti cand vezi o asa stire?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stim.stim.am fost informati de cateva ori de onor formatia atee de pe tpu.deja le stim pi dea rostul.altceva lolo ca asta nu s-a revolvat inca, pana acuma.nu e sigur numarul de biserici. unii dintre voi mintiti.dar e in natura voastra.stii doar ca obisnuinta e a doua natura.dar repetatul papagalicesc, ce o fi? iaca ca cam m-am molipsit si eu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii VOSTRI? luatii si faceti bors cu ei.ma faci sa rad.scrie pe vreunul lolozaurus? ca eu nu vazui?

Răspuns utilizator avertizat
| RetardedRacoons a răspuns:

"Urmeaza statia: Complex Comercial Sfanta Treime"

| ILoveMoon a răspuns:

Cred ca accest lucru e tipic romanesc sa spun asa, mai bine construiesti o biserica in valoare de 400 de milioane de euro(catedrala mantuiri neamului) decat sa contruiesti un spital sau cateva scoli sau sa faci azile pentru batrani, dar asta e romanu mai bine cu biserica in interior cu unele lucruri din aur sau aurie decat sa faci alceva, sa se roage crestinii ca doar alte biserici nu sunt in Romania mii