| somios a întrebat:

Oare v-ati pus intrebarea din ce cauza crestinismul are doua fete?
Una cea buna si frumoasa de oaie smerita, cu pretentii de intruchipare a iubirii, si la faptul sa iti intorci obrazul cand ti se da o palma,, care se numeste pentru oi "Calea lui Isus"?

Si alta periculoasa (vezi inchizitia si indemnurile din Biblie de a ucide) denumita si "luciferianism", valabila pentru varfurile bisericii crestine, incepand cu Papa, cardinalii, elitele intelectuale ale bisericii ca de ex. calugarii iezuiti, dar si templierii sau masoneria, care sunt adulatorii renumiti ai lui Lucifer?

Cum va explicati aceasta ipocrizie?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stim ca plata pacatului este moartea.Dar, Dumnezeu a dat pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele intregei omeniri. Versetul 21: "Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: 'Să nu ucizi; oricine va ucide, va cădea sub pedeapsa judecăţii.' 22 Dar Eu vă spun că orişicine se mânie pe fratele său, va cădea sub pedeapsa judecăţii."

Versetul 27: "Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: 'Să nu preacurveşti.' 28 Dar Eu vă spun că orişicine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui."

Versetul 31: "S-a zis iarăşi: 'Oricine îşi va lăsa nevasta, să-i dea o carte de despărţire.' 32 Dar Eu vă spun că orişicine îşi va lăsa nevasta, afară numai de pricină de curvie, îi dă prilej să preacurvească."

Versetul 33: "Aţi mai auzit iarăşi că s-a zis celor din vechime: 'Să nu juri strâmb; ci să împlineşti faţă de Domnul jurămintele tale.' 34 Dar Eu vă spun: Să nu juraţi nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu, nici pe pământ, pentru că este aşternutul picioarelor Lui."

Versetul 38: "Aţi auzit că s-a zis: 'Ochi pentru ochi, şi dinte pentru dinte.' 39 Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău."

Versetul 43: "Aţi auzit că s-a zis: 'Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău.' 44 Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri."

Deci, Isus arată ucenicilor Săi prin aceste şase afirmaţii cum unii dintre cărturari şi farisei aplicau învăţăturile Vechiului Testament şi apoi, în contrast cu aceştia, El îi cheamă la ceva diferit, sau ceva mai adânc.

| Filip23 a răspuns:

Inchizitia a fost o decadere de la crestinism, intr-un teritoriu si intr-un timp limitat. Acum e istorie. Masoneria nu e crestinism, nu are nici legatura cu biserica.

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns:

Pentru că nici papa,nici preoții catolici, ortodocși, protestanți sau neoprotestanți nu și-au clădit dogmele pe ceea ce scrie în scripturi.Adevăratul creștinism nu poate fi identificat cu ipocrizia și minciunile pe care le propagă religiile așa-zis creștine și nici cu actele de cruzime de care se fac vinovate acestea. Unii vor spune:ortodocșii nu intră în această categorie,iar eu îi întreb:cum au aplicat preoții ortodocși și "oile" lor îndemnul lui Isus "Nu ridicați sabia căci de sabie veți pieri"! Când și cu ce ocazie a îndemnat Isus oamenii la nesupunere față de autorități,la ură de rasă(naționalism), unde se vorbește în Biblie despre Isus că s-ar fi adresat cu apelativul"tată"(sau părinte)altcuiva în afară de Tatăl său ceresc? Când și cu ce ocazie a spus Isus că trebuie să depunem nenumărate eforturi pentru a acumula bogății? La căpătâiul cui a aprins Isus o lumânare? La cine s-a rugat Isus? Care a spus Isus că sunt cele mai mari două porunci? Neaderând la învățăturile celui căruia îi poartă în mod nevrednic numele, toți cei care nu trăiesc la înălțimea învățăturilor lui Isus Cristos nu pot fi numiți creștini, nici măcar pseudo-creștini.

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns (pentru somios):

Te rog ca atunci când faci referire la cuvintele lui Isus să postezi cartea din care ai reprodus acele cuvinte, unii te pot crede, eu însă nu.
Unde le cerea Biblia templierilor să ucidă?!? Sau inchiziției?!?

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns (pentru somios):

Referitor la Matei 10:34 ar trebui să știi că activitatea lui Isus a produs dezbinări, chiar şi în sânul familiei, dar acest lucru se datora respectării şi proclamării normelor drepte ale lui Dumnezeu şi adevărului său. Dezbinările au fost consecinţa faptului că mulţi oameni şi-au împietrit inima la aceste adevăruri, în timp ce alţii le-au acceptat. Acest lucru era inevitabil dacă se urmărea respectarea principiilor divine, însă vina era a celor care respingeau ce era drept.Cât despre pasajul din Exodul 22:18, cred că ar fi trebuit să știi că D-zeu a condamnat întotdeauna practica vrăjitoriei, dar de ce nu ai postat și contextul acestui pasaj:
16 Dacă un om înşală pe o fată nelogodită şi se culcă cu ea, îi va plăti zestrea şi o va lua de nevastă.
17 Dacă tatăl nu vrea să i-o dea, el va plăti în argint preţul zestrei cuvenite fetelor.
18 Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.
19 Oricine se culcă cu un dobitoc să fie pedepsit cu moartea.
20 Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.
Aceste lucruri sunt detestabile pentru D-zeu, și el îi avertiza să nu comită astfel de fapte.În mod normal cei care îl respectă pe D-zeu nu hotărăsc singuri ce este bine și ce este rău.În plus ei nu consideră drept rău ceea ce D-zeu spune că este bun, nici nu consideră drept bune lucrurile despre care D-zeu spune că sunt rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine cate fete are esti gay si nu sti pe unde e analu?

Răspuns utilizator avertizat