| anonim_4396 a întrebat:

Observ ca foarte multi crestini isi distrug singuri propriile argumente / dovezi (luate cu copy-paste). De ce? De ce atunci cand vine vorba de alti zei, aceleasi dovezi pe care voi le folositi spuneti ca nu mai sunt valide?

Multi va prezentati cartea, spuneti despre "semne", natura, ceasornicar, ceva nu poate sa apara din nimic si alte tampenii de genul. Acestea sunt argumentele voastre supreme. Totusi, daca e sa bagam alte religii in ecuatie si sa spunem despre scrierile altora sau sa folosim natura, ceasornicarul, ceva din nimic ...etc pentru a demonstra alti zei veti spune "aaa, pai alea nu sunt dovezi valide".

Nu realizati ca va distrugeti propriile argumente / dovezi? E prea complicat pentru voi? Nu sunteti constienti de ce faceti?

40 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Si ce ai tu cu crestinii, ce vrei de fapt, de ce nu poti dormii noaptea? Crezi ca detii adevarul, ok atunci, fi fericit ca tu ai adevarul si noi nu, vezi-ti de viata fericit, nu mai judeca pe altii pe aici.

| Nucreeed a răspuns (pentru CristiB93):

Religia e un sistem...acel sistem este inamicul nostru.Voi sunteti inca sub influenta lui, noi incercam sa va salvam.Dar pana atunci, faptul ca faceti parte din acest sistem, va face ca voi sa fiti inamicii nostri.Trebuie sa intelegi ca marea parte din voi nu sunteti gata pentru a fii salvati.Si multi dintre voi sunteti atat de dependenti de acest sistem, inca o sa incercati sa'l protejati.

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu o sa reusiti niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Chill man... relax. Vad ca si tu incepi sa o arzi "persecutat". Doar pentru ca pun o intrebare, nu inseamna ca te judec. Intelegi? Eu doar am intrebat de ce va distrugeti propriile argumente. E prea complicat pentru tine nu? Nu te ajuta neuronul sa intelegi asta. Daca cineva pune o intrebare care nu coincide cu punctul tau de vedere, neuronul tau (probabil ca e batran saracul) iti spune "bai, astia te persecuta... treci in safe mode".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Who the man? I the man.

| Zenicide a răspuns:

Ei cred in mersul pe apa si arca lui Noe. Cand o sa realizezi ca explica totul prin magie si vor inventa orice motiv, orice ca sa isi apere zeul imaginar.
Au trait toata viata in superstitie, crezi ca le pasa daca ce vad/citesc are logica sau sens?

| RAY a răspuns:

Gaia trebuie sa te puna asta doi nas la nunta la intrebarea ta sau indragostit unul de altul

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am vazut atei care pun linkuri la greu si batjocoresc, jignesc si improsca cu noroi in majoritatea crestinilor.Pe astea nu le vezi?
E prea complicat pentru voi sa fiti normali, pasnici si cu argumente rationale?
Va deranjeaza tare ca noi credem in Dumnezeu nu-i asa?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare zice ca religia lui e cea mai buna daca s-a nascut in ea, cand ajunge sa faca si comparatii unii se pripesc, unii dau inapoi, unii nu se implica in polemici

| Exilee a răspuns:

Si eu observ foarte multi atei care vin cu copy-paste dupa alte siteuri, dar care se pierd prin afirmatii.

Fara suparare, dar puteti dovedi si voi ceea ce a putut dovedi chiar stiinta? Sau ''dovezile'' sunt chiar niste argumente?

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Pana la urma nu ati incercat sa dovediti daca teoria pe care o sustineti este plauzibila si corecta. Deci, voi spuneti ca aveti dovezi, dar stiinta are dovezi, iar dovada voastra este argumentul sau concluziile sustrase dintr-un experiment ( sau o cercetare)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Si ce vrei sa dovedesti cu asta? Ca daca dovedim ceva cu dovezi [laughing], nu se pune daca sunt cercetarile altora? Cumpara-mi tehnologia lor si o sa fac poze si o sa iti desenez sa iti arat ce e real si ce e imaginar. smug

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Ateismul nu are nici o legatura cu stiinta

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Deci, voi spuneti ca aveti dovezi, dar stiinta are dovezi, iar dovada voastra este argumentul sau concluziile sustrase dintr-un experiment ( sau o cercetare)----Si ce este gresit in asta?

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

1 - Bai militecticus... arata-mi unde ai mai citit o asemenea intrebare? Vad ca afirmi ca afirmatiile mele si argumentele mele sunt luate cu copy-paste de pe diverse site-uri. Spre deosebire de tine, eu imi formez propriile argumente si intrebari. Imi bazez argumentele pe afirmatiile voastre.

Daca nu te-ai prins pana acum, postarea principala este si pentru tine. Recent ti-ai distrus singur propriul argument in timp ce ai purtat o dezbatere (de fapt aia nu era o dezbatere, era o gluma. Ai pierdut inainte sa incepi) cu mine.

2 - Intrebi daca putem sa dovedim ce a dovedit stiinta? Nu inteleg ce vrei sa zici. Incearca sa scrii corect si sa formulezi propozitiile calumea. Stii ca ateismul nu are legatura cu stiinta nu? La cat de inteligent pari, cred ca nici macar "ateu" nu stii ce inseamna.

| albaKiara a răspuns:

Pentru ca nu exista dovezi despre zei.Doar carti SF cen zeiii olimpului cartea lui homer doua trei legende de la cativa schizofrenici si gata. Exista mai multe dovezi despre extrateresti sincer.Nimeni nu a spun niciodata zeus m-a contactat, coazalcoat m-a contactat.Cate mii si mii de persoane au spus ca au misiuni de la sfinti, stigmate, minuni, vise repet stigmatele si semnele facute cu sange care apar pe corpurile celor mai credincioase persoane cum au aparut? Visele, viziunile? Zeii aialalti nu au influentat atat de mult omenirea pentru ca nu au facut nimic niciodata.

| adisuper a răspuns (pentru albaKiara):

Coazalcoat -- cine este ăsta?
Atunci o luăm altfel, câţi musulmani nu au zis că fac anumite lucruri în numele lu Alah?
Despre credinţele budiste ai studiat ceva şi despre călugării tibetani?

| albaKiara a răspuns (pentru adisuper):

Nu am nimic cu ei.Sunt pacifici si de treaba.Atata timp cat stau in banca lor nu o sa am niciodata nimic cu ei.Despre satanism nu vrei sa vorbim, iubire? Nu au fost ei ce intre anii 60 si 90 au sacrificat aproepe 600 de copii si adolescenti din cauza sectelor lor, 263 copii disparuti doar in Franta.In Franta au gasit cadavrele doar la 151 de copii si toti nu aveau inima, ochi si alte organe vitale, au subit abuzuri sexuale violente si au gasit pe corpurile lor semne sataniste pentru ritualuri.Imi pare rau dar noi celelalte religii normale nu sacrificam oameni.Se sacrificau capre dar acum cateva mii de ani si din cate stiu eu caprele sunt infatisarea satanei!

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

... Wat.Teh.Fuk.
Cand o sa vad eu pozele cu copiii aia sacrificati, o sa ma conving. Abuzurile sexuale nu sunt specifice religiei noastre. Cat despre preotii pedofili, meh!
Cat despre sacrificii... Nu-i greu sa omor pe cineva si sa-i fac o cruce pe moaca, si sa zic in ziar ca niste adventisti au facut asta! Daca cineva ar face un sacrificiu, crezi ca nu ar ascunde bine cadavrul?
Asa si la mine in oras se zice ca au fost sacrificate ciori si aruncate intr-o cladire, si se da vina pe satanisti... Sa stii ca nu numai noi facem prostii, insa noi suntem tapii ispasitori!

| adisuper a răspuns (pentru albaKiara):

Suntem puţin pe lângă subiectul iniţial,dar am să îţi răspund,totuşi dacă vrei să avem o discuţie calumea poţi lăsa în privat id-ul,iubire.
Şi acum să revenim la mesaj, sataniştii se îmart în mai multe secte, cum fac şi creştinii(ortodoxi, catolici, baptişti etc.)să îi pui pe toţi într-o oală este total greşit.Cunosc persoane care se spun că su nt SATANIŞTI,dar când îi întrebi dacă există Satan/Lucifer/Dumnezeu zic clar că nu, iar când îi întrebi de ritualuri spun că cei care fac aşa ceva au probleme psihice grave, oare poţi să îi pui pe aceşti oameni lângă criminali ăia care au omorât bebeluşi, torturat, violat şi alte atrocităţi?

| albaKiara a răspuns (pentru adisuper):

Sunt utilizator junior si nu-ti pot trimite mesaje.Da-mi tu ID-ul tau "iubire" ca saracul Gaia l-am umplut de mesaje.

| albaKiara a răspuns (pentru adisuper):

Te-am adaugat happy

| adisuper a răspuns (pentru albaKiara):

Ciudat,nu îmi pare, eşti sigură că ai scris bine, uite că îl scriu iar şi aici, sper să nu mă trezesc cu rataţi... adrian_stefan93, dacă tot nu îmi apare poţi da mesaj, am setat să primesc mesaje de la toţi utilizatorii.

| albaKiara a răspuns (pentru adisuper):

Da l-am scris corect, nu stiu de ce nu apare.Incearca sa iesi si sa intri din nou pe mess. Spune-mi daca nu merge si iti dau ID-ul meu.

| anonim_4396 explică (pentru albaKiara):

Serios? Intreaba asta un satanist spirituallaughing

| anonim_4396 explică (pentru adisuper):

E un alias a lui Satan in satanismul spiritual, dar din cate stiu e un zeu aztech daca nu ma insel.

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

S-ar putea sa fie vorba despre satanisti rebeli.

| albaKiara a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mai multe categorii de satanisti asa cum sunt mai multe categorii de crestini.

| anonim_4396 explică (pentru albaKiara):

Avand in vedere ca am fost satanist stiu aceasta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai FOST? Adica FOST?

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Dap. Satanismul fara suparare nu mi se potriveste. Mai ales satanism spiritual (religie creata Maxim Diatrch, religie de tip neo-nazist).

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, JoyOfSatan! Nu te teme, am studiat si O9A, nici aia nu resping ideile Naziste, ba chiar in niste paragrafe incuraja! Ma bucur ca am intalnit pe unul care sa stie ce vorbeste.

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Ce e O9A?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Order of Nine Angles (Sau ONA/O9A)

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Aha.

| Al99 a răspuns:

Religiile lumii sustin cam acelasi lucru cu mici diferente de mii de ani.Stiinta a avansat mult in ultimul secol dar tot nu se stie de ce marul a cazut in capul lui Newton.Sau poate ca ateii au descoperit deja natura si originea fortei de gravitatie.