| mentholinks a întrebat:

Observ ca incep sa apara intrebari care Il iau in ras pe Dumnezeu de la oameni care nici macar nu cred in El ce sa mai vorbim de o minima cunoastere. Voi nu intelegeti ca viata nu va apartine si veti fi judecati pentru orice cuvant nefolositor pe care il scoateti pe gura?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema ta e:
Http://i.imgur.com/NmbD8Bi.jpg
http://www.csj.org/studyindex/studycult/study_zimbar.htm

Tratamentul ar fi:

http://i.imgur.com/HWpPPn3.jpg

Daca ai accepta sa faci terapie pentru deprogramare mintala ai reusi sa te eliberezi de aceste credinte fantastice.

| mentholinks explică (pentru Inferno):

Nu cred ca ar functiona in cazul meu pentru ca pe mine nu m-a programat nimeni, chiar obisnuiam sa fiu ateu.

| Inferno a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt sigur ca asta crezi. Pana la urma in asta consta spalarea pe creier, in a te convinge ca ceea ce crezi este rezultatul propriei alegeri.

Daca ai accepta faptul ca aceste credinte, evident aberante, ti-au fost impuse ai reusi sa te eliberezi.

Stiu ca logica nu functioneaza pentru voi, insa gandeste si tu putin: Ideea ca viata ta ar apartine unei alte entitati care te pedepseste daca faci X si Y, e desprinsa din filme SF.

E o idee lipsita de cea mai mica dovada obiectiva. Iar aplombul fata de asemenea idei nu poate fi justificat decat prin indoctrinare.

Simplul fapt ca nu realizezi cat de absurd este ceea ce spui...

| AvalohAlyn a răspuns:

Din pacate exista si astfel de situatii, dar sa Il lasam pe Dumnezeu sa ii judece.Fiecare trebuie sa ne vedem de viata, de mantuire si sa incercam sa respectam poruncile Mantuitorului toata viata.Si la final se trage linie.In general cei ce batjocoresc pe Dumnezeu batjocoresc chiar viata insasi si se mint pe ei singuri.Dar oricum rasplata o va primi fiecare dupa fapte.
Noi,trebuie,sa ne vedem cum am mai zis de viata noastra, sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu si sa incercam sa ne bucuram de viata, nu are rost sa ne supatam, frustram, enervam.E doar parerea mea
Numai bine.
Numai bine

| mentholinks explică:

Ma refeream ca nu cred intr-un creator cu care sa-L compare pe Dumnezeu. Cand razi de cineva, ai in minte un anumit comportament normal sa zicem, contrar fata de ceea ce te face pe tine sa razi fiindca altfel n-ai mai rade, ar fi ceva nou pentru tine, nu ti-ai bate joc. Asa si cu Dumnezeu daca ei nici macar nu cred atunci e clar ca nu-si inchipuie un dumnezeu cu anumite calitati care le-ar satisface lor cerintele pentru a fi demn sa-l numeasca dumnezeu. De aceea zic ca ei isi bat joc in totala nestiinta de cauza fiindca in capul lor Dumnezeu n-are niciun sens, nu exista, e doar un termen, un nume. Cum poti sa-ti bati joc de un nume?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

hee hee Viata nu imi apartine? surprise

Bine mah, o sa fim judecati, asteptam procesul laughing

| Drolja a răspuns:

Ai o mică mare eroare în interpretare. Anume că nu cei care nu cred în dumnezeu ar trebui să râdă de el, ci cei credincioşi.

E tocmai invers.

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Nu, ei nu inteleg asta, si mai mult de atat e o "moda" acum intre ei, sa se intreaca in blasfemii pentru ca e un mod de a-si arata inteligenta, dar mi se pare un lucru josnic sa iti bati joc de credinta altcuiva.

| Oxymorone a răspuns:

Degeaba le spui asta, te vor jigni la fel cum au facut si cu Dumnezeu.

| Shriti a răspuns:

Sunt total de acord cu tine. Ma doare sa vad cum astia isi bat joc de Domnul dar partea cea mai rea e ca ei nici nu vor sa asculte cand le faci observatie. Sunt aroganti e drept dar noi nu avem puterea de a.i judeca.
Sa ne rugam sa isi dea seama de greselile lor si Dumnezeu sa li le ierte.
P.S. ma bucur ca am mai gasit un om normal pe saitul asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shriti):

S gabriel cand se lupta cu satan, pe munte pentru trupul lui moise a spus; domnul sa te certe satano.

| doctorandus a răspuns (pentru Shriti):

Corect, viata nu este a noastra, ci apartine lui Zeus. Celor care nu respecta Legendele Olimpului de Al. Mitru Zeus il va trimite pe Greuceanu sa-i taie cu drujba.

Sa ameninti ateii cu Judecata de Apoi e ca si cum ai ameninta necredinciosii in Harry Potter ca vine Lord Voldemort.

Ca e vorba de Biblie, Legendele Olimpului sau Harry Potter, tot dracul ala e, niciuna dintre ele nefiind adevar obiectiv. Deci la fel de demonstrat e ca daca iti inchini viata lui Isus Hristos sau lui Harry Potter vei capata viata vesnica.

| Gazelle a răspuns:

E doar un mediu virtual, oricine are dreptul sa zica ce vrea; fiecare isi poate expune punctul de vedere ( intr-un mod mai mult sau mai putin serios) si atat. Poate ca unii vorbesc si se comporta complet diferit in realitate, cine stie?

Hmm... daca intrebarea ta e citita intr-un anumit fel, pe un anumit ton suna ca o amenintare. Bravo, ai o atitudine "calma" si "binevoitoare" de om crestin;-)