| ForJesus a întrebat:

Ok, am aflam ca sunt mai multe credințe...
Care credință e adevărată? cum aflam? pe ce ne bazam?

6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Credinta inseamna sa cred ca Dumnezeu este credincios Cuvantului Sau, chiar si atunci cand sentimentele ma indeamna puternic sa cred altceva.Credinta se bazeaza pe caracterul lui Dumnezeu.Credinta este o componenta esentiala a relatiei noastre cu Dumnezeu si a capacitatii noastre de a fi multumiti.

| SaveTheNature a răspuns:

Credinta adevarata e cea care creeaza oameni buni.
Imagineaza-ti ca Dumnezeu vrea unitate si iubire fata de toti semenii.Religia care promoveaza unitatea este cea corecta.
Pana acum catolicismul promoveaza unitatea. Acceptarea tuturor religiilor pamantului, si unirea lor intru Dumnezeu,si acceptarea lor.
Dumnezeu este iubire.
Dumnezeu este iertare.
Dumnezeu este lumina.
Religia corecta este cea care le intruneste pe acestea. Religia corecta nu tine cont de material. Religia corecta o avem toti in noi.
Religia corecta e greu de gasit.
Religia
-nu trebuie sa ceara biruri
-nu trebuie sa ucida sau sa accepte crima
-ostasi de razboi
Religia corecta ii accepta pe toti,si accepta faptul ca fie daca mori botezat sau nu,casatorit sau nu, daca apartii acelei religii sau nu, tu tot ai un loc in rai langa Dumnezeu cel bun si iertator.
Pentru ca Dumnezeu ne iubeste prea ult ca sa mai tina copnt de inclinatiile religioase. Dumnezeu priveste in suflete nu in religie.

| ateu123 a răspuns:

De ce avem nevoie de religie? asta nu te-ai intrebat vreodata? nu avem nevoie de dogme, religii

| doctorandus a răspuns:

Fiecare crede ca propria credinta este adevarata, altfel ar trece la alta credinta.

| catalin188 a răspuns:

Credinta in tine

| Auras_auro_1988 a răspuns:

Credinta 'adevarata' e cea care ti/o baga/n cap parintii tai de mic copil! ATENTIE : nu ai voie sa gandesti logic, pentru. ca vei arde/n iad! eu deocamdata cred inMos Craciunwinking