| AvalohAlyn a întrebat:

Omenirea este pe sfârșite?
Sfârșitul lumii, a doua venire, Apocalipsa este atât de aproape?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cine crezi ca stie aceasta?
Poate fi sfarsitul aproape pentru fiecare om in parte dar nu pentru omenire, in ciuda multor profetii apocaliptice, cred ca au fost zeci numai in acest secol.

| danut a răspuns:

Omenirea nu este pe sfarsite ci existenta ei pe planeta pamant se apropie de sfarsit. Din punct de vedere Biblc ciclul vietii pe pamant este de sase mii de ani cu o mie de ani in CER apoi asa cum spune Apostolul Petru Dumnezeu va ARDE pamantul si toate planetele din jurul acesteia, putem specula ca este vorba de TOT sistemul solar inclusiv Soarele care este specificat in mod deosebit. Aceasta ESTE versiunea Biblica, Sfarsitul (Apocalipsa gresit numit) a inceput de circa 160 de ani si nu este un punct fix ci O ETAPA in istoria omenirii care se pare ca se apropie vertiginos de sfarsit.

| minrest a răspuns:

A Doua Venire nu are sens pentru oricine citeste Biblia, atat VT cat si NT, cu o minte libera de idei preconcepute si de religii. A Doua Venire presupune ca Mesia vine, dar nu face nimic, nu aduce pace mondiala, nu aduce o cunostinta de Dumnezeu care sa acopere pe oameni precum apa pe pestii marii, nu aduce intelegere intre copii si parinti, si in general nu indeplineste nimic din ce anunta profetii; ba mai si spune ca va aduce razboi in loc de pace si lupta intre generatii. DE ASTA e nevoie de A Doua Venire, ca nu a facut nimic la prima, iar la a doua mai distruge si lumea, ca si cum ar fi facut mare branza in ea.

| mentholinks a răspuns:

Poate ca da, poate ca nu.

| Algo098 a răspuns:

Daca stiinta nu va evolua suficient pentru a asigura existenta omenirii, evident ca omenirea se va sfarsi, dar nu conform povestilor primitive in care sunt propuse la intamplare de catre oameni nestiutori diverse date si moduri fanteziste in care va avea loc sfarsitul.

| RKBlue a răspuns:

Nu.Nici de cum...
Parerea mea e ca vor trece mii de ani pana pamantul va fi distrus (si nu, nu sunt otimistic, ci cam din contra...)
Omenirea se va adapta conditiilor rele, cum a mai facut-o, in timpul altor schimbari de clima.Razboaie vor mai veni, foarte sangeroase.De ce?
E in firea omului.
Apropierea unui razboi, de ezemplu, nu inseamna sfarsitul lumii.
Lumea a fost mereu in razboi...
A doua venire...Hmm, daca crezi ca Iisus va veni, atunci crezi ca va veni, daca nu, nu.Nu stiu ce as putea zice aici.

| Theo94 a răspuns:

In multe perioade din trecut se prevedea ca vine apocalipsa si nu a venit, asa si acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După evenimentele care se petrec în zilele noastre pot afirma cu siguranță că trăim zilele din urmă: oamenii sunt mai iubitori de sine decât iubitori de Dumnezeu, lacomi, fățarnici, neascultători, etc.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Apocalipsa nu este foarte explicită,de aceea Cultele au interpretări diferite,chiar aberante,cum ar fi interpretările versetelor referitoare la Necazul cel Mare. Pentru cei care-au murit în lagărele de exterminare,în închisorile comuniste, deportați în Siberia, și multe alte nenorociri și suferințe cumplite, atunci a fost pentru ei Necazul cel Mare. Pentru alții este în desfășurare, sau urmează să se întâmple, în diferite forme și diferite perioade de timp.