| Romanul86 a întrebat:

Omul de Piltdown e un fel de moaște pentru darwiniști?
Așa în general „fosilele evoluției umane" pentru darwiniști sunt un fel de moaște?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Foate tare comparatia happy
Intr-adevar, evolutionismul are mai multe trasaturi in comun cu religia decat cu stiinta.
Chiar adeptii lui recunosc ca nu poate fi dovedit din moment ce apeleaza la acelasi argument al milioanelor de ani si se bazeaza mai mult pe credinta decat pe dovezi.

| Romanul86 explică (pentru Nilsson):

Evoluția lor e exact cum a făcut Dumnezeu lumea în 7 zile adică din pești evoluează toate animalele
„Dumnezeu a zis: "Sa misune apele de vietuitoare si sa zboare pasari deasupra pamantului pe intinderea cerului." Facere cap 1.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Adica? Ce sens are intrebarea ta?

| SG1995 a răspuns (pentru Inferno):

Să-i reveleze idioțenia autorului.

| Romanul86 explică (pentru Inferno):

Sensul e unul sarcastic adică dacă evoluționiștii consideră fosilele umane ca fiind moaștele lor! laughing

| doctorandus a răspuns:

Stiinta isi repara erorile din mers. Religia a ramas la aceleasi manuale de baza ca acum 1500 de ani.

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):

Știința deci nu e ADEVĂRUL!

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Adevarul Absolut nu-l cunoaste nimeni, poate doar Dumnezeu.

Ceea ce putem sti noi oamenii sunt teorii stiintifice care au rezistat cu brio falsificarii, alea care nu mai pot rezista sunt schimbate/abandonate.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Nu stii ce e stiinta de afirmi asemenea aberatie, stiinta nu se declara a fi dogmatica si a detine adevarul absolut

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Corect,dar ei cauta noi credinte bazate pe nimic nu pot accepta ca ceva se poate schimba

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Dacă nu e adevărul de ce o prezinți ca ADEVĂR?

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):

ADEVĂRUL e Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Deci Dumnezeu este o fraza? Fii serios, existenta lui Dumnezeu nu este fapt obiectiv, d-aia se numeste credinta si nu stiinta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Romanul86):

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):
ADEVĂRUL e Dumnezeu. laughing laughing laughing WOW; Unde este dovada certa/incontestabila? eu cred fara umbra de indoiala ca ADEVARUL este acela pe care il stii, il cunosti, il intelegi si il poti explica si altora pe intelesul lor, coborandu-te la nivelul lor de intelegere si de reprezentare a lumii inconjuratoare. tonguewinking laughing

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

De ce minti si afirmi ca am prezentat ca adevar, eu unu nici macar nu scriu despre evolutie la categoria asta

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):

Adevărul e o realitate, o cunoaștere. Sursele sunt experiența și rațiunea.
Adevărul trebuie să fie util și coerent.

| Romanul86 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dovada e în felul adevărului care este : a prori și aposteriori.

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Știința nu e un adevăr e doar un început de cunoaștere.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Am spus eu ca stiinta detine adevarul absolut?

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

A nu putea gandi/argumenta intersubiectiv este un handicap mental grav.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Iar credinta crestina nu este adevarata in mod obiectiv. Vezi raspunsul de mai sus.

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):

Adevărul e o realitate, o cunoaștere. Sursele sunt experiența și rațiunea.
Adevărul trebuie să fie util și coerent.
Felul adevărului este : a prori și aposteriori.
Asta zic filosofi despre adevăr!

După dex (care e o convenție) OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care constituie o realitate independentă de conștiință sau care este conform acestei realități.
Adevărul e o realitate deci e obiectiv.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Dupa cum am spus, problema tine de epistemologie: n-ai nici tu si nici nimeni altcineva de unde sti care e religia adevarata.

| RAY a răspuns:

Sa stii ca darwin a afirmat ca stramosi nostri erau din africa,deci comunitatea stiintifica nu a fost de acord cu asa zis dovada ca nu avea logica,sens, stiinta nu este o dogma, credinta, religie, da se mai schimba si ia, nimic nu este batut in cuie