| SentimentalConsil a întrebat:

"Oricine care este nascut din Dumnezeu nu savarseste pacat ....si nu poate sa pacatuiasca fiindca este nascut din Dumnezeu"
( Ep.I. Ioan,III, 9 )

"Nu este om care sa nu pacatuiasca" ( I. Reg. VIII, 46 )
"Nu este om drept pe pamant care sa nu faca binele si sa nu pacatuiasca" ( Ecl. VII, 20 )
Sunt contraziceri in biblie sau nu?

20 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Este o carte veche de 2000 de ani scrisa dupa nu stiu cate scrieri.....nu dude, este mai precisa ca un ceas elvetian

| SentimentalConsil explică (pentru Apache):

Nu vreau sa bag "zanzanie", cum mi s-a reprosat, dar am mult mai multe exemple sa iti dau, cine a citit biblia stie ca Saul a avut o fiica pe nume Merab, aceasta a avut la randul ei 5 fii, asa este?

| DarQueen a răspuns:

Normal, dacă stai să o analizezi, găsești destule.

| SentimentalConsil explică (pentru DarQueen):

Ma oftic rau de tot cand vad ca unii "credinciosi" care vorbesc in numele Domnului pun mai presus noul testament decat vechiul, nu dupa ideile din primul testament a fost scris si al doilea?

| Apache a răspuns (pentru SentimentalConsil):

1 ) eram sarcastic...
2 ) Biblia inseamna de fapt mai multe texte adunate la un loc ...care sa formeze o carte!
cum a avut mai multi autori sunt si chestii care nu se potrivesc...
Asta daca treci peste faptul ca intreaga biblie e o poveste care nu prea se potriveste...

| DarQueen a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Păi, nu chiar, că, din/în Noul Testament, se schimbă radical „legile" și oamenii, odată cu venirea pe Pământ a Mânuitorului.
Dar chiar și așa, Biblia ascunde extrem de multe lucruri, ai fi uimit să vezi câte poți descoperi într-o singură carte. happy

| SentimentalConsil explică (pentru DarQueen):

Am citit si am ramas uimit de povestea lui Ieftae Galaaditul, a jertfit prin ardere pe rug pe fiica sa doar ca sa-si vada dusmanii morti, mut si orb am ramas pentru cateva momente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel nascut din nou este nascut din si pentru dumnezeu.el este un om nou.ia vezi cum e cu pocainta sau nasterea din nou, asta neinsemnand reincarnare ci o schimbare totala a ta, din cea veche si pacatoasa devenind noua si credincioasa.asta ca sa vezi ca nu se contrazice biblia nicaieri ci ca invata, indreapta si sfatuieste mpentru ca omul sa nu piara ci sa traiasca vesnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am spus si aseara si iti repet si acum:pacat ca dai atitea citate.Ai invatat(probabil) biblia ca pe poezie,fara sa intelegi nimic, Biblia nu este o carte obisnuita, iti trebuie credinta mare ca sa o poti intelege.Dar la ce mesaje trimiti, cum te adresezi si cum gindesti(in privat), nici nu ma mira ca nu poti intelege nimic din biblie.

| iKronstadt a răspuns:

Nu căuta înțeles în vorbe pe care nu le cunoști happy
Nu sunt vreun creștin declarat, sau vreun ateu convins. Dar, îți pot spune un singur lucru, ca simplu om care a căutat să înțeleagă Biblia. Și anume, că în biblie nu este mare lucru de înțeles, decât cele 10 porunci, atât. Restul este vânare de vânt. Suntem prea mici pentru a înțelege forța incredibilă ce ne guvernează, iar Biblia nu oferă explicații la obiect.
În timp, vei realiza faptul că omul este supus unei căutări infinite a menirii sale.
P.P. Eu am obosit, mai caută și tu!winking

| SentimentalConsil explică (pentru iKronstadt):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci
de ce acest calambur de cuvinte ca daca stai sa chibzuiesti tot acolo ajungi

| iKronstadt a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Păi, ce ai vrea, versuri de Minulescu? laughing Pentru mine, Biblia se reduce la cele 10 porunci (nu că le-aș respecta, sic!). Restul sunt povești cu bau-bau, și alte scrieri total nefolositoare, exceptând "Apocalipsa după Ioan" unde sunt explicate niște chestii ciudatewinking

| SentimentalConsil explică (pentru iKronstadt):

M-ai facut curioasa thinking

| iKronstadt a răspuns (pentru SentimentalConsil):

De ce? Pentru că nu prea respect cele 10 porunci? big grin

| SentimentalConsil explică (pentru iKronstadt):

Nu domnule, in privinta apocalipsei, oare numai in Asia sunt biserici sfinte? tongue

| iKronstadt a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Spune-mi Kron, pentru că domni sunt alțiiwinking
Ce treabă are Asia cu ceea ce am discutat până acum?
P.P. Răspunzi destul de rapid. Mă vânezi? laughing

| SentimentalConsil explică (pentru iKronstadt):

Nu te vanez, cum ce treaba are Asia? laughing doar in apocalipsa scrisa de Ioan se aduce aminte de cele 7 biserici din Asia, respectiv la Efes, şi la Smirna, şi la Pergam, şi la Tiatira, şi la Sardes, şi la Filadelfia, şi la Laodiceea, sa fie aici baze militare secrete? rolling on the floor)

| iKronstadt a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Baze militare pe dracu'! :))
Scrisorile trimise de Ioan sunt avertismente date necredincioșilor din orașele menționate de tine mai sus.
Eu cred că "Apocalipsa după Ioan" arată clar (dar cu cuvintele omului simplu din acea vreme) existența unei civilizații extraterestre printre oameni. Citește aici, s-ar putea să ți se pară interesant, și să-ți dea puțin de gândit:
http://www.lovendal.net/......re-pamant/
Cum am mai spus-o pe site... suntem al dracu' de mici pentru a înțelege ce se întâmplă cu adevărat :)

| SentimentalConsil explică (pentru iKronstadt):

am inteles asta dar am vrut putin umor,
eu ies, week-end placut!

| iKronstadt a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Week-end fain și ție!