| Smekerutzul a întrebat:

Ortodoxsi cred in dumnezeu
budistii in buda
catolicii in ce?
si
exista un singur dumnezeu cu mai multe denumiri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si catolicii cred tot in Dumnezeu, sunt tot crestini, iar religia lor seamana foarte mult cu a noastra.
Eu cred ca exista un singur Dumnezeu, cu povesti diferite pentru fiecare religie in parte, din motive pe care nu le vom intelege niciodata.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare a înţeles Biblia în moduri diferite.

8 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Catolicii cred în pisici.
Cred că-s singurul care va râde vreodată la asta.

| danay72 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu adevarat, conform Bibliei, iar numele lui este Iehova.Ioan17:3. Dar sunt si alti dumnezei, pentru ca oamenii se inchina si la altii, cum ar fi Alah sau Biblia inclusiv pe Satan il numeste,, dumnezeul acestui veac.''2Corinteni4:4.1Corinteni8:5,6

| mrjohanys a răspuns:

Catolicii cred in PAPA si MARIA maica "sfanta"

| ania a răspuns:

Budiștii nu cred în Budha, Budha nu s-a pretins divinitate, era un fel de ateu.

| Okkultist a răspuns:

Este veche postarea aceeasta, gasind-o din intamplare. Imi permit sa comentez, sunt perfect de acord exista un singur dumnezeu suprem. Adevaratele religii sunt cele pagane, restul doar s-au luat de la ei. Observati asemanarile si copierile din khemetist (religia antica egipteana) si cea crestina, mai ales catolica. Cititi mai mult, nu am de gand sa va conving. Spun doar un lucru, sa nu te mai grabesti cu funda, asteapta, citeste, informeaza-te. Este ridicol sa crezi ca este un dumnezeu, sa stii ca 0 este cea mai mare cifra din punct de vedere filozofic deoarece din nimic a inceput totul, aceeasta cifra cuprinde totul. Intr-adevar este ceva maret, dar asta nu inseamna ca zeii nu exista. Citeste tablitele lui Thot atlantul, informeaza-te despre asemanarile khemetismului si a crestinismului. Vei vedea ca este una si aceeiasi religie, evrei au vrut sa se salveze, faceau practic pretenti in tara mea, si isi cereau drepturi dupa ce traiau din bietii egipteni. Tirania in proportie de 85% din Egipt a fost asupra evreiilor, asta penrru ca erau niste bolnavi mintal. Te rog citeste si informeaza-te mai bine. Este ok daca esti crestin, e foarte bine. Dar nu fi in iluzie te rog, si ce am zis se bazeaza pe chestii siintifice: Religiile actuale sunt copii interpretate ale religiilor mame, cele pagane. PUNCT.

Sau citeste asta:

Unic este Amun care s-a ascuns de el
Care se invaluie in fata zeiilor
Asa incat nu-i cunosti esenta
Ell este mai departe decat cerul, mai adanc decat lumea subpamanteana
Nici un zeu nu-i cunoaste adevaratul chip
Imaginea lui NU SE DESFASOARA IN ROLELE SCRISE
Despre el nu inveti
El este prea plin de taine, pentru as-i dezvalui maretia
Este prea mare pentru a-l putea cerceta
Prea puternic, pentru al recunoaste
Cazi pe loc de groaza
Daca ii pronunti cu stiinta sau fara stiinta
Numele sau secret
Nu exista nici un zeu care sa-l poata striga
Chezasul Ba ii ascunde numele
Ca pe secretul sau.

| mudokinss a răspuns:

Nu exista mai multi Dumnezei!
Dumnezeu e unul singur indiferent cum il numesc diferitele popoare.-Iehova[tradus din Ebraica in Romaneste=Dumnezeu]Mohamed, Buda, Chrisna, etc.
daca noi Romanii am fi trait pe o alta planeta si ne inchinam la te miri ce..., crede-ma ca tot acelasi Dumnezeu am fi avut.

| Deniel27 a răspuns:

Crestinismul are 3 ramuri mari:
1. Ortodoxsi
2.Catolicii
3.Protestanti
Eu cred cu tarie ca exista un singur Dumnezeu, iar celelalte popoare de alta religie nu au acceptat crestinismul inchinandu-se la idoli. Asta-i parera mea.