| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pai daca Isus zicea ca e ok sa fii rob, atunci de ce evreii au scapat de sub jugul egiptean?

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Reamintire prieteneasca ca preotii evrei au cerut ca el sa fie ucislaughing Probabil pentru ca Isus si evreii aveau pareri diferite despre sclavie.

| mentholinks a răspuns:

Nu a zis Isus ca e ok sa fii rob dar nici nu a infirmat.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A zis cum sa fie nu ca e ok. Tu daca zici unui gunoier, fa-ti treaba calumea, inseamna ca zici ca e ok ca oamenii sa fie gunoieri? Tare incuiat mai esti.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai da, era de acord, dar nu incuraja asta. Cand spui ca e ok e ca si cum ai incuraja pe cineva sa fie cumva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost cumparati cu un pret poporul evreu ca sa le fie rob egiptenilor? Daca nu, atunci nu era rob ci sclav.

Tu încurci sclavia cu robia evreilor din vechime.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu au fost cumparati.Asta faci cu un rob, îl cumperi și e al tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

''Slugilor*, fiţi supuse stăpânilor voştri cu toată frica, nu numai celor ce sunt buni şi blânzi, ci şi celor greu de mulţumit."

De ex. aici sluga sau sclava înseamna munca cu ziua și nu are legatura cu robia.

| alex598 a răspuns:

Când vă vor prigoni într-o cetate, să fugiţi într-alta. Adevărat vă spun că nu veţi isprăvi de străbătut cetăţile lui Israel până va veni Fiul omului.
Matei 10:23 VDC

Răspuns utilizator avertizat