| SaveTheNature a întrebat:

Pamantul are 7 miliarde de oameni.Cum am putea gandi ca cei care nu sunt in "religia corecta" nu vor ajunge in rai? sa-mi spuna mai ales cei care considera 1 singura religie corecta.Multumesc mult!

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Mantuirea se capata prin credinta in Domnul Isus.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Am intrebat tocmai pentru ca nu stiu.Si pentru a afla parerile mai multora.Mai ales a celora care il stiu.Si cu biblia in mana s-au infiintat atetea religii, interpretarile fiind diferite. Dumnezeu exista, simt asta. Vrea de la noi sa fim buni si sa ne rugam.Insa nu am inteles problema cu religiile. Daca musulmanii gresesc, si budistii la fel.Cand si cum vor avea o revelatie,,o iluminare sa vada ca ei gresesc? gandeste-te cati oameni s-au nsacut si au murit islamisti,budisti si etc? oare au pacatuit pentru ca nu si-au dat seama pe parcursul vietii ca gresesc prin religia lor? RELIGIA ne invata ca cei nebotezati, si cei care nu sunt crestini, vor ajunge in iad.De ce?

| valentinemernic a răspuns (pentru SaveTheNature):

Azi vreau sa dezleg ochii cei legati
Astazi toti privirile ridicati
Cu ochii deschisi cautati vreun zeu
Nu-i nici unul, nici Dumnezeu!

Nu mai inventati basme si minciuni
Nu mai cred in basme, nici in minini
Sincer vreau sa spun adevarul eu
Nu exista Dumnezeu!

Nu ma tem de iad, raiul nu cersesc
Viata pe pamant demn sa o traiesc
Si nici miluirea lui nu o vreau
Caci de astazi sunt ateu.

Religia-i o dogma de mai multi ani
Religia-i masina de facut bani
Prostii cred in ea fara-a se gândi
Iar cei vicleni- spre a o folosi

Religia iti zice mereu sa taci
Iar cei mai credinciosi sunt cei mai saraci
Ridica-ti fruntea, si cu tine sincer fii
De-acest jug, liber devii

Nu mai vreau sa fie el tatal meu
Un tata bun nu cere rugaciuni mereu
Stiu cine si pe cine a creat
Chiar sa nu fi fost - era inventat

Pe la usi cu carti, va rog nu umblati
In biserici tot sa nu ma chemati
Nu-mi cititi din carte, caci tot nu cred
Sunt alte timpuri, am internet

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci daca urmez pe isus dar numi plac bisericile ajung in rai?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este bine ca noi sa avem partasie in rugaciune, in inchinare prin Cuvant.In acest fel noi ne zidim credinta si devenim maturi d.p.d.v. spiritual. Daca relatia noastra pe vertical adica cu Dumnezeu este buna, atunci automat si pe orizontal (relatiile cu semenii) nostri vor fi bune.Pentru ca dragostea lui Dumnezeu se revarsa peste toti cu care venim in contact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Inteleg

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Frecventarea unei Biserici nu iti aduce mantuire, daca tu nu esti un om transformat, schimbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta zic si eu

| sandra2012 a răspuns:

Numai credinta in Dumnezeu te poate ajuta sa ajungi in Rai, si bineinteles faptele bune, caci credinta fara fapte este moarta. Nu stiu care religie este cea "corecta", nu vreau sa zic ca a mea e cea mai buna si a altora nu. Fiecare alege drumul pe care sa mearga in viata, Dumnezeu ne va judeca pe toti. Stiu doar ca religia mea este ortodoxa, m-am nascut in ea si am realizat acum cand pot gandi si eu si nu mai gandesc parintii sau altii pentru mine, ca asta e religia pe care o voi avea pana la moarte.

| barbattttt a răspuns:

Eu cred ca orice om dupa planeta a avut/va avea ocazia sa-L cunoasca pe Isus; dar depinde ce fac atunci cand Dumnezeu le bate lausa...

| sinx a răspuns:

Exact asa am inceput si eu sa imi pun intrebarile astea. Una cate una... si pana la urma am ajuns la o concluzie.

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Ce concluzie?

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu conteaza... fiecare este liber sa isi aleaga credinta, respectiv necredinta.

| RedGuy a răspuns:

Daca ai cauta putin prin religiile lumii ai observa ca toate sunt la fel numai ca sunt interpretate intr-un mod diferit.Si sa nu uitam ca tot ceea ce se stie de religie a fost scris/spus de oameni,fiecare om are o perspectiva diferita asupra unui lucru,asa s-au format religiile. Zeii grecesti cei romani, azteci chiar si religia musulmana este la fel ca cea ortodoxa, catolica numai ca acei ce au scris cartile sfinte au interpretat credinta in felul lor.Atat timp cat crezi in acea entitate se ti-a oferit sansa de a trai atunci nu conteaza ce religie ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi baiat destept ai sti ca; nu toti cei care spun DOAMNE-DOAMNE vor intra in imparatia cerurilor ci toti aceia care fac voia tatalui care este in cer. daca ai cunoaste pilda celor doi feciori trimisi sa lucreze via, iarasi nu ai posta aceasta intrebare.si daca ai avea la cunostinta ca Dumnezeu cuvantul,s-a intrupat pentru cei bolnavi,mai mult decat pentru cei sanatosi,pe cei sanatosi sa-i scoata din robie si pe cei bolnavi {la cap}sa-i vindece ai fi intr-adevar baiat destept.dar asa uite ca nu prea esti deci repede mana pe biblie si vezi despre ce vorbesc,afla raspunsul la intrebarea ta si fii baiat destept si fara frica.din punctul asta de vedere mie imi pare ca Dumnezeu este foarte corect in cer si pe pamant asa cum e moartea pe pamant care bate la fel, la poarta colibei cat si a palatului, facandu-ne egali.multumesc pentru multumire si pentru intrebare.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Am intrebat tocmai pentru ca nu stiu.Si pentru a afla parerile mai multora.Mai ales a celora care il stiu.Si cu biblia in mana s-au infiintat atetea religii, interpretarile fiind diferite. Dumnezeu exista, simt asta. Vrea de la noi sa fim buni si sa ne rugam.Insa nu am inteles problema cu religiile. Daca musulmanii gresesc, si budistii la fel.Cand si cum vor avea o revelatie,, o iluminare sa vada ca ei gresesc? gandeste-te cati oameni s-au nsacut si au murit islamisti, budisti si etc? oare au pacatuit pentru ca nu si-au dat seama pe parcursul vietii ca gresesc prin religia lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai aia e. poti sa te numesti cum vrei. Dumnezeu nu are religie.si daca cineva face voia tatalui din cer, exact precum copilul care spune ca nu se duce la vie dar pe urma regreta si se duce, deci face voia tatalui.adica cineva de orice religie traieste si faptuieste dupa principiile morale, adica decalogul{cele 10 porunci} inseamna ca e crestin fara sa stie.tu crezi ca pe mine ma deranjeaza sa plec in Turcia si sa traiesc dupa principiile lor daca nu incalca cu nimic pe ale mele? oi fi eu crestin dar nu chiar atat de incuiat sa nu inteleg ca toate religiile au principii sanatoase.dar au fost impuse cu sabia fiindca smecherii nu aveau rabdare sa vina lumea din dragoste.se grabeau teribil.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

RELIGIA ne invata ca cei nebotezati, si cei care nu sunt crestini, nu vor ajunge in rai.Cati nebotezati mor pe planeta.De ex catolicii si ortodoxii considera ca musulmanii, budhistii, vor ajunge in iad pentru ca nu sunt botezati.iar sectele considera ca noi vom ajunge in iad pentru ca ne inchinam picturilor.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Chiar bisericile invata ca invataturile celorlate biserici din celelalte religii sunt gresite,parintii,bunicii, preotii chiar, toti te invata caceilalti gresesc.ce se va intampla cu "cei care gresesc" de unde stiu ei ca gresesc? se vor pocai 1 miliard de musulmani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demascatule? te-am trimis la biblie sa afli singur si sa fii baiat destept.regulile religiilor impuse de traditiile lor nu au de-a face cu voia domnului. popii, prelatii, pastorii predicatorii vor si ei sa traiasca.dar invataturile lor respecta ele intocmai cuvantul Domnului? daca era asa nu mai era nevoie ca martin luther sa traduca biblia.si nu mai era nevoie ca {saul} sfantul Pavel sa scrie ca; e necesar sa ascultam mai MULT de Dumnezeu decat de oameni. celelalte care vin,vin din traditiile fiecarei biserici in parte.un ortodox e un ortodox, un catolic e un catolic, un baptist e un baptist.ce tu te iei dupa fistecare? ia biblia citeste si ea te va indruma corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite sa-ti dau un exemplu; botezul. unii spun ca e bine cand e copilul mic fiindca e firav si daca nu face fata conditiilor de pe terra, sa fie totusi crestinat.altii se boteaza la 30 de ani, altii la 70. daca parintii mei au hotarat sa ma boteze la doua luni,eu am crescut mare voinic si destept de nu se nai poate,si nu ma deranjeaza, fiindca in biblie ni se spune sa ascultam parintii, si sa-i respectam ...ca sa traim multi ani pe pamant, accept hotararea lor, dar am si eu hotararea mea; din punct de vedere spiritual sunt multumit cu acel botez daca nu eram ma botezam iar la 30 de ani, dar in alt cult, fiindca din punct de vedere canonic botezul se primeste o singura data.deci botezul in sine e important, nu cand. cand da Domnul pentru fiecare in parte.dar cine si unde nerge cand va muri, nu tine de oameni.ci de judecata dupa faptele si credinta fiecaruia.cand plecam dincolo avem pecetea sfantului duh primita la botez.nu o eticheta cu; musulman.catolic.satanist.bla.bla.scuza greselile de scriere.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Ce se intampla totusi cu cei ce nu se boteaza? sunt multi care nu se boteaza toata viata, tocmai pentru ca asa au fost invatati. vor ajunge in iad?

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Scuze,daca sunt inoportuna.Botezul in sine nu ne mantuieste.El nu ne curata de intinaciunile trupesti.Botezul este marturia unui cuget curat.Sangele lui Isus ne curateste de orice pacat. Daca umbli in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu,si ai o relatie personala cu El prin rugaciune, citirea Cuvantului si frecventarea unei Biserici, esti mantuit.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ce se intampla cu cei care nu se boteaza? ma refer la cei care nu afla de botez, si care dealungul istoriei nu au aflat de botez.Dar cu cei nascuti in religii care ii invata sa nu se boteze.Si mor nebotezati.Vor ajunge in IAD?

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cei care nu au auzit vestea cea buna a Evangheliei, vor fi judecati dupa Lege.In functie de faptele bune sau rele pe care le-au facut in calatoria lor pe acest pamant. Cat despre cei care au auzit, nu se vor putea dezvinovati.
http://www.youtube.com/watch?v=Z3cx6jXY39Q

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma demascatule?,a auzit-ai de botezul lacrimilor? ma odata in viata,am avut parte de el,si in urma lu ma am fost atat de ururat, si m-am rugat atat de ferbinte si de sincer, si am crezut atat de mult incat dorinta mi-a fost indeplinita de bunul Dumnezeu.de ce? fiindca nu mai aveam decat speranta in el. poti crede asa cevas? intr-o lume legala dreapta.logica.libera am ajuns la deznadejde, am plans.m-am rugat si ajutorul a aparut in chip minunat.pentru tine poate fi coincidenta.dar eu stiu ca nu a fost.ce vreau sa spun e ca botezul ESTE necesar.iar cel al lacrimilor este si el o forma de botez.sa fii iubit.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Putini au inteles ce am vrut sa spun eu pe aici.Nu neg botezul, sunt un om botezat.M-as boteza si in acest moment daca nu as fi botezat! Stiu ca e nevoie sa te botezi! Stiu ca e de la Dumnezeu lasat sa te botezi.Dar nu inseamna ca daca nu ai reusit sa te botezi toata viata pentru ca Asa a fost sa fie si exista nnnn motive pentru ca planeta asta e colosala, cu o imensitate de oameni care nu s-au botezat din fel si fel de motive.Nu inseamna ca toti acestia vor ajunge in Iad.Si eu am fost grav bolnav si m-am vindecat.Si l-am simtit atunci mai mult decat oricand.Ce am invatat eu la biserica este ca ca sa ajungi in rai nu e nevoie decat de 2 porunci :
1 Sa-l iubesti pe Dumnezeu din toata inima si din tot sufletul
2 Sa-l iubesti pe aproapele ca pe tine insuti
Restul nu mai conteaza