| anonim_4396 a întrebat:

Paradox biblic:
Pornind de la premiza că moralitatea este absolută și obiectivă avem următorul paradox:

Conform Bibliei Dumnezeu a trimis un înger al morți să îi ucidă pe toți nou-născuți egipteni, astfel încât evreii să fie eliberați.
Deci iată întrebarea:
A fost uciderea egiptenilor justificată sau nu? A fost o faptă bună, sau rea?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Deci,conform moralitatii divine, ai voie sa ucizi un om in functie de pozitia sa geografica si de timpul in care au loc evenimentele?
Daca erai in Israel pe vremea aia era moral sa ucizi un homosexual.
Daca traiesti in prezent si nu te afli in Israel nu este moral sa ucizi un homosexual.
Asta dragul meu este fix definitia unei moralitati subiective, care variaza nu numai in functie de timp, dar chiar si de pozitia geografica a evenimentelor. Asta demonstreaza fix obiectul intrebarii, ca moralitatea divina nu este obiectiva si absoluta.

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intrebare, cand eu produc un lucru si acel lucru nu este bun iar eu il distrug TREBUIE sa te intreb pe tine? Cine esti tu de iti permiti FARA lipsa de respect sa te bagi in treburile MELE judecand ceea ce fac EU? CE LEGI MORALE iti permit sa te bagi in treburile mele personale? Esti cumva lupul moralist sau esti pur dpdv moral de iti permiti sa enunti legi morale personalizate. Actiunile Lui Dumnezeu nu se discuta, EL este Moralitatea. Dumnezeu i-a cerut faraonului sa elibereze un popor de care abuzase si ii comunicase faraonului care vor fi consecintele NEASCULTARII. Pedeapsa a fost aceiasi pe care o aplica faraonul zi de zi poporului evreu prin uciderea fiecarui nou nascut din fiecare familie evreiasca. Da poporul egiptean trebuia sa sufere aceisi pedeapsa pe care o aplicau poporului evreu de 200 de ani, a fost o fapta buna si morala, plata pacatului este moartea.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Intrebare, cand eu produc un lucru si acel lucru nu este bun"
Dar cică Yahweh a creat omul perfect. De unde numai este bun?
" Cine esti tu de iti permiti FARA lipsa de respect sa te bagi in treburile MELE judecand ceea ce fac EU?"
Dacă moralitatea e absolută și imperativă, se aplică cu atât mai mult unui zeu despre care se spune că este perefect și atotbun.
" EL este Moralitatea."
Deci ești de-acord că dacă Yahweh ți-ar cere să ucizi, uciderea ar fi justificată în acel caz. Dacă da, de ce naiba mai trâmbițați chestia că moralitatea e absolută și că fără zeul vostru nu există morală?
"Dumnezeu i-a cerut faraonului sa elibereze un popor de care abuzase si ii comunicase faraonului care vor fi consecintele NEASCULTARII."
Ai citit geneza sau interpretezi doar ce-ți convine? Conform genezi Yahweh i-a zis lui Moise că el îl va împietri pe faraon ca să arate cât de mare și tare e.
"Pedeapsa a fost aceiasi pe care o aplica faraonul zi de zi poporului evreu prin uciderea fiecarui nou nascut din fiecare familie evreiasca. "
Îmi pare rău, dar nu există dovezi în acest sens, de fapt nici în ce privește plăgiile nu există dovezi. Dar întrebarea era următoarea: Dacă moralitatea e absolută, atunci de ce Yahweh își permite să ucidă?
"Da poporul egiptean trebuia sa sufere aceisi pedeapsa pe care o aplicau poporului evreu de 200 de ani, a fost o fapta buna si morala"
Cu alte cuvinte ești de acord cu mine, nu există moralitatea absolută, deoarece în unele circumstanțe e "moral" să fii "imoral".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat sa-ti citesc mesajul dar cand am dat peste cuvantul "zeu" in mesajul tau, m-am oprit, cand discuti cu cineva, respecti opinile acelui om chiar daca nu esti de acord cu ele. Prin incercarea ta de a aduce la nivelul ridicolului opinile mele (zeu, Dumnezeu) arata gravul handicap mintal pe care il ai, pentru asemenea persoane recomand un doctor specialist, nu o discutie pe un forum la sectiunea de religie. Schimbati felul vorbirii si mai discutam, P, S, Nu ti-am citit restul mesajului de la cuvantul zeu, nu murita efortul.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Prin incercarea ta de a aduce la nivelul ridicolului opinile mele (zeu, Dumnezeu) arata gravul handicap mintal pe care il ai"
Sigur arată nivelul de handicap nu lipsa ta de etimologie.
Dumnezeu vine din latină Domine Deus. care se traduce add literam Domnul Zeu. Unde vezi tu o tentă de ridiculizare?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Important este nu traducerea add literam a cuvantului ci daca folosesti denuumirea cu litera mare al cuvantului Dumnezeu care indica despre ce fiinta este vorba sau un nume comun cu litera mica (vezi wikipedia). Respectul pentru user este conditia unei discutii normale, dreptull tau dar si al meu de a aplica aceasta conditie. Cand eu spun Dumnezeu ma refer strict la Dumnezeul crestin, nu la toti zeisorii din cine stie ce religii fantasmagorice.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu niciodată nu trece la acțiune fără ca sa ofere posibilitatea acelor oameni sa se schimbe. I-a zis faraonului sa ii lase sa plece pe evrei, dar nu a vrut.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Conform Genezei însăși Yahweh spune că îi va "împietri inima faraonului" ca să își arate puterea.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, deoarece Dumnezeu are capacitatea de a citi inimile și știa ca faraonul se considera invincibil, un dumnezeu, care nu avea de gând sa lase pe Israel să plece.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Păi coform Biblei, Yahweh la făcut pe faraon să nu le de-a drumul evreiilor.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,pentru ca oricum știa care e inima sa.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Yahweh la făcut pe faraon să nu le de-a drumul evreiilor?
danay72: "Da, pentru ca oricum știa care e inima sa."
Iar asta nu are absolut nicio logica.
1.) De ce ar forta Dumnezeu pe cineva sa faca un anumit lucru iar dupa sa il pedepseasca pentru fapta respectiva?
2.) De ce ar forta Dumnezeu pe cineva sa faca un lucru pe care stie ca il va face si singur?
3.) De ce l-a mai creat Dumnezeu pe faraon din moment ce stia de la bun inceput ca actiunile sale il vor trimite spre iad, ba chiar ca El insusi (Dumnezeu) va controla acele actiuni in acest scop? Doar asa, ca sa creeze suferinta fara motiv? Iubire divina.

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Capacitatea lui Dumnezeu de a discerne rezultatul conduitei lui nu înseamnă că el era răspunzător de acesta sau că dorea să li se întâmple lucrul respectiv, ci, pe baza a ceea ce făcea el, putea să prevadă sfârşitul. La fel, un meteorolog poate prevedea timpul cu o precizie remarcabilă pe baza celor observate, dar nu el îl determină, nici nu se poate spune că aşa îi place lui să fie.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Da, dar asta nu înseamnă că Dumnezeu ar fi incapabil să preschimbe evenimentele respective?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

El decide cum sa procedeze intr-o situație, e capabil de orice.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Dacă e capabil de orice putea să oprească un eveniment neplăcut precum căderea omului, sau răzvrădirea satanei, sau orice altă calamitat, și totuși a preferat să n-o facă, iar tu zici că nu dorea respectivul eveniment? laughing Adică pe bune omnipotent și omniștient, deci în concluzie nu e lucru pe care să nu-l poată, iar dacă nu-l face înseamă că nu dorește să-l facă. Pe scurt Dumnezeu a dorit starea respectivă.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne-a creat cu liberul arbitru. Dar a intervenit când Adam și Eva au păcătuit. A luat o măsură nouă, Cristos a muri pentru ca noi sa putem beneficia de ceea ce au pierdut primii părinți, viața veșnică pe un pământ paradiziac. Iar în curând va realiza acest lucru. Psalmi 37:9-11

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"Ne-a creat cu liberul arbitru."
Dacă ține neapărat ca viața să nu poată exista înafara sa, nu are niciun sens ideea de liber arbitru. Adică din moment ce-am fost creați să fim depedenți patologic de el, de ce ne-a mai dat liber abitru. By the way, cred că e evident următorul lucru:
Geneza afirmă că " sarpele era cel mai viclean dintre "TÂRÂTOARELE PĂMÂNTULUI CREATE DE YAHWEH", ceea ce înseamnă că poveste cu satana pică, deoarece e limpede negru pe alb că e vorba de un șarpe ca oricare altul, nu de un înger transformat în șarpe cum se vrea.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a transformat Satan în șarpe. S-a folosit de el, asa cum un ventriloc se folosește de o păpușă și pare ca vorbește păpușa. Apocalipsa 12:9 arată clar că a fost Satan.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Ți se pare că un șarpe și un balaur (dragon) este una și aceeași chestie?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se folosește expresia,, șarpele cel vechi,, în verset.

| Mayhem666 a răspuns:

Religion is bullshit, and God doesn't exist, that is my answer.

| sublime89 a răspuns:

Sa fim seriosi, ce poate fi mai frumos decat sa ucizi niste bebelusi? Asta ar trebui sa fie telul fiecarui om/zeu care exista.

| TrăieşteClipa a răspuns:

YHWH asa-zisul dumnezeu al evreilor imprumutat de crestini si musulmani, a facut multe tampenii.
Doar ca el facea legea atunci si isi putea permite.
Eu cred ca o sa plateasca, sau a platit deja crimele comise.

| VelaJohnny a răspuns:

A fost justificată uciderea întâi născuților, spre deosebire de noi, oamenii, care nu avem nici o autoritate asupra sufletului vreunei persoane, Dumnezeul Bibliei are. Are dreptul să o ia cui vrea si sa o dea cui vrea întrucât el e sursa vieții. Viața nu e un bun personal, dobândit prin proprii eforturi. Noi ca oameni am primit-o cu scopul de a o trăi ținând cont de niste principii, nu în mod haotic să zic așa. Egiptenii oricum nu țineau cont, și dacă te documentezi despre zeitățile egiptene, vei realiza că plăgile erau îndreptate spre a-i umilii pe zeii egipteni, în care egiptenii își puneau încrederea, nesocotind -ul pe cel al Israelului. Prin asta a arătat că el le era superior si nu aveau nici o putere în fața lui. Ultima a avut în vizor faraonul, care se credea el însuși un semi-zeu, trimis al zeilor pe pământ.
Asta e opinia mea de creștin happy Nu consider un abuz de putere, nu sunt oamenii în măsură să pună piedici voinței și scopului lui, dacă a vrut ca Israelul să iasă din Egipt, i-a redus pe împotrivitori la tăcere și la respect.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"A fost justificată uciderea întâi născuților, spre deosebire de noi, oamenii, care nu avem nici o autoritate asupra sufletului vreunei persoane, Dumnezeul Bibliei are."
Plecând de la această premiză:
Dacă eu creez o formă de viață, și am capacitatea să o readuc la viață, am dreptul să o distrug oricând vreau, dat fiind faptul că eu sunt cel ce a creat-o?
"Egiptenii oricum nu țineau cont, și dacă te documentezi despre zeitățile egiptene, vei realiza că plăgile erau îndreptate spre a-i umilii pe zeii egipteni, în care egiptenii își puneau încrederea, nesocotind -ul pe cel al Israelului. Prin asta a arătat că el le era superior si nu aveau nici o putere în fața lui. "
Cu tot respectul, întraga chestiune exodică e o problemă de orgoliu, iar dacă ducem mai departe raționamentul, Yahweh e atotputernic, omniprezent, omniștient, etc. Putea găsi alte metode prin care să impună, și care să nu includă crima.
Dar ideea de fond care voiam să o scot în evidență este că cu toți suntem de acord că aparent în anumite circumstanțe e "moral" să ucizi. Eh să nu se înțeleagă greșit, nu îndemn la crimă, dar nu susțin o moralitatea absolută, dependentă de Divinitate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă eu creez o formă de viață, și am capacitatea să o readuc la viață, am dreptul să o distrug oricând vreau, dat fiind faptul că eu sunt cel ce a creat-o?" - ai dreptul, depinde de motiv, în funcție de el e moral sau imoral.
Iehova/Iahve nu e omniprezent conform Bibliei, conform concepțiilor unor învățători religioși da, dar Biblia nu spune că la fiecare cm patrat e si Dumnezeu. Știu că nu e relevantă informația asta dar na big grin
"aparent în anumite circumstanțe e "moral" să ucizi." Să știi că ai dreptate aiciwinking cum ziceam mai sus, depinde de ceva ca sa fie moral sau nu. În scripturile ebraice ale Bibliei, era moral ca oamenii care încălcau legea lui Moise în Israel să fie omorâți. Puteau practica liniștiți lucrurile interzise in afara Israelului. Dumnezeu a nimicit multe națiuni singur sau prin intermediul Israelului. Toate care au fost nimicite au fost pe motiv că au depășit limita cu răutatea, au încălcat prea mult condițiile pentru care au primit viața, influențând si pe alțiila exact același lucru, astfel că neutralizarea lui avea să aibă efect pozitiv, fiind înlăturată o sursă a răului. Era imoral însă să omori un slujitor al lui Iehova, sau un om care nu încălca legea lui Moise. Dumnezeu, având autoritate asupra sufletelor, a avut dreptul să stabilească drepturi oamenilor cu privire la el si sa puna restricții. A rămas imoral faptul de a-ți lua viața, însă conform învățăturilor lui Isus, a devenit imoral ca oamenii să mai ucidă pe cineva, indiferent că e o influență negativă sau ca a încălcat legea divină grav. Creștinii nu ar avea ce căuta în războaie conform legilor din prezent, dar na...
Sper ca s-a lămuritwinking si am învățat și eu lucruri noi să știiwinking

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Exemplul userului Intum este unul nefericit, insa exista multe alte exemple clare in Vechiul Testament in care OAMENII sunt indemnati sa ucida alti oameni.

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

Omorati ateii:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale

Deuteronom 13 :13-16~
13,, Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!" -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s’o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Omorati homosexualii:

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

Te intreb: Cati atei, homosexuali, musulmani ai omorat pana acum?
De ce nu respecti invataturile de mai sus?

https://www.youtube.com/watch?v=44ilZq3R900

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

La o astfel de parere gresita ajungi cand nu te documentezi singur ci cauti in dreapta si in stanga (cel putin mie parerea asta mi-ai facut-o). In primul rand, Tora era codul de legi ale natiunii Israel, doar in Israel trebuiau implinite, nu in afara lui. Erai liber sa fi ateu, homosexual etc in afara Israelului pe vremea aceea. Apoi, Tora nu este "codul de legi" al crestinilor, ca si crestin nu am nici o obligatie sa respect Tora. Din ea pot sa iau anumite principii dupa care sa ma imi traiesc viata, insa principiile care se desprind din anumite legi sunt un lucru diferit fata de legile in sine.

" Cati atei, homosexuali, musulmani ai omorat pana acum?
De ce nu respecti invataturile de mai sus?" - cum ziceam, comentariul tau denota lipsa de documentare in adevaratul sens al cuvantului. De ce nu dai versete din scripturile grecesti, de exemplu de a zis Isus "pune sabia la loc, caci toti cei ce ridica sabia vor muri de sabie" sau cel in care dadea o porunca noua, `sa ne iubim unii pe altii asa cum ne-a iubit el` adica sa fim in stare sa ne dam viata pentru cei apropiati din iubire, sau alte principii similare consemnate de primii crestini?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

"conform moralitatii divine, ai voie sa ucizi un om functie de... timpul in care au loc evenimentele" - nu ai inteles mai nimic din cate imi dau seama din intrebarea ta. N-are legatura cu evenimentele, nu stiu de unde te-ai inspirat, sau poate nu te-ai exprimat pe inteles. Dumnezeu nu si-a schimbat punctul de vedere, ci a schimbat legile omenirii. Era normal/moral ca oamenii sa pedepseasca anumite incalcari ale legii din Tora prin moarte. Nu are treaba cu timpul, ci cu codul de legi al tarii Israel care era apobat de Dumnezeu de cand l-a scris Moise pana pe vremea lui Isus.
" ai voie sa ucizi un om in functie de pozitia sa geografica" ce bine te pricepi la manipularea informatiei. Are vreo legatura cu pozitia geografica, sau Tora trebuia respectata in natiunea Israel, erau legile tarii? Apoi, nu inteleg de ce nu sunt considerati ugicasi cei ce se ocupa de executia criminalilor in care sunt prinsi de politie, prin otrava, scaunul electric sau impuscare daca s-a treaba asa? A fost moral, este si v-a ramane ca raufacatorii care trec cu mult peste limitele stabilite de oameni sa fie omorati de oameni conform legii acelei tari. Legea din Tora are limitele mai restranse ca sa zic asa.
"moralitatea divina nu este obiectiva si absoluta" - moralitatea divina nu s-a schimbat, legile stabilite pentru omenire s-au schimbat. Masurile s-au schimbat, dar nu si persoana si felul in care priveste ea lucrurile. E perfect moral pentru Dumnezeu sa ia inapoi viata care a oferit-o in cazul in care acea persoana nu a indeplinit cerintele pentru a o merita. Cum ti-am zis, nu te-ai documentat personal de la sursa, pentru a stii motivele care au stat la baza acestor modificari in legile omenirii, si nu ma pricep prea bine la explicatii, simt ca is goluri in explicatia mea, dar oricum, obiectivul tinde sa fie acela de a iesi victorios prin argumente in conversatia asta care tine sa se aprinda din cate observ, si nu ma incanta sincer.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci,conform moralitatii divine, ai voie sa ucizi un om in functie de pozitia sa geografica si de timpul in care au loc evenimentele?
Daca erai in Israel pe vremea aia era moral sa ucizi un homosexual.
Daca traiesti in prezent si nu te afli in Israel nu este moral sa ucizi un homosexual.
Asta dragul meu este fix definitia unei moralitati subiective, care variaza nu numai in functie de timp, dar chiar si de pozitia geografica a evenimentelor. Asta demonstreaza fix obiectul intrebarii, ca moralitatea divina nu este obiectiva si absoluta.

| 6684464 a răspuns:

Daca afli raspunsul te ajuta cu ceva?
Ioan 3:16-21, asta-i baza(si rezumatul la VT dupa parerea mea).

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Cu alte cuvinte răspunsul tău e o evaziune discretă. Zii a făcut Dumnezeu bine sau rău când a poruncit să ucidă?

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Daca Ioan 3:16-21 este rezumatul si baza a VT este o problema mare. Cand spui ca Dumnezeu a dat pe unicul lui fiu, automat te intrebi care din ei?
EXODUL 4:22 Tu vei zice lui Faraon:, Asa vorbeste Domnul:, Israel este FIUL MEU, INTAIUL MEU NASCUT.
"…si Efraim este INTAIUL MEU NASCUT" IEREMIA 31:9
PSALMI 2:7 "…Tu (David) esti FIUL MEU! Astazi TE-AM NASCUT."

Plus de asta cum pot fi doi intai nascuti?
Poate voi crestinii urmati doar aceste versete orbeste, iar in acest caz sunteti departe de Isus(Pacea fie asupra sa!).

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Nu prea m-a interesat VT, dar din cate am inteles prin fiul Sau se referea la Israel sau, mai bine zis, la poporul ALES de El.

| anonim_4396 explică (pentru Idris):

"PSALMI 2:7 "…Tu (David) esti FIUL MEU! Astazi TE-AM NASCUT."

Referitor la acest pasaj în toate mediile iudeo-creștine se susține că e profeție cu privire la statutul lui Ya'șhua.

| Rorschach a răspuns:

Iti spun eu un raspuns. Nu poti sa-L judeci pe Dumnezeu! Nu este treaba ta sa incerci sa afli de ce a facut asta! Dumnezeu a facut si ce a facut El este drept si sfant! Noi, oamenii, mereu cautam problema in dreapta si stanga, de ce? Din cauza pacatului care este in noi! Inima noastra incearca sa gaseasca pe cine sa dea vina ca sa se justifice si sa se linisteasca!

| anonim_4396 explică (pentru Rorschach):

Presupun că altul nu a înțeles sensul întrebări. E moral sau nu ca Dumnezeu să ucidă? Pornind chiar de la faptul că moralitatea este inefailibilă.

| Rorschach a răspuns:

CEA MAI MARE PROBLEMA DIN LUMEA ASTA E OMUL.
1. Voi care incercati sa "murdariti" numele lui Dumnezeu sau doriti sa spun altfel sa va justificati pe voi, ca nu exista, ca El greseste - este Razvratire
2- Omul a cazut in pacat pentru ca asa A VRUT! Dumnezeu nu intervine pentru ca nu ne-a facut AI! Ne-a facut in asa mod incat sa alegem, dar fiecare lucru pe care il facem are o consecinta! Deci pacatul a corupt omul de la inceput! Nu avem nici un drept sa judecam pe Dumnezeu sau sa il chestionam!
3. Vechiul e Vechiul Testament! Din cauza legii, Dumnezeu ERA FOARTE STRICT! Insa problema era urmatoarea : din cauza legii vine si caderea si astfel trebuia ca pacatul sa dispara pentru totdeauna. Asa vine Domnul Isus ca sa moara pentru noi, astfel legea este indepartata si vine rascumpararea prin moartea SA -> iertarea pacatelor!
4. Iata cum e omul! Ii dai un deget si el vrea toata mana, nu ii dai toata mana va cauta sa-ti strice reputatia, ceea ce iubesti, ceea ce-ti place, vorbele. Idem si in acest caz. In loc sa cautati adevarul in Biblie, sa stai asa sa cugeti in sinea ta, ma de ce lumea se scufunda tot mai mult si mai mult in pacat si ce e cu viata mea, voi va argumentati pe faptul ce poate Dumnezeu face, ce e moral in acel lucru, de ce face acele lucruri! Dar am 2 intrebari.
4.1. De cand omul ( fiind creatura lui Dumnezeu ) poate lua la intrebari pe Dumnezeu? tu ce crezi ca Dumnezeu va raspunde unora din voi ca de ce a facut aia? Mai zic ce a facut a facut ca este DREPT SI SFANT si punct! Intelegeti, dar nu veti intelege, pentru lumea de azi e orbita si Dumnezeul veacului acestuia a stiut cum sa inchida ochii multora de aceea ori cat as incerca sa explic unii tot nu vor VREA sa inteleaga. Dar nu-i bai, acolo intervine rugaciunea.
4.2 Stiti de ce nu poate face Dumnezeu schimbari in om? Nu-l lasa omul. Omul mereu crede, a crezut si va crede ca el stie ce e mai bine. De ce? Iubeste pacatul. TE simti bine cand spui o injuratura zdravana si restul rad. Te simti bine cand bei pana nu mai stii daca ai 10 degete sau 20. Te simti bine cand te culci cu 2, 3, 4 fete si o faci doar de placere dar tu le spui ca le iubesti. Te simti bine cand minti, furi, lovesti, urasti, dispretuiesti... Si as putea continua, dar pana cand omul va fi asa. Pocaiti-va, oameni buni, va spun cu drag... vor veni asa vremuri grele. Nu va propun mare lucru. As vrea daca o sa fie cumva timpul in favoarea noastra sa vedem cum vor s-a lucrurile peste 10 ani happy. Eu va doresc numai bine si binecuvantari. Sa-L gasiti pe Acela care poate rezolva orice necaz, poate lua orice povara si poate IERTA orice pacat!