| anonim_4396 a întrebat:

Parerea mea e ca cel/cei care l-au creat pe dumnezeu au fost bolnavi psihici.
Au creat un zeu care:
Indeamna ura, ucidere, prunucidere, viol, razboi, etc.
Acel zeu a zis:
"Cine imie scav il voi duce in rai, cine nu in iad.
Bonus acel este sado-masochist spunand:
Eu vreau sa ma sinucid pentru "pacatele" oamenilor si apoi sa inviu.
Acel zeu are emotii sentimente contradictorii: ura, iubire
Sa nu mai zic ca: dumnezeu poate opri toate dezastre si toata atoputernicia sa nu face nimic, doar priveste cum se promoveaza sclavia furtul si alte prosti.
Iar o alt contradictie e: daca el e omistient el stie unde va fi un om deci de ce il mai pune sa traieiasca pe pamant in loc sa-l trimita in rai sau iad.
Deci e psihopat zeul iudeo-crestin?
Ironia sortii a facut ca acest zeu sa fie supranumit o forta a binelui.

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Nu sunt psihopati ci oameni. De la religiile arhaice pana la cele din proximitatea crestinismului, divinitatile, zeitatile sunt personificate, umanizate, prin atribuirea trairilor si actiunilor tipice umane. In fiecare religie exista astfel de personificari, rodul imaginatiei umane...

36 răspunsuri:
| kira30 a răspuns (pentru doctorandus):

Omenii pot considera obiecte femeile, dar Dumnezeu, nu ese rasist, nu face discriminari si nu e un tata care sa faca favoritisme.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

In cele zece porunci, care dumneata sustii ca au fost date de Dumnezeu, femeiele sunt considerate bunuri. Asa ca, din ce spui reiese ca Dumnezeu considera ca femeile nu sunt persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Esti pe aproape dar nu-s el, intravar am avut tangenta cu satanismul, si ateismul dar nu intr-un fel brutal (adica a crede), cat despre crestinism ca si majoritatea romanilor am fost si eu

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, treaba ta ce vrei să fii, dar să știi că nu te omora nimeni nici dacă recunoșteai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eh, nu e ca nu recunosc dar nu am ce sa recunosc daca nu-s persoana respectivalaughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dumnezeu nu e. Oamenii care mint.Si tu te iei dupa ce scriu altii in carti? Daca scriam tot felul de gunoaie in rahatul ala de carte acum o mie de ani cum suna intrebarea ta? Am intalnit si atei si credinciosi care se ghideaza dupa cartea aia cancerigena.Voi nu ganditi ma? Totusi au trecut atatea mii de ani normal ca a fost modificata.N-a tinut-o nimeni inchisa in seif.Biblia nu ma face sa ma "lepad" de Dumnezeu.Ci neregulile pe care le-am gasit eu.Intrebari la care astept raspunsuri, dar degeaba evident :)).

http://www.tpu.ro/......mnezeu-ne/

http://www.tpu.ro/......nchipuire/

http://www.tpu.ro/......r-ca-sa-i/

Iti dau dreptate.Acel zeu nu exista.Este rodul imaginatiei bolnave a umanitatii.DAR, DACA exista un Dumnezeu acela e corect.Nu portretul unor oameni.Nu cred aproape deloc in Dumnezeu, dar e o ciudata senzatie de pace si fericire(cred ca ai auzit-o de la toti), care ma face sa simt ca El, este El.Dar tot nu cred cu adevarat pentru ca mintea umana poate face multe.