| ThePathWalker a întrebat:

Pareri despre cartea lui Enoh? Sper ca am nimerit categoria

Răspuns Câştigător
| amina a răspuns:

Cartea lui Enoh este un text apocrif şi pseudoepigrafic. Ea îi este atribuită în mod greşit lui Enoh. Scrisă probabil cam prin secolele II–I î.e.n., cartea este o colecţie de legende evreieşti pline de exagerări şi fără nici o bază istorică, fiind în mod evident rodul unor explicaţii detaliate pe marginea scurtei referiri la Enoh pe care o face Geneza. Acest fapt în sine este suficient pentru ca iubitorii Cuvântului inspirat al lui Dumnezeu să nu o considere demnă de încredere.
Singura carte biblică ce conţine cuvintele profetice ale lui Enoh este cartea lui Iuda: „Iată! Iehova a venit cu miriadele sale sfinte, ca să execute judecata împotriva tuturor şi ca să-i dovedească vinovaţi pe toţi cei lipsiţi de pietate cu privire la toate faptele lipsite de pietate pe care le-au comis într-un mod lipsit de pietate şi cu privire la toate lucrurile revoltătoare pe care păcătoşii lipsiţi de pietate le-au rostit împotriva lui" (Iuda 14,  15). Mulţi erudiţi afirmă că profeţia rostită de Enoh împotriva contemporanilor lui lipsiţi de pietate este citată direct din Cartea lui Enoh. Dar să fi folosit oare Iuda ca sursă o carte apocrifă şi nedemnă de încredere?
Scripturile nu ne spun de unde a aflat Iuda despre profeţia lui Enoh. Este posibil ca el să fi citat pur şi simplu o sursă obişnuită, o tradiţie demnă de încredere transmisă din timpurile de demult. Evident, Pavel a procedat în mod asemănător când i-a menţionat cu numele pe Iane şi Iambre, magicieni la curtea faraonului care s-au opus lui Moise, ale căror nume nu mai apar în altă parte în Biblie. Dacă scriitorul Cărţii lui Enoh a avut acces la o sursă antică de acest gen, de ce Iuda nu ar fi avut? — Exodul 7:11, 22; 2 Timotei 3:8.
Modul în care a primit Iuda informaţiile despre mesajul lui Enoh adresat celor lipsiţi de pietate este o chestiune de mică importanţă. Credibilitatea sa este dovedită de faptul că Iuda a scris sub inspiraţie divină (2 Timotei 3:16). Spiritul sfânt al lui Dumnezeu l-a ajutat să evite orice afirmaţie falsă.

2 răspunsuri:
| Gumiix a răspuns:

Eu zic ca merita citita. O sa ai tu o parere abia dupa ce vezi despre ce e vorba. happy