| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Unde gasesc cartea care vorbeste despre Enoh?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt multe lucruri de spus dar aduc in discutie doar trei:
1) Enoh este un personaj care a trait pe pamant INAINTE de potop, cum putea sa aiba o opera literara scrisa (conform comentarilor) ""teologii experţi în Sfânta Scriptură au afirmat timp de sute de ani, în decursul secolelor al XIX-lea şi al XX-lea, că textele lui Enoh au fost scrise cu cel puţin 100 de ani şi cu cel mult 300 de ani după moartea lui Iisus. " (Comentarii facute pe site-ulhttp://angelinspir.ro/enoh/)
2) "Apoi, povestea Îngerilor care nu ezitau să flirteze cu fiicele oamenilor îl indignase profund."
Ingerii sunt fiinte ASEXUATE deci afirmatia de sus este un NONSENS.
3) in "cartea lui enoh" (?) capitolul10 versetul 15 se afirma:" Dupa aceea Domnul ii spuse lui Mihail:"
Pai mai baieti numai de aici se observa ca totul este o facatura a unui neinitiat in cele biblice si anume de ce o sa spuneti voi (cu drept), pai Mihael este insusi Dumnezeu asa deci cum ar fi daca v-ati da singur ordine ce sa faceti? Cum poate Dumnezeu sa se trimita si sa-si dea singur ordine? Este evident ca avem de a face cu o mare FACATURA.

| RAY a răspuns:

Isi explica cei cartea lui http://angelinspir.ro/enoh/