| DaReZon a întrebat:

Parintii ma pun sa postesc miercurea si vinerea, dar din post pentru mine este sa nu mananc nimic toata ziua. Ei au pretentii la mine ca sa postesc dar nu fac nimic de mancare, pentru ca nu se gandesc la mine. Iar daca le cer eu sa imi dea niste bani ca sa imi cumpar un pate de post nu vor sa imi dea. Tot ma ia ca in biblie spune "Cine nu munceste, nu mananca". Eu sunt doar un copil. Ce pot eu sa muncesc? Mai are rost sa mai postesc si sa mor de foame o zi intreaga? Sau sa ma las de asta si sa imi prajesc in fiecare zi doua oua pe care le mai gasesc in frigider? ^_^

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai nişte părinţi cam fanatici (no offense), care îţi impun superstiţiile şi prostii lor.
Nu consider că este un părinte bun cel care cu bună ştiinţă îşi ţine copilul nemâncat.

Discută cu ei, explică-le că nu e nici sănătos, nici inteligent, nici în dorinţa vreunui zeu (nepsihopat), iar dacă situaţia nu se schimbă, apelează la Protecţia Copilului.

| ioana1988 a răspuns:

Ai povestit doar partea care iti convine.

| Maxim96 a răspuns:

Parintii nu trebuie sa te forteze sa postesti! Postul este binevenit cand se tine de bunavoie.Si nu toti pot tine post negru(adica sa nu manance toata ziua), postul este si atunci cand mananci mancare de post numai sa fie binevenit.
Parintii tai nu fac drept, sa nu mananci toata ziua poti sa te imbolnavesti(depinde de organism), ei trebuie sa inteleaga asta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedeti crestini unde duce religia voastra?
Baga 2 oua, alea sunt baza. laughing ca romanu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wozzie? in casa este treaba si pentru copil si pentru adult.cunosc familie cu 12 copii. stii cum sant? ca furnicile.cand se scoala fiecare are treaba lui si o face.ori cu 4 copii. unul e cu animalele,altul cu masina,unul cu orataniile,mama cu piata gatitul si spalatul,iar tatal cu serviciul si cu munca in afara serviciului.e gru cand multi asteapta si de regula aceea e mama,sa mananca sa spele,sa faca curatenie, sa le puna pe toate in ordine, haine aruncate, ciorapi adunati, gunoi de dus.nu ne aburi pe noi ca t ai fi bun de pus la rana, si parintii sant rai.eu cel putin stiu cum e ca am de alde tine acasa.iar cu postul spune-le asa; mama si tata? nu mancarea ne baga in imparatia cerurilor.ori ne scoate din iad.eu cred ca ei nu au si le e rusine sa recunoasca.ori poate chiar gandesc cu picioarele, si in cazul asta nu ai ce face decat sa lupti pentru supravietuire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici un rost postul!

| BlackSulphur a răspuns:

Impotriveste-te. Esti o fiinta libera. Si in acest caz ai si dreptate.

| Aiwendil a răspuns:

Spunele parintilor tai ca gresesc foarte rau fortandu-te sa ti posta fara sa-ti doresti asta mai ales ca nu mananci intreaga zi.Nu ca ai muri daca stai o zi nemanacat, dar nu e bine pentru creier si suflet.O sa plin de ura fata de ei si post. Postul se tine daca doresti si simti asta.Nu ca vor ei.
Sa le spui sa nu mai suntem asa cum cred ei in Evul Mediu.Atunci,da,copii munceau de la o vasta frageda ca sa aiba ce manaca.
Nu stiu ce sa zic cu mancatul. Oricum fa ce simti.Sa le zici ca Dumnezeu ii place mai mult cand faci ceva pentru ca vrei asta decat atunci cand esti obligat.

| RaduMD a răspuns:

Te-ai gandit sa gatesti tu ceva de post pentru ei? Crezi ca nu te-ar lasa? Este de asteptat sa fie foarte multumiti daca ai sa incerci sa faci ceva de mancare pentru ei. Ca si copil, desigur ca nimeni nu iti poate cere sa muncesti in sensul de a merge undeva 8 ore si a aduce un salariu in casa. Dar, asta nu inseamna ca nu poti face mult pentru ai tai. De exemplu, sa dai o mana de ajutor la bucatarie. Ori de cate ori ti se pare ca altii, si mai ales unii asa de apropiati ca parintii tai, nu fac destul pentru tine, straduieste-te sa faci mai mult pentru ei si ai sa simti o enorma multumire. Fiindca tot in Biblie scrie: "mai mare bucurie este a da, decat a lua".
Succes la bucatarie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

Sa se faca bucatar ca raiul are nevoie de bucatari barbati. laughing

| DaReZon explică (pentru RaduMD):

M-am gandit si eu sa fac mancare dar frigiderul este gol. De exemplu ca sa fac o mancarica de cartofi imi trebuie bulion si ulei. Eu nu am asa ceva in casa si nu am bani de unde sa imi cumpar ^^

| RaduMD a răspuns (pentru DaReZon):

Vorbesti serios? Nu ai ulei? Eu nu-mi amintesc sa fi vazut ca uleiul lipseste din casa, pana si la cei mai saraci oameni. Si ai tai ce mananca, fara ulei?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Suna la protectia copilului si spune-le situatia ta!

| ShNySnYGer a răspuns:

Imi pare rau.Sincer sa fii crestin sau ori ce alta religie pentru mine nu inseamna post si alte tampenii. Daca crezi in dumnezeu si nu faci rau este perfect.Toate religiile sunt o cacealma cu toate regullile( Sunt si lucruri adevarate!)
Incearca sa vb cu parintii tai si sa le explici.Din poza de profil nu vad sa fii un "copilas". deci totul trebuie vb cu parintii.
Daca tu nu vr sa tii post nu tine.
Ei nu vor putea sa iti dirijeze viata.
Eu am noroc cu parintii mei deoarece nu sunt foarte credinciosi ( nici nu stiu daca am tinut post ), doar cand a murit bunica mea.
Sper sa iti rezolvi situatia!
Si tine minte! nu te lua dupa religie. Acolo sunt si lucruri adevarate dar si multe minciuni.Nici nu ai idee cum au vrut regii si pers la putere sa aiba control peste tot, cum crezi ca si-au facut reguli? prima data prin religie.Nimeni nu stie cum a fost.
Tu trebuie sa crezi in tine si in dumnezeu, si sa nu faci prostii care ar putea sa iti faca rau tie sau pers dragi sau oameni.
Bafta!

| sabrina103 a răspuns:

Esti adolescent poti sa le spui ca iti gatesti, daca nu vrei sa tii. Iar ca replica dar nu o folosi ca arma spune-le sa "nu te intarate la manie" sau ca tu nu esti capabil sa tii si ei au ca parintii obligatie sa aiba grija de tine. Parintii tai trebui sa stie ce inseamna.

| 22SWAG22 a răspuns:

Mda. ai niste parinti fanatici( naspastraight face), spune-le ca nu face bine la sanatate, si daca nu termina cu tampeniile astea suna la protectia copilului.

| flviusporumbiel a răspuns:

Hey si eu sunt crestin dar mama cu tata nu ma pun sa muncesc sau sa postesc ei stiu ca sunt un copil cel mai bine e sa le zici adevarul ca nu suporti sa mai postesti si ca sunt parintii tai si trebuie sa iti faca de mancare eu zic sa contactezi un psiholog sau pe cineva priceput si sa va adunati seara la o masa si sa vorbitiwinking nu trebuie sa imi dai FUNDA doar daca vrei Sper ca te-am ajutatwinking