| angelica02 a întrebat:

Buna,popa mi-a zis sa tin post miercurea si vinerea sa nu mai mananc dulce :carne oua lapte,si el azi facea gratar,bine ca a fost ziua lui, vi se pare corect? de ce

Răspuns Câştigător
| sanboss a răspuns:

E bine sa faci ce zice popa nu ce face popa, si totusi daca vrei sal cunosti pe DUMNEZEU apleaca-te seara in rugaciune si o sa vezi cat de bine e cu HRISTOS.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca gratarul era cu peste popa avea dreptate ca este dezlegare.

| Mădă0611 a răspuns:

Fiecare are un zeu personal, asa cum zeul fumatorilor le permite acestora sa fumeze chiar si in zilele de post, zeul altora le permite sa manance carne cand vor.

| milan9 a răspuns:

Crede-mă că într-un an a căzut 1 mai într-o zi de miercuri, zi de post, iar eu am participat la gratar cu peşte (era "dezlegare" la peşte), şi cum stăteam noi mulţi acolo "la cioace", cei care ne vedeau de la distanţă ar fi băgat mâna în foc că avem mici sau carne pe grătar, dar nu era aşa... happy happy happy

| milan9 a răspuns:

Se mai gaseste cate un iehovist sa creeze confuzie intre termeni si realitati, intre fariseii religiei iudaice si preotia crestina pe care Fiul lui Dumnezeu a intemeiat-o.

Sunt zeci si zeci de citate care vorbesc despre aceasta preotie intemeiata de Mantuitorul in NOUL TESTAMENT:
-Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
-I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
-Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit.", etc.

| Holiday a răspuns:

E acelasi popa de aici? Ce faci. il spionezi? :))
http://www.tpu.ro/......turi-m-am/

| sublime89 a răspuns:

Preotii spun una si fac alta. Nimic nou.

| fllu07 a răspuns:

In primul rand, Isus nu doar a vorbit, ci el a facut, faptele lui au vorbit. apoi el a spus clar in matei 23 despre preoti: tot ce spun ei faceti si infaptuiti, caci ei pun poveri mari pe umerii oamenilor, dar ei nu le ating nici macar cu degetul.
sunt fatarnici. toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti destept tare tu.si ai tinut post astazi? popa e treaba lui daca tine ori nu.dar vazut-ai in calindar ca e dezlegare astazi? ori te uiti in el precum curca in lemne, ori precum capra in rapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de atat, popa are putere de a dezlega postul daca situatia o cere si de a-l inchide dupa ce s-a rezolvat problema.

| Iris1997 a răspuns:

Pai cred ca o zi pe an poate face o exceptie happy