| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pe cine ar baga Dumnezeu in iad? Pe cei care se cred credinciosi sau pe cei care nu se cred? Asta daca ar exista acel Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Hai sa vorbim ipotetic. Cei care se cred religiosi si ne baga noua pe gat, astora atei sau impartiali, ca ne asteapta iadul garantat fie ca suntem noi cei mai buni de pe pamant dar fiindca n.am crezut in el avem iadul asigurat, este un mare bullshit. Nu cred ca sunt ei in masura sa judece si sa hotarasca o sentință in locul asa zisului Dumnezeu. N.am citit biblia dar sunt sigur ca nu scrie cuvand cu cuvant ceva de genul "cine nu crede in mine va fi trimit in iad, fie ca vorbim de cel mai putin suflet pacatos". Dar pe de o alta parte sunt curios daca scrie ca noi oamenii avem voie sa vorbim in locul lui, sa ne credem noi Dumnezeu, pentru ca pana la urma ăștia care o dau cu "vezi ca iadul te așteaptă garantat", se pun practic in locul lui, vorbesc in numele lui.
Eu cred ca, asta daca exista un Dumnezeu, fiecarui suflet i se vor compara faptele bune cu cele rele, se va face o medie. Nu cred eu ca asta ar fi un impediment. Se spune ca Dumnezeu ne.a facut dupa chipul si ASEMANAREA lui. Pai noi daca am vedea o persoana buna dar care si.a pierdut credinta, l.am baga in iad? Atat de sadici sa fim? Sa vedem o persoana buna pe strada fara credință dar sa îl facem sufere o eternitate dupa moarte? Daca vedem un om cu handicap caruia i s.au întâmplat numai rele si prin urmare si.a pierdut credinta, ce facem, il bagam in iad daca am fi in locul lui Dzeu? Pai daca nu, pe restul de ce da? Facem si discriminari mai nou? Trebuie doar sa ne punem in locul lui Dumnezeu puțin. Daca un prieten n.a crezut in proiectul meu trebuie sa inchei toate legăturile cu el si sa.l fac sa sufere? Eu mereu am spus.o, credinciosii sunt comunitatea cu cea mai inferioara mentalitate din lume. Inteleg ca religia i.a îndoctrinat cu informatii invechite si false iar ei refuza sa se documenteze corect doar pentru ca sunt informații complexe si ale stiintei, dar hai da.ma naibii, nici religia lor nu sunt in stare sa o inteleaga, ce naiba?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oricine nu a fost găsit scris în Cartea Vieții a fost aruncat în iazul de foc. Apocalipsa 20 -15

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, e un judecator drept.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El decide cât timp îi pãstreaza suflarea de viațã oricărei ființe pe care a creat'o.

| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In sensul ca evalueazã nepãrtinitor respectarea sau nerespectarea poruncilor Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe aia care sunt niste nemernici, indiferent de faptul ca ar crede sau nu. Si ar face un loc special pentru bigotii nenorociti care ii judeca pe altii dar se ofenseaza cand le zici ca sunt niste nemernici, cum sunt cepefistii si unii incuiati de pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu Scofield.
Eu am citit biblia si pot sa confirm ce a zis el.

Răspuns utilizator avertizat
| Rihanna20B a răspuns:

Eu nu o să îți mai răspund pentru că ești o proastă. Nu ai decât să crezi în zeii tăi. Eu o să continui să cred în Dumnezeu. Fiecare om e liber să creadă ce vrea dar dacă nu înțelegi, fie. Te las. Dumnezeu să aibă milă de tine

Răspuns utilizator avertizat
| Rihanna20B a răspuns:

Fratele meu este operat și doctorul a spus să se dea cu cicatridina spray pe rana. Pur și simplu pulverizezi dar numai după ce speli rana înainte

| EmanuelHEY a răspuns:

Acestea sunt alte învățături false care nu sunt prezente în Biblie. Orice suflet este muritor la sfârșitul vieții sale, iar plata pentru păcatele sale este moartea. „Fiindcă plata păcatului este moartea" (Romani 6:23). „Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri" (Ezechiel 18:4, 20). Toate aceste dovezi susțin clar că omul este muritor și nu are un suflet aparte de trup care să-și continue viața după moarte. Răsplata unei vieți credincioase este ÎNVIEREA. Despre unul dintre credincioșii remarcabili ne este spus clar că el trebuie să se odihnească până la inviere când va fi răsplătit pentru credința lui. (Daniel 12:13) Speranța învierii a fost proprie credincioșilor din vechime, credință și a Martei, sora lui Lazăr. (Ioan 11:24) Chiar Isus ne asigură că cei care au făcut binele vor ieși afară din morminte prin ÎNVIERE - Ioan 5:28, 29.

Răspuns utilizator avertizat