| Octavian199 a întrebat:

Pe cine avea Adam si Eva ca, copii cand Cain l-a omorat pe Abel?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
145 răspunsuri:
| Octavian199 explică:

P.S.Ce avem noi aici? Geneza 4 cu 17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Deci.Care erau parintii lui Ada si Sela?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Iata acum cartea neamului lui Adam. Cand a facut Dumnezeu pe Adam, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu.
2. Barbat si femeie a facut si i-a. binecuvantat si le-a pus numele: Om, in ziua in care i-a facut.
3. Adam a trait doua sute treizeci de ani si atunci i s-a nascut un fiu dupa asemanarea sa si, dupa chipul sau si i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost sapte sute de ani si i s-au nascut fii si fiice..Deci.Dupa ce l-a nascut pe seth a mai facut fii si fiice rolling on the floorAtunci cu cine s-au casatorit Cain si Abel?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Doar seh s-ar fi casatorit cu sora lui.Asa se deduce.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Iti dai seama..filozofule...ai dat cu Biblia de pamant. Cat ti-a luat sa descoperi acest lucru? Sau bine zis de pe ce site ateist ai copiat?

Raspunsul meu la intrebarea ta: Continua cu lectura, si nu scoate paragrafe din context, ca nu are sens, nu ai ce sa demonstrezi. Raspunsul pe care il cauti il gasesti tot in Geneza, dar mai trebuie sa o si citesti happy.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Chiar din biblie.Ma tu nu ai citit nici Geneza?

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ce paragrafe sa scot din context? Nu ai cum sa scoti aici

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Si cam de multe ori s-a intalnid Adam cu Eva rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Intalnit*

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai adaug si faza cu fiii domului si cu fetele oamenilorrolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fii Domnului sunt copii lui Set iar fetele oamenilor sunt urmasele lui Cain.
Geneza 4, 13. Cain a zis Domnului: "Pedeapsa mea e prea mare ca s-o pot suferi.
14. Iatã cã tu mã izgonesti azi de pe fata pãmântului; eu va trebui sã mã ascund de Fata Ta, sã fiu pribeag si fugar pe pãmânt; si oricine mã va gãsi, mã va omorî."
Geneza 4, 26. Lui Set i s-a nãscut si lui un fiu si i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii sã cheme Numele Domnului.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si cu cine s-au casatorit Cain si si Abel? Stiind ca dupa ce l-a facut pe Seth, au facut fete si baieti.Primul a fost Cain, Abel, a plecat Cain in lume si a intalnit-o pe sotia lui, bla, bla, bla, apoi l-a facut pe Seth, iar bla, bla, bla.Si ultima data a facut fiice si fii. Deci?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vezi ca, Cain a facut si baieti.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Abel s-a multiplicat prin futosinteza.Am scris corect dar robotelul ma tot corecteaza.

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Nu am aparut din incest? Asta zice biblia. Citeste-o

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Deci cine a fost sotia lui Cain?

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Am zis eu ceva despre istorie?

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Am zis.'Dupa ce l-a facut pe Seth, a facut fii si fiice. Deci.Cei 3 baieti erau mai mari.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

P.S.Cain s-a dus in lume si a intalnit-o pe sotia lui.Deci nu era nascut Seth, automat nici 'fetele sau baietii '. Decat Cain si Abel.De unde stii numele fetei daca nu e mentionat vreun nume de fata?

| EcceHomo a răspuns (pentru Octavian199):

Ce avem noi aici?
După ce s-a săturat să-i vadă cum se inmulțesc, ca proştii, Dumnezeu s-a căit:
Geneza 6:7
" Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Mai baietas, inainte de a-ti raspunde am o intrebare necesara. Sti la ce varsta se casatoreau femeile pe vremea lui Ludovic al XIV? In functie de cunoasterea ta primesti raspunsul cuvenit.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Geneza 4,3. Dupã o bucatã de vreme, Cain...
DUPA o bucata de vreme, eu spun ca dupa circa 150 de ani, cate fete si cati baieti mai puteau face Adam si Eva in acest timp ca sa aiba si Cain o nevasta?

| iurii75 a răspuns:

Bblia nu dezvăluie câți copii aveau ei la moment, nici vârsta, puteau să fie deja și bunei.
"Deci nu era nascut Seth, automat nici 'fetele sau baietii " - greșit. Set s-a născut după moatea lui Abel, dar nicăieri nu se spune că Set era al treilea copil și că din fii și fiicele lui Adam nu s-a născut nimeni înaintea lui Set.
"Mai adaug si faza cu fiii domului si cu fetele oamenilor" - desigur că fii lui Dumnezeu menționați nu sunt fii lui Set ci îngeri.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Am zis eu de varsta? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tu nu vrei sa pricepi? Can a fost primul nascut, nu? Abel al doilea, nu? Seth al 3 lea, inainte a se naste Seth, a luat Cain pe sotia lui, si dupa Seth a mai facut Adam si Eva copii(fete si baieti ). Greu, nu?

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Biblia zice ca Seth a fost al 3 lea fiu al lui Adam si Eva.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Dar unde zice ca s-au nascut fete? Doar dupa ce s-a nascut Seth.Sah mat.