| dany763 a întrebat:

Am o intrebare careia nu ii gasesc un raspuns logicbig grinaca stim ca la inceput a fost Adam si din Adam a iesit Eva si au facut 2 copii Cain si Abel,iar la un moment dat Cain l-a omorat pe Abel atunci cum s-a raspandit specia,omenirea etc...din moment ce pe pamant era doar Eva, mama lui Cain si sotia lui Adam? Nu imi spuneti ca ""Asa a facut Dumnezeu"" sau "" Asa a vrut Dumnezeu"". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Aceasta a fost o întrebare des discutată aici.

Răspunsul îl oferă relatarea biblică. În Geneza 5:4 citim: " Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice."
Deci, Biblia arată că copiii lui Adam şi a Evei au fost mulţi, nu doar Cain şi Abel. Astfel Cain şi-ar fi putut lua de soţie pe una dintre surorile lui sau chiar nepoatele lui.

Cele bune!

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Vrajeala,de ce minti? dupa ce tia omorat fratele s-a dus si s-a luat cu alta femeie care avea familie, mai tarziu sau impreunat adam iar cu eva, urasc minciuna inteleg ca isi protejezi basmele dar nu minti

14 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

LOGIC ar fi sa citesti mai departe. Daca te opresti dupa cateva versete, normal ca nu vei intelege.

| RAY a răspuns:

Povesti,traieste vata din plin zeii au fost creati de oamenii mincinosi si tot asemenea oamenii cred si in ei vezi Romania o tara sfanta da si la stirile dela ora 5 sa te lamuresti

| Deaad a răspuns:

Eu imi pun intrebarea cum a iesit eva doar din O COASTA a lui adam.laughing

| sublime89 a răspuns (pentru Deaad):

Culmea ca Adam a putut fi facut doar din pamant, dar ca sa o faca pe Eva a trebuit sa-l anestezieze pe Adam si sa-i scoata o coasta. Ce zeu inteligent laughing

| Deaad a răspuns (pentru sublime89):

Si stii care e faza? Cum s-o fi putut imperechea Adam cu o coasta nenorocita?laughing
Am raspuns si mai devreme la o intrebare si era vorba despre evolutie.E, si uite, cum Adam se imperechea cu o coasta, coasta aia a mai prins carne pe ea si cand a ajuns la stadiul de om normal din cap pana in picioare, era om primitiv ca doar corpul se dezvolta.Atunci,tata dumnezau i-a rapit si le-a dezvoltat creierul prin metode chirurgicale.Cum iti poti explica faptul ca atatia oameni au fost rapiti de cica ''extraterestri''. Prostii, dumnezau a fost.laughing

| sublime89 a răspuns (pentru Deaad):

Da, in sfarsit avem explicatia. Von Daniken ar fi dezamagit sa afle ca n-au fost extraterestrii laughing

| KhludCiprian a răspuns:

Este un verset dupa, in care se zice:
"Adam a avut fii si fice". Oricum fii sigur ca e un basm! Oamenii n-au doar 6000 de ani, ci minim 100.000 (cauta Y-Adam pe net).

Bineinteles, ca asta implica incest pretutindeni (ca si la istoria lui Noe).

Totusi stim ca nu a fost posibil din motive genetice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Population_bottleneck

Vezi graficul din dreapta, in care o populatie de 5-6 exemplare este ca si extinsa in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii lasa ca afli tu.da nu-ti va folosi prea mult pana nu cetesti biblia.adica nu-ti va folosi deloc.fiindca inainte de tine au murit miliarde, si dupa tine vor muri alte miliarde.deci citeste biblia sa intalegi ce e cu tine, lasa potcoavele de cai morti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Există multe lucruri ce nu se pot explica, însă nimic, ce nu se poate întâmpla."

| zoltan119 a răspuns:

Cain si Abel sunt singurii lor copii pomeniti in Biblie dar au avut cu siguranta mai multi copii

| Neymar3000 a răspuns:

"Logica"unui copil de 3ani este diferita de cea a altuia de 8ani.
S.a.m.d.

| Skillzy2001 a răspuns:

Poate ca Adam si Eva au mai facut copii.
Dar daca nu este o minune. FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat