| HighParadox a întrebat:

Deci am o nelamurire : dupa ce Adam si Eva i-au avut pe Cain si Abel, iar Abel a fost omorat, cum s-au mai inmultit?
Explicatii clare, va rog.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

S-a mai pus recent intrebarea asta
http://www.tpu.ro/......oi-baieti/

| HighParadox explică (pentru sabin89):

Am vazut si eu dupa ce am scris ..Mersi.

| MasterYoda a răspuns (pentru HighParadox):

Am explicat si acolo

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai "dreptate" in dreptul TAU, maimutoiule sef fara baliverne si realist. De altfel inainte sa fi maimutoi erai un limbric din care a iesit un limax care a devenit un urangutan ce s-a cuplat cu o scroafa avand drept rezultat maimutoiul din care a purces in lume domnia ta. Ai dreptate, dom-le ce evolutie superba, dar rude dintre canine nu ai avut? Fara suparare dar eu cam asa inteleg "evolutia" la care te referi iar daca nu mai doresti asemenea "replici idioate" incearca sa "evoluezi" si la nivelul "doxei".

| danut a răspuns:

Mama mea e moarta de sapte ani, iti urez drum bun la fratii tai, viermii. Handicapul mintal este un lux pentru tine. Numai bine.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Plus ca nu totul este pus intr-o cronologie chiar inteleasa de oricine, deci ca exemplu inainte a fost relatata crearea barbatului si a femeii apoi modul de creare, corect?

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Intrebarea se pune o data pe luna. Iau cu copy doar unul dintre raspunsurile mele, simplu si la obiect:

Adam a trait peste 800 de ani dupa ce s-a nascut Set, timp in care a avut fii si fiice (inchipuie-ti ca au fost numeosi in 800 de ani ) - desigur si nepoti - nepoate, stranepoti - stranepoate, etc.

Sper ca am fost suficient de clar.

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Păi degeaba trăiești 800 de ani când femeia ajunge la menopauză de pe la 50.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu trebuie sa fii geniu ca sa intelegi ca situatia asta era proportionala cu organismul diferit de atunci... happy

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

În zilele noastre chestia asta nu ține de durata de viață, poți să ai menopauză la 50 de ani și să trăiești peste 100 sau să mori la 51. Probabil Eva era mai cu moț.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vorbim de involutie, nu de evolutie. Prin urmare poti sa te astepti ca, odata cu varsta sa scada si perioada de fertilitate. Tu crezi ca la 800 si ceva de ani erau doar 50 de ani de fertilitate? laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Nici nu cred că au existat Adam și Eva și că au trăit 800 de ani. Oricum să zicem că e ca tine, a putut să facă copii doar 400 de ani, dar copiii lor dacă se înmulțeau între ei nepoții ar ieși cam retardați, oligofreni și cu malformații dar de, probabil și genetica era diferită.
Povestea oricum ai da-o tot e imposibilă din toate punctele de vedere, se vede că e scrisă că ceva mii de ani în urmă.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

"dar de, probabil și genetica era diferită." - motiv pentru care incestul a fost interzis ulterior. Prietene, "incestul" in scop de inmultire este o realitate acceptata si de stiinta, atunci cand vobeste despre aparitia omului. Ma rog, asta in ideea in care nu crezi ca a fost vorba de barza. Ca intre timp s-a manifestat involutia (si nu evolutia) la nivel genetic ar trebui sa iti ridice si tie semne serioase de intrebare...

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Nope, nu e nevoie de incest dacă au evoluat mai multe specimene, nu doar două ca în povestea cu Adam și Eva. Crezi tu că au evoluta decât două creaturi și după s-au înmulțit? Dacă chiar crezi asta ai o gândire amuzantă dar cam fără logică.
Singurul meu semn de întrebare este dacă tu glumești sau chiar crezi ce spui.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

"Nope, nu e nevoie de incest dacă au evoluat mai multe specimene, nu doar două ca în povestea cu Adam și Eva." - Tare. Dar tu iti inchipui ca omul primar, cel asa-zis evoluat din cine stie ce oratanii - asa cum il vede stiinta de azi, avea principii? Se ferea de imperecherea cu rudele - pana la gradul 2 sau 3? Hai sa fim seriosi, cine este naivul? Si de ce oare malformatiile nu sunt valabile si pentru animalele din care se presupune ca a omul a "evoluat"? laughing

"Singurul meu semn de întrebare este dacă tu glumești sau chiar crezi ce spui." - Nu glumesc atunci cand iti spun ca Dumnezeu exista. Nu am timp de pierdut, in caz ca asa pare, demersul meu fiind unul cat se poate de serios. Am pornit de pe pozitia pe care esti tu acum, daca nu de pe una mult mai impotrivitoare. Totusi, astazi cred si ceea ce mi se parea un basm mi-a schimbat viata in totalitate. NU sunt un ticnit si nu am luat-o razna. Din contra, sunt un membru sanatos al societatii si cei din jurul meu iti pot confirma asta. Poti sa ma faci mincinos sau naiv. Adevarul este ca pana cand nu vei incerca nu vei afla adevarul. Si vei continua sa cauti ceva ce este chiar sub nasul tau, poate fara sa gasesti niciodata...

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Nu ai nevoie de principii ca să nu îți dorești să faci sex cu rudele tale, pur și simplu nu există atracție fizică decât dacă ești bolnav. Și da, probabil a existat incest, asta nu înseamnă că nu au fost copiii handicapați.
Și e o problemă, nu caut nimic, nu mă interesează, am căutat când am renunțat la religie și sunt convinsă că e cel mai bun lucru pentru mine iar în caz contrar îmi asum iadul fără frică.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

"Nu ai nevoie de principii ca să nu îți dorești să faci sex cu rudele tale, pur și simplu nu există atracție fizică decât dacă ești bolnav." - Trebuie sa stii ca asta demonstreaza o putina cunoastere a naturii umane. Daca doi frati cresc singuri pe o insula pustie si nu sunt educati - invatand aceste principii morale - nu le vor sti si se vor imperechea intre ei, fara sa fie neaparat "bolnavi".

"am căutat când am renunțat la religie" - Nu sunt arogant si nici nu vreau sa para ca te iau de sus. Prezenta ta aici demonstreaza contrariul - ceea ce este un lucru bun de altfel.

"iar în caz contrar îmi asum iadul fără frică." - Cred ca daca ai intelege conceptul si ce implica el ti-ai revizui dorinta asta. E ca si cand un copil mic ar "accepta" cu seninatate posibilitatea de a face cancer mai tarziu si nu s-ar teme defel. Ar fi evident ca el vorbeste doar din nestiinta si naivitate...

Trebuie sa stii un lucru: Dumnezeu te iubeste si pe tine. Cand vei obosi de mistouri si nu vei mai avea solutii, adu-ti aminte de asta.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

PS: Imi cer scuze, eu ma retrag. Continuam alta data. Dimineata merg la biserica si vreau sa fiu odihnit.

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Prezența mea aici demonstrează că vreau să îmi susțin părerea. Nu stau pe formuri ortodoxe sau mai știu eu, ci la o categorie numită Religie, unde se discută despre toare religiile lumii dar și despre absența lor.
Și îmi asum și cancerul, sunt candidata perfectă, antecedente în familie, obișnuiesc să fumez, deci nu prea îmi pasă. Mă bucur de viața care o am de trăit fără regrete sau frică. Degeaba te temi de cancer, asta nu te vindecă oricum.
Și apropo, Odin mă iubește mai mult și mi-a promis un loc în Vallhala. dacă nu mă retrag prin Nirvana, raiul pare cam plictisitor pentru gusturile mele.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

Tatal meu a murit de cancer la plamani, apropo. Nu este nimic fun in asta.

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Și bunica mea a murit de cancer la plămâni, ea m-a crescut. Tot dacă îți e frică nu rezolvi nimic.

| martzian a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu numai ca nu ajuta sa repeti dar nici nu mi se aplica... happy Am scapat total de frica atunci cand am devenit crestin. Eu raspund cu dragoste la dragostea lui Dumnezeu, daca intelegi ce vreau sa spun. Slujba pe care am avut-o m-a pus de multe - foarte multe ori la un pas de moarte si nu din alegeri nesabuite ci in special datorita credintei mele.

1Ioan 4:18: "In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavarsit in dragoste."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era multa lume fiindca adam si eva au avvut fii si fiice.au trait mult.si erau deja la a treia a patra generatie.doar vezi ca oamenii se inmultesc repede.biblia spune despre acestia doi fiindca a fost un eveniment cu repercursiuni asupra unor intregi neamuri de oameni.

| MasterYoda a răspuns:

Prin polenizare

| HighParadox explică (pentru MasterYoda):

Intre cine si cine? asta imi dau si eu seama

| MasterYoda a răspuns (pentru HighParadox):

Intre antera si stigmat

| HighParadox explică (pentru MasterYoda):

Serios? Esti teribil de amuzant/a, ma uimesti adanc prin inteligenta ta. Daca n-ai nimic important de comentat, la revedere.

| Silviuloan a răspuns:

Deci Adam si eva au avut mai multi fii si fice.

| scumpik45 a răspuns:

Poate din maimute te tragi tu, dar nu noi, fratioarelaughingHai, gata cu gradina ta zoologica, nenelaughing

| scumpik45 a răspuns:

Pai,Adam a trait sute de ani(pentru ca inainte, oamenii traiau foarte multi ani). Adam si Eva au mai avut copii dupa Cain si Abel,foarte multi,care,frati fiind,dar si singurii din lume,au trebuit sa faca si ei la randul lor copii,pentru ca nu aveau alti oameni cu care sa faca copii, decat ei, intre frati, dar nu s-a considerat pacat, pentru ca ei trebuiau sa se inmulteasca cumva.Deci,noi ABSOLUT TOTI suntem rude de la Adam si Eva.big grin