| Octavian199 a întrebat:

Pe cine avea Adam si Eva ca, copii cand Cain l-a omorat pe Abel?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
145 răspunsuri:
| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cine a zis ca Seth s-a nascut inaintea lui Abel?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cain*

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu spune așa ceva.

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Rău șahmatist ești. Doar spune cît a trăit și că a avut și alți urmași (fii și fiice) și nu că doar după Set. Set este menționat deoarece de el sunt legate anumite evenimente, de ceilalți - nimic din ce ne-ar fi de folos sau ar avea legătură cu scopul pentru care a fost inspirată biblia.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Am zis ca cei 3 au fost primii, nici o fata inainte.Nu mai ocolii

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Oricum vreau dovezi din bible ca fetele s-au nascut inaintea lui Seth.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cain a fost primul baiat dar nu primul copil, probabil a avut fete inainte dar acestea nu sunt enumerate, al doilea Abel, nu se specifica al catelea a fost Set, Adam avea 130 de ani cand l-a facut, deci evident ca putea sa mai aibe inca 50-90 de copii pana atunci.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fetele NU sunt trecute la numar, mai verifica.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste.Eu ito dovedii cu biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asa interpretati voi biblia? dupa ureche?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Lasa 'probabilul ' la o parte.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Adam avea 130 de ani cand l-a facut, deci evident ca putea sa mai aibe inca 50-90 de copii pana atunci."

Putea sa aiba si 2000 daca si-o tragea si cu fiicele/nepoatele/stranepoatele, ceea ce nu ar fi exclus avand in vedere ca incestul e baza credintei iudeo-crestine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu toti ne informam DOAR de pe net, unii mai si citesc.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce ai dovedit, nimic nu ai dovedit, cate fete sunt in cronologie trecute, numeste tu cateva din Biblie (fetele lui Adam).

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Incestul apare doar atunci cand Dumnezeu a hotarat asta nu cand vreti voi niste umbre.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu dragutule, noi interpretam Biblia LITERAR, nu dupa niste handicapati care scriu pe net.

| Octavian199 explică (pentru Holiday):

Omule.A facut dupa cati a vrut.Dar primii au fost Cain, Abel si Seth.Asa si scrie in biblie.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu trebuie interpretata, ca asa se naste noi religii.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dumnezeu s-a razgandit de vreo 3 ori cu incestul.'Ba se poate, ba nu, ba se poate, ba nu '

| Octavian199 explică (pentru danut):

Oricum v-am dat Sah mat. Parca imi dadeati la pateu cu biblia (Cu versete) rolling on the floorDar na, ce nu va convine, biblia minte.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu ai inteles ce ti-am scris, este evident.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu nu s-a razgandit, omul a devenit pervers.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia NU minte, unde ai citit tu asa ceva, faptul ca TU nu poti intgelege arata probleme la TINE, nu la Biblie si nu ai dat nici un sah mat, ai dovedit cat de redus poti fi in intelegere, uite de exemplu nu ai inteles ce inseamna intelegere literara.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste ca ce zici e adevarat.Din biblie.Nu zic de altundeva

| Octavian199 explică (pentru danut):

Primii 3 au fost Cain, Abel si Seth. Apoi au facut cati au putut.Sau nu mergea?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce vrei sa-ti dovedesc, baietii sunt in ordine cronologica dar la fete nu este o evidenta Biblica asa ca nu se pot face comentarii, poate au fost nenumarate fete dar Adam si Eva asteptau un rascumparator, un baiat de aceia sunt enumerati baietii si nu fetele.
Geneza 3, 15. Vrãjmãsie voi pune între tine si femeie, între sãmânta ta si sãmânta ei. Aceasta îti va zdrobi capul, si tu îi vei zdrobi cãlcâiul."
Sti ce spune acest verset, daca intelegi ce spune Dumnezeu aici ai lamurit toata treaba dar daca nu, degeaba discutam, uite un indiciu, este o vorbire simbolica, nu literara.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cu biblia, ca ai dreptate.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

PRIMI trei baieti, la fete nu exista evidenta, pot fi fara numar avand in vedere distantele temporale si nu te mai lega de ceva care nu intgelegi.
Te-am intrebat ceva dar eviti fiindca habar nu ai, la ce varsta se MARITAU fetele pe vremea regelui Soare al Frantei (evul mediu), daca stii asta afirmatiile tale sunt fara sens.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia NU este o carte de evidenta populatiei, asta nu ai inteles pana acum.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Degeaba incerci. Acum chiar ca 'v-am ars' Zice clar, negru pe alb ca cei 3 baieti au fost primii, apoi fete si baieti.