| Dragosdoar a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum Petre Tutea era considerat filozof. Adica poti numi filozof un om care declara ca ateii se nasc degeaba, si care ii denigreaza ca fiind cei mai josnici oameni din societate? eu asta inteleg din ceea ce spun el.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce are filozofia cu ce declara el in legatura cu ateii?

| Dragosdoar explică (pentru darrio2007):

Bine.atunci de ce era filozof? Ca el vorbea numai de God si atat

| doctorandus a răspuns:

E vorba de citate scoase din context. Cum zice Plesu, in realitate Tutea era altfel decat il prezinta mediile extremiste.

| T0T a răspuns:

El spunând că ateii se nasc degeaba nu jignește pe nimeni și presupun că se referă la ei strict personal căci un om care nu are nicio credință, nu are nici un scop bine definit. Acesta se naște, moare, the end. Unde e scopul final?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fiecare folozof cu filozofia lui. Avem filozofi de mii de ani, daca ar fi detinut vreo unul adevarul universal nu mai era nevoie de atatia. Se dadea lege si gata.

| drutzix a răspuns:

La noi si Becali e considerat filosof

| Dragosdoar explică:

Fara suparare, da mie asta nu mi se pare nici pe departe a avea vreo legatura cu filozofia

| Niklauss a răspuns:

Pai el nu era filozof pentru asta si el era ortodox normal ca făcea afirmatii de genul asta.

| KNST a răspuns:

Cand ai sa intelegi ce implica filosofia, vei intelege ce se intampla in jurul tau. Chiar si tu esti filosof, dar nu te ajuta hard disk-ul sa intelegi asta.

| Dragosdoar explică (pentru KNST):

Stiu ce implica filozofia, dar din ceea ce spunea el, cel putin din perspectiva mea, nu consider filozofie