| stnvlro a întrebat:

Pentru cei care au citit biblia care este versetul sau fraza care v a marcat sau v a lasat impresionat?

Răspuns Câştigător
| sanboss a răspuns:

1/ Incredinteazati soarta in mana Domnului incredete in El si EL va lucra.

2/ Daca voieste cineva sa vina dupa mine sa se lepede de sine sa isi ia crucea in fiecare zi si sa ma urmeze.

si altele...

16 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Cel mai tare m-a marcat versetul in care Dumnezeu ii cere fetei virgine si violate sa se casatoreasca cu agresorul. Asta mi-a dovedit ca Dumnezeu nu exista.
Deuteronom 22:28-29~
28Daca un om întîlneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se întîmpla sa fie prinsi,
29omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si, pentru ca a necinstit -o, s'o ia de nevasta, si nu va putea s'o goneasca, toata viata lui.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Lasa Vechiul Testament cusocietatea lui violenta si sovina.
In Noul Testament nu intalnesti astfel de lucruri. Prin urmare, asta te face sa crezi in Dumnezeu. happy

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18)

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Ai uitat de episodul in care Isus blesteama un smochin pentru ca nu facea fructe. Sau de neconcordanta intre ora la care a murit Isus in Evanghelii? Nu pot lasa VT, face parte tot din Biblie.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

La cati smochini am taiat eu cu securea, le-am pierdut si numarul. Nu stiam totusi ca am savarsit niste crime... thinking

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Era vorba de blestemat, nu de taiat. Eu daca blestem pe cineva sunt amenintata ca ajung in iad, si tocamai Isus sa blesteme un smochin pentru ca nu avea fructe, nu ti se pare o idiotenie?

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Acea expresie, in cazul Mantuitorului era doar o sentinta, o constatare...

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Asta e o scuza. A fost un blestem, nicio constatare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Smochinul fara fructe este asemenea omului fara fapte bune.
Existenta inutila.

| Elvina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nicio asemanare. E un blestem facut de Dumnezeu. O idiotenie. Si apoi fiecare om face si bine si rau. depinde de situatie. Nu poti spune ca cineva traieste degeaba. Cu totii avem un rost. Pacat ca unii nu il descopera.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Se pare ca esti tipul de persoana care are nevoie de explicatii ca sa inteleaga un film sau un banc.
Explicatia blestemului este clarificata de 2000 de ani.
Unii mai au de asteptat inca 2000 ca sa le pice fisa.

| MskDesign a răspuns (pentru milan9):

laughing laughing laughing
Dar vechiul testament de unde face parte? Nu tot din credinta voastra ipocrita si fara sens?

| milan9 a răspuns (pentru MskDesign):

Te rog! NU confunda crestinismul cu sovinismul si nationalismul evreilor Vechiului Testament!

| Elvina a răspuns:

Pentru userul NoMickeyMouse>

Explica-mi, te rog daca te crezi atat de destept si mai ales blochezi oamenii aiurea!

| danay72 a răspuns:

Sunt multe, dar imi place mult Isaia43:4 legat de modul in care ne considera Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toaaaate.