| RAY a întrebat:

Frați în iudaism au trecut 6024 de ani și încă nu a venit Mesia,tara ne este distrusa și suntem la război, nu ar fi un moment bun sa vina Mesia? Mai jos niste rugăciuni

6 răspunsuri:
| RAY explică:

Binecuvântat fii Tu, Doamne Dumnezeul nostru, Împăratul lumii, care ne-ai sfințit prin poruncile Tale și ne-ai poruncit să aprindem lumânarea Hanuca. Baruch atah, [adonaj] elohenu, melech haOlam, asher kideshanu beMitzvotav weTzivanu leHadlik ner (shel) chanukkah. בָּרוּךְ אַתָּה, יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשנושָցִששּש בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר (שֶׁל) חֲנֻכָּה.
Binecuvântat fii Tu, Doamne Dumnezeul nostru, Împăratul lumii, care ai făcut minuni strămoșilor noștri în acele zile, în vremea aceasta. Baruch atah, [adonaj] elohenu, melech haOlam, sheAsah nisim laWotenu baJamim haHem baZman haZeh. בָּרוּךְ אַתָּה, יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶשנ״לֶָשנ״נוּ ַאֲבוֹתֵֽינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה.
Binecuvântat fii Tu, Doamne Dumnezeul nostru, Împăratul lumii, care ne-ai dat viață și întreținere și ne-ai îngăduit să ajungem la acest timp. Baruch atah, [adonaj] elohenu, melech haOlam, sheHekhjanu, veKimanu veHigianu laZman haZeh. בָּרוּךְ אַתָּה, יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שחֶנוּחִֶָנוֵּינוּ מָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

A ajuns deja acum 2000 de ani.Acum il asteptam a doua oara.

| RAY explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Însăți Pavel a spus că Iisus nu era Mesia cel așteptat de către evrei

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru RAY):

Capitol si verset?

| RAY explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Corinteni/Capitolul 1 ți am mai dat versetul

| RAY explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

22Iudeii*, într-adevăr, cer minuni, şi grecii caută înţelepciune,
* Mat 12:38 Mat 16:1 Marc 8:11 Luca 11:16 Ioan 4:48
23dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit, care pentru iudei* este o pricină de poticnire, şi pentru neamuri o nebunie**,