| Alex a întrebat:

Evreii mai asteapta sa vina Mesia?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, evreii inca mai asteapta sa vina Mesia, dar sunt si evrei mesianici.

| danay72 a răspuns:

Da, evreii care respecta legea mozaica, cei traditionalisti, nu cred ca a venit Mesia desi au avut foarte multe dovezi, de fapt, dintre ei Isus a fost omorat.

| 4b a răspuns:

Din pacate, saracii n-au crezut ca un fiu de tamplar poate fi Mesia, asa ca amu sunt in asteptare...

| ateuNEGATIV a răspuns:

Da

| mihai741 a răspuns:

Poate s-aștepte cât vor. A doua venire e direct la schimbarea ciclului pământului (Apocalipsa)

| haryH a răspuns (pentru mihai741):

Nu e apocalipsa ma

| mihai741 a răspuns (pentru haryH):

Clar!

| AAAAnonimAAA a răspuns:

Se pare ca da.Ei nu au crezut in Iisus Hristos fiul Lui Dumnezeu. Pentru ca ziceau ca este un om sarac si ca daca era Mantuitorul nu era asa de sarac, ci trebuia sa traiasca in palate si multe alte lucruri. Ei au fost orbi si nu au putut observa ca Domnul Iisus Hristos pentru dragostea ce a avut-o pentru noi s-a rastignit. Ca putea sa se pogoare de pe Cruce, dar nu a vrut, ci a facut-o ca sa ne mantuim noi.In concluzie, acestia il asteapta pe Antihrist, si vor crede ca el este "mesia cel adevarat care se va incorona si va conduce lumea"...si evreii se inseala amarnic crezand aces lucru.