| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care nu cred in Dumnezeu ...cititi acest articol http://www.everystudent.ro/exista/?gclid=CJPt_avxrrkCFcd Z3godnUoAJA... Chiar nu va pune deloc pe ganduri, tot mai credeti ca toate tin de legile fizici? :)

36 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O vane argutii ce incercati a demonstra o teza imposibila.

| usuk a răspuns:

Ba', voi chiar nu intelegeti? daca as da teistilor sa citeasca acelasi lucru dar cu diferenta ca acela sa relateze despre inexistenta lui dumniezau, sunt sigur ca nici unul nu ar incepe [dupa un singur articol] sa fie ateu/agnostic
opriti-va din a mai impartii video-uri/articole/chestii-chiar nu puteti sa va argumentati singuri credintele? sau trebuie intotdeauna altii sa o faca pentru voi["voi" ma refer desigur la cei care impart chestii]

| Nucreeed a răspuns:

Iar articolul asta, ma?

| petriinna a răspuns (pentru Nucreeed):

Dc, a mai fost pus vreodata pe TPU?

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

Pe ce ca esti urat mai faci si mofturi, raspunde la intrebare si nu mai comenta aiurea laughing)

| RAY a răspuns:

Argumentele pot fi folosite pentru orice zeitate cum sunt 2700 de zeii in mitologii e greu sa alegi unul sau altul in fine asta nu rezolva aparitia lui dumnezeu sau cum a creat el ceva din nimic, faptul ca viata e complexa e dovada clara ce a evoluat miliarde de ani nu-i o intamplare viata de pe pamant e o evolutie de la simplu spre complex, cred ca totul este natura si natura este totul, natura nu are nevoie de creatori

| Mădă0611 a răspuns:

Iar articolul ala scris de o tanti varza. Daca Pamantul era un pic mai aproape sau mai departe de Soare oamenii n-ar fi existat, no tulai domne. Pe Venus e posibil sa fi existat viata din moment ce planeta noastra incepe sa semene cu ea, iar pe Marte vad ca sunt temperaturi ok.

"Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu." asta e cel mai tare argument love struck

Iisus a fost un simplu om pe care oamenii de mai tarziu l-au facut zeu prin inventii/minciuni (noul testament).

| Wøodenpints a răspuns:

De ce mi-aș pierde vreea să citesc o chestie care vrea să demonstreze ceva de care mie nu-mi pasă?
E un site creștin care se ocupă cuasta, e logic ca toate articolele să se învârtă în jurul aceleiași idei.

| ErrorFound a răspuns:

Sunt niste chestii vechi, copilaresti si fara sens.
"Think outside the box for a moment, please.":

"1. Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi."- Daca e luata in felul asta, putem presupune ca Dumnezeu este energie. Nu neaparat una vie.

"2. Există Dumnezeu? Complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa."
Pai daca noua, cu creierasul nostru micut si nu prea potent, ne trebuie un creator, rezulta ca si lui Dumnezeu ii trebuie un creator, ca doar e omniscient si omnipotent. Mai este el Dumnezeu? Mai poate fi considerat zeu daca el insusi a fost creat?

3.Ce lucruri extraordinare? Era o stire acum cateva zile in care spunea ca un pacient infectat cu HIV a luat de bun sfatul unui preot si a renuntat la tratament, asteptand un miracol. A avansat boala de la HIV, la SIDa si era sa moara. Miracol pe dracu.

Asa e cand esti prost si nu-ti poti explica unele lucruri, dai vina pe miracole.

4." Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu." Nici nu stii cat de usor si repede poate fi mintita prostimea.

"5. Există Dumnezeu? Ştim că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El."
Sa spunem ca exista un creator. De unde stii ca nu te atrage Zeus, Satana sau Allah?

6." Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă şi mai directă a lui Dumnezeu."
Bine, dar banuiesc ca tu nu stiai ca Iisus a plecat vreo 18 ani in Egipt, apoi in orientul mijlociu si indepartat. Stii unde a fost? Sa invete despre spiritualitate de la indieni, egipteni si alte popoare mult mai dezvoltate decat evreii. Au fos inlaturate capitole intregi din Biblie (de catre biserica) care vorbeau despre calatoria lui pe la "detinatorii cunoasterii".
Da, spiritualitatea era mult mai veche decat crestinismul iar tehnicile spirituale mult mai indepartate. Evreii nu stiau nimic din toate astea si azi platesti mii de dolari/euro sa ai acces la asa ceva.

Te rog, pot sa incep o relatie si cu Allah, si cu Budha, si cu un scaun daca vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O relatie, da chiar asta cautam. :))
http://www.youtube.com/watch?v=jYkxWO4Op6c&list=PLECD9ACF9D6F1F8FF&index=5

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea tarelaughing

| anonim_4396 explică (pentru Dumniezău):

Interesant cum toate frumoase sunt in carca lui Dumnezeu si tot cei urat omul a facut. Omul le-a facut pe animale sa se macelareasca intre ele. Din cauza omului copii de la Dumnezeu care ar trebui sa aiba toti acelasi sanse au malformatii.
Pai dar cum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-ar trebuie sa puna pe ganduri, argumentele astea de rasul curci?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Da,ma pune pe ganduri, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu ne-a creeat.Viata s-a format dealungul milioanelor de ani si e greu sa explicam cum am aparut, dar asta nu inseamna ca daca nu stim gata Dumnezeu le-a facut pe toate.

| petriinna a răspuns (pentru Dumniezău):

Da si asta...dar macar trebuie inteles ca nu suntem facuti la intamplare...

| BlackSulphur a răspuns (pentru petriinna):

Tocmai ca nu NU SUNTEM FACUTI. NIMENI nu ne-a facut.
Si nu, site-ul ala nu ar trebui numit "everystudent", ci "eveyignorant". Daca esti student, chiar si in orice domeniu, si dai argumente de alea, inseamna ca esti prost de dai in gropi, apoi tot tu le astupi!

| Dumniezău a răspuns (pentru petriinna):

Ba suntem din intamplare.Trebuie sa intelegi ca dumnezeu nu a facut nimic, nu el ne-a creeat.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Dumniezău):

Din intamplare...
foarte frumos... aveti o mentalitate de invidiat

| Dumniezău a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Mai lasa religia si vino la realitate ma.Din curiozitate mai uitate si la documentare stiintifice, nu numai la prostii de genu "dumnezeu ne-a creeat", poate atunci te dezmeticesti.Si zici ca noi ateii avem o mentalitate de ra*at, da' oare a voastra cum e?

| petriinna a răspuns (pentru Dumniezău):

Ai auzit de minuni ...nu numai pe vremea cand era Iisus Hristos ..chiar si cand traia Arsenie Boca ...sunt atatia si atatia martori care au vazut, gen cum a luat lumina lumanarii pe deget. Astea sunt tot legile fizicii, cum explici astea?

| Dumniezău a răspuns (pentru petriinna):

Ai fost de fata cand s-au intamplat "minunile"? Astea sunt o porcarie bine pusa la punct, dar o porcarie ca sa atraga cat mai multi oameni de partea religiei si sa le ia banii.Crezi in minuni? Uite o minune http://stirileprotv.ro/......estin.html

| Dumniezău a răspuns (pentru petriinna):

Citeste articolul pana la sfarsit.

| petriinna a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu as vrea sa fiu in locul tau, sincer!

| Dumniezău a răspuns (pentru petriinna):

De ce?laughing

| petriinna a răspuns (pentru Dumniezău):

Pentru ca esti pe drumul gresit. Poti fi la fel de fericit si crezand in Dumnezeu pentru ca respectarea celor 10 porunci si posturile si tot ce tine de religie este tot spre binele tau (ti-am zis asta pentru ca eu nu cred de frica, o fac tot spre binele meu, daca nu fac bine nu am de unde primi bine ) happy. Daca tu alegi asta, treaba ta. Daca iti vei da seama de existenta Lui si va fi prea tarziu, ce te faci? ai pierdut totul ..nu ai nimic de pierdut daca CREZI!

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Dumniezău):

Du-te ma de aici cu stiinta ta. tu ai fost de fata cand a avut loc big bangu`? laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Da ti-am zic ca cred in big-buf? Nu cred in asa ceva, nu cred nici in teoria evolutiei(cred ca o stii nu mai stau sa-ti scriu). Daca nu cred in dumnezeu asta nu inseamna ca cred in big buf...

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Dumniezău):

Pai ai zis sa ma mai uit si eu la documentare stiintifice. ma uit, dar nu iau in seama tot ce zic desteptii aia. intotdeauna aduc ei vorba de big bang.

| Dumniezău a răspuns (pentru petriinna):

Ai dreptate intr-un fel, nu am nimic de pierdut.Da' ce rost are cand dumnezeu asta nu ma ajuta cu nimic?

| Dumniezău a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Eh...aia e doar o teorie pe care aia au luat-o prea mult in serios si care pare cea mai plauzibila, dar asta nu inseamna ca-i adevarata...

| Andraaaaa2000 a răspuns:

Haide baa, cand o sa aveti 80 de ani o sa infundati bisericile, cand o sa dati de gol.oh go on

| Andraaaaa2000 a răspuns:

Greu*

| Yuruva a răspuns:

Am ras la partea cu Luna.
Fotografiile astronauţilor, interviurile cu acestia, rocile selenare sunt dovezi irefutabile...trebuie sa fii un mare imbecil sa incerci sa le negi.
Desenele cu isus/sfintii/dumnezeu (facute de oameni care au imaginatie si pot inventa), "interviurile" cu niste oameni spalati pe creier(probabil ca nu au decat cunostinte teologice, adica nu stiu ce-i aia stiinta) si faptul ca nu s-a gasit niciodata vreo dovada "solida" veridica asupra existentei vreunei zeitati mai mult contribuie la lista de argumente contra deismului, if you ask me.