| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.everystudent.ro/exista/?gclid=CJPSsp2997YCFU2 N3godcWoA7g

Oare toate acestea sunt pure intamplari?
Cred ca acest articol contine dovezi destul de clare, cititil in intregime!

17 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Da stiam siteul asta de mult. l-am citit si eu cu ceva timp in urma, oricum stiam ca Dumnezeu exista draguto kiss

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Intrebarea asta am pus-o mai mult pentru ateii, dar nu-i asa ca e un articol extraordinar happy?

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este foarte extraordinar, prezinta destule dovezi,dar cu ateii iti irosesti timpul degeaba, doar daca ai chef asa de distractie, nu sa-i convingi, asta nu vei reusii, m-am confruntat cu multi, au sarit toti ca lupii pe mine laughing oricum ma bucur ca mai sunt crestini de treaba ca tine, happy ma plictisisem de atatia atei laughing

| Zenicide a răspuns:

"Ironic,articolul a fost creat de un fost ateu convins..."
E fost ateu cum sunt eu ninja happy

"Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi."
- Sa zicem ca e asa, si e vorba de creatie. Cum dovedesti ca zeul biblic e cel care a creat tot si nu alti zei? Poate lumea a fost creata de Atum. Povestea lui Atum predateaza biblia cu cel putin 2000 de ani happy

| RAY a răspuns:

Argumentele alea functioneaza pentru toti zeii, deci daca as crede in zeii as fi politest si sincer nu ipocrit sa spun ca argumentele functioneaza doar pentru zeul meu, cum nu exista dovezi ca exista zeii si exista destule dovezi rationale prefer sa raman ateu
as fi primul care mas imbata zilnic daca religia ar face o lume mai buna asa raman pe uscat

| RAY a răspuns:

Ce gluma buna Creierul uman procesează peste un milion de mesaje pe secundă

de unde vin mesajele alea?

| zurick a răspuns:

Salut! Nu cred ca sunt pure intamplari.Cred in existenta Creatorului si credeam si inainte sa citesc link-ul. Dumnezeu a facut toate astea si El este creatorul.PS.Mia placut cel mai mult motivul 6.Pa,pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.
Exact articolul acesta l-am prezentat si eu aici pe site de nenumarate ori.Mie asta mi-a intarit credinta in Dumnezeu.Dar nu numai asta evident.
Un lucru pot sa spunbig grinumnezeu exista,e prea ilogic si absurd sa aparem dintr-o explozie la intamplare,sa traim fara un rost,tel,chemare,fara nimic,totul sa fie o intamplare, coincidenta etc.
In plus sa nu uitam ca sunt atatea miracole, minuni in lumea aceasta(ale lui Dumnezeu, ale Sfintilor, ale Maicii Domnului si nu numai)
Un Creator exista.Cu siguranta.
Chiar unii oameni de stiinta au spus asta, citeste despre Designul Inteligent care spune ca exista o mana Creatoare, nu Dumnezeul biblic dar o mana Creatoare.
Dar eu tin sa zic asa:Hristos este Calea, Adevarul si Viata.
Numai bine.

| M25M a răspuns:

Planeta noastra nu este perfect pozitionata, ci doar in asa masura incat sa dezvolte viata si sa o sustina. Recent s-au descoperit in galaxia noastra sisteme solare cu planete asemnatoare Terrei, deci nu e singura, mai ales ca sunt miliarde de galaxii in universul observabil.
Creierul nostru este cel mai complex organ, insa nu este perfect. In plus sunt si alte mamifere care au un cortex dezvoltat precum cel al cimpanzeilor si al delfinilor.
Faptul ca o multitudine de persoane cred in ceva nu inseamna ca acel ceva este si adevarat. La un moment dat majoritatea populatiei germane creadeau ca ei fac parte dintr-o rasa superioara dar asta nu inseamna ca este si adevarat.
Intamplarile oamenilor sunt subiective, sunt transpuse prin experienta lor care poate fi explicata alternativ(de exemplu fenomenul de parasire a corpului) faptul ca simiti o prezenta este un produs al creierului asa cum simti ca esti bantuit, ori posedat.
Daca Isus este imaginea lui Dumnezeu asa si Thor este imaginea lui Odin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi pune-ti universul pe seama lui Dumnezeu cum punea greci fulgerul pe seama lui Zeuslaughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cei care nici macar nu vor sa se gandesca la probabilitatea existentei Lui Dumnezeu nici nu merita sa-ti bati capul cu ei (esti unul dintre cazuri)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici tu nu te gandesti pentru alti zeii la posibilitatea existentei lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ironic,articolul a fost creat de un fost ateu convins...

| RetardedRacoons a răspuns:

Din miliarde de miliarde de planete din universul asta era clar ca trebuiau sa se gaseasca cateva care sa poata sustine viata. E doar un accident, undeva in univers, mai exista o specie inteligenta care sustine ca planeta lor e perfecta si ca de aceea zeul or este real.

Răspuns utilizator avertizat
| SatanLovesYou a răspuns:

Eh! Uite ce minune! "God" apare in link-ul trimis de tine! Chiar nu e o intamplare! Apropo de continutul acestuia...argumentele sunt penibile. Mai cauta.

| BlitzkriegJack a răspuns:

1. Planeta noastra nu e perfecta, ci e doar habitabila pentru noi. Daca era perfecta, nu aveam vulcani, cutremure, etc.
2. Ni se pare creierul atat de minunat pentru ca am crescut si ne-am adaptat cu el. Este posibil insa sa existe fiinte cu un creier de sute de ori mai complex.
3. Nu a fost "noroc". Ci suntem doar una dintre infinitele planete habitabile, si noi doar ne-am obisnuit cu ea si cu vietatile ei, nu ne putem imagina ceva superior.
4. Un numar enorm de oameni cred in Allah. Pe langa asta, oamenii sunt invatati (a se citi indoctrinati) de mici sa creada in zei, nu e de mirare.
5. Atacam religia deoarece, pentru unii din noi, cel putin, este cancer.
6. Argumente din biblie, absolut invalide, la fel de frumos pot aduce si eu argumente din Edda.

N-aveti cum sa castigati lupte pe aceasta tema in fata unui ateu, pe cand doar eu am lasat fara raspuns o gramada de crestini. Un ateu, in general, e bine educat. E ateu pentru ca are motive sa nu creada in zei, iar acele motive sunt suficiente pentru a calca in picioare orice argument pro-crestin.