| Moisie a întrebat:

Pentru credinciosi:
Aveti curajul sa va uitati dimineata in oglinda si sa va felicitati pentru ca urmati o religie inventata de oameni si care va cere si va impune sa incalcati Legea lui Dumnezeu?
Chiar nu va este teama de Judecata Lui?

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

Majoritatea nu stiu ceea ce fac si in special cei ce se bazeaza pe ideea:sa faci ce spune popa nu ceea ce face.Macar daca ar mai deschide si ei Biblia ca sa li se deschida ochiii si sa inteleaga ca nici macar tot din ce spune popa E bazat pe Sfintele Scripturi

15 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dupa venirea Mantuitorului,oamenii (din toate religiile, inclusiv cea crestina)
au rastalmacit, iventat niste porcarii de regulii, au inteles ce-au vrut sa auda...
Daca am curaj sa ma uit in oglinda, normal ca am.

| Moisie explică (pentru zurick):

Poate vrei sa spui dupa venirea "Dumnezeului veacului acesta", (cunoscut sub numele de Satan) adica dupa venirea lui "dumnezeu" Fiul.
Ce sa inteleg ca nu esti crestina?
Sau ca nu constientizezi gravitatea faptului ca religia crestina a impus o Lege Noua (NT) care cere incalcarea Legii lui Dumnezeu pe motiv ca e "veche"? Sau ca nu stii ca de un singur Mare pavat nu vei putea fi mantuita niciodata, si anume pentru Incalcarea Legii lui Dumnezeu!

| Ben00 a răspuns:

Ce treaba are un satanist cu Judecata?

| Moisie explică (pentru Ben00):

Deocamdata niciuna!

| lumy4u a răspuns:

Nimeni nu ar trebui sa faca ceea ce altii spun ca e bine, sa nu faca ceea ce un preot spune sau oricine altcineva, eu cred ca fiecare om trebuie sa citeasca biblia si sa o interpreteze cum crede el de cuviinta, sa cerceteze cu mintea si sufletul

| Apocaliptic a răspuns:

Pentru ce tip de credinciosi te referi? Catolici? Te inteleg. Ortodocsi? Te inteleg. Evanghelisti, adventisti, etc? Nu te inteleg.

| Moisie explică (pentru Apocaliptic):

Pentru religiosii crestini, fara deosebire pentru ca ABSOLUT toti incalca Legea lui Dumnezeu comitand cel mai Mare Pacat si singurul pentru care Dumnezeu nu ii va ierta, adica incalcarea Legii Sale!
Sper sa intelegi bine ce spun, ca e foarte important sa stii si sa intelegi acest lucru!

| Apocaliptic a răspuns (pentru Moisie):

Ma, deci pana la urma cum e un crestin adevarat din punctul tau de vedere? Esti ateu, esti satanist, te-ai dus in India si ai venit cu sechele?

| Moisie explică (pentru Apocaliptic):

In schimb vad ca tu esti un adevarat crestin, adica unu pe care nu-l duce mintea sa inteleaga o intrebare, asa ca ce pretentii poti avea de la unu ca tine sa STIE sa rapunda?

| ADN30 a răspuns:

Singurul motiv biblic pentru care un om trebuie sa se laude, sau sa se,, felicite" este mentionat in Ieremia 9:24 si se refera la faptul de a-l cunoaste pe Dumnezeu si atat.

| Moisie explică (pentru ADN30):

Adica pe Creator deci nu pe "dumnezeul" veacului acesta. numit si "dumnezeu" Fiul?

| Therraex a răspuns:

Daca esti si frumos, te uiti si in oglinda. day dreaming
Inteligenta si talentul naste frumusete (ma refer si la studii de invatamant).
*ne uitam cu totii in oglinzi* laughing
Pai depinde... tu de unde stii tot ce stii, a venit vreun inger sau sfant la tine, incercand sa iti arate cum sa crezi? Fiecare om crede asa cum doreste. Pt. D-zeu, tot ce conteaza este sa crezi in El si sa fi bun si iubitor (atata cat poti ca doar suntem oameni). :3

| Moisie explică (pentru Therraex):

Eu cand vorbeam de credinta in Dumnezeu nu ma refeream la credinta a proasta, din partea mea fiecare e liber sa creada si in balega de cal ca nu ma deranjeaza. Tu nu esti Dumnezeu sa stii ce vrea el!
In religia pe care Dumnezeu a dat-o oamenilor prin Moise, spune clar ca singurul mare pacat este acela sa nu-i asculti LegeA, adica il doar in fund de faptul ca sotia ta e foarte iubitoare sau ca tu iubesti barbatii.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Nu e adevarat... plus ca Dumnezeu nu are fund, e energie. _.''
Si ii pasa de cat de mult iubesti. Sa si spus ca legile cele mai importante sunt cele cu iubirea. Dumnezeu este iubitor si bun si ii place cand oamenii iubesc din tot sufletul si sunt buni. :3
Daca urasti, nu faci nimica.
Si de unde stii ca Moise a dat adevarata religie oamenilor prin Dumnezeu? De unde stii ca nu a fost si el un impostor? De ce crezi ca Iisus a fost un impostor si Moise nu si nu au fost ambii niste impostori? :3
De unde stii ca Dumnezeu nu a venit la Iisus? Ma refer, ai fost acolo sa vezi? O.O

| Moisie explică (pentru Therraex):

- Nu mai vorbi prosti ci prezinta mai bine dovezi sa vad si eu unde Dumnezeu iti cere sa iubesti alti oameni, adica barbatii?!
- Noi vorbim despre religia care isi face efectul aici in Ro, adica despre sarlatania crestina FURATA de la sarlatania iudaica, daca vrei sa stii si Moise a fost tot un impostor care a FURAT si el ideea de Dumnezeu Unic de la faraonul egiptean Akenathon, cel care s-a declarat singur ca fiind un Dumnezeu unic si a interzis celelalte religii in Egiptul antic!
- Fii sigur ca daca Dumnezeu venea la Isus, acest lucru era conemnat in Biblie, dar cum nu este consemnat un asem, enea lucru deosebit, inseamna ca nu a fost!