| Moisie a întrebat:

Vi se pare corect sa va rugati lui Dumnezeu sa va ajute, dar in acelasi timp sa urmati o religie care va cere sa aruncati la gunoi Legea lui Dumnezeu, pe motivul ca e veche, si sa urmati Legea Noua a unor sarlatani fara Dumnezeu?
De ce nu cereti ajutor de la sarlatanii care v-au dat Lege Noua, si cereti ajutor de la Dumnezeul a carui lege o calcati in picioare?

6 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

Legea Nouă este desăvârșirea Legii cele Vechi. Iisus a luat Legea ce Veche, a desființat unele Legi de acolo și le-a înlocuit formând Legea Nouă.

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Probabil ca dupa mintea ta, si legea Mafiei este completarea legii lui Dumnezeu!
Cum naiba poti sa fi atat de lipsit de ratiune incat sa zici ca legile unor sarlatani completeaza Legea data de Dumnezeu?
Cine are puterea sa desfinteze Legea lui Dumnezeu?
Niste amarati de cioflingari?
Pai se pare ca au puterea doar sa ii prosteasca pe cei lipsiti de creier.
Tu ce ai in cap, ca nici atat nu poti rumega?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Moisie):

Un singur exemplu. Legea Talionului a fost dizolvată în Legea Nouă de Iisus Hristos. Unde duce Legea Talionului până la urmă, la vrajbă și război, este greșită dizolvarea ei?

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Legea Noua a lui Isus Hristos?
Pe asta de unde naiba o mai scoti?
Pai cand si unde a devenit dulgherulm Isus un Christos, unde in Biblie scrie ca a fost UNS ca sa devina UNSUL si in ce functie a fost UNS?
Cine a dizolvat Legea Talionului, lege data de Dumnezeu lui Moise?
Cine are puterea sa-l desfinteze pe Dumnezeu? Cumva niste amarati de cioflingari primitivi? Pai astiua nu au puterea decat sa minta si sa-i prosteasca pe cei care nu gandesc!
Nu vorbi despre funie in casa spanzuratului si nici despre vrajba si razboi in curtea bisericii ca razboaiele multe la numar, tocmai dupa ce s-a desfintat Legea Talionului au avut loc!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Moisie):

Când a dat Dumnezeu Legea Talionului lui Moise?

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Cand a dat si celelalte Legi din acel capitol al Bibliei care se numeste Legea! Adica acea carte a lui Moise numita si Deuteronom, cuvant care in traducere, are sensul de "aici este cuvantul lui Dumnezeu"