| Dorugar a întrebat:

Pentru credinciosi:
Cand ziceti despre Isus ca este FIUL lui Dumnezeu oare nu va pica fisa ca Fiul este intodeauna o creatie a Tatalui?
Adica o alta persoana!
Si daca Tatal este Dumnezeu, si inca nu a murit, astfel ca fiul sa-i ocupe tronul, inseamna ca Fiul NU este Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este numai UNU si nu amandoi.
Pai daca va inchinati Fiului zicand ca este Dumnezeu, nu incalcati Porunca divina care zice sa nu ai alti Dumnezei?

7 răspunsuri:
| pet555 a răspuns:

Nu, sa stii ca nu. ca sa raspund la intrebare

| Dorugar explică (pentru pet555):

Ma rog, ai voie si tu sa ai parerea ta...

| AdiTorrent7 a răspuns:

Iata ce spune Biblia, cea mai sfanta carte de pe pamant:
Coloseni 1, 16 --Pentru că intru Hristos au fost facute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17--EL este mai inainte decat toate si toate prin El sunt asezate.
,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Cum poate o scriptura FURATA dintr- o alta religie si apoi marasavita prin minciuni sa fie sfanta?
Tot ce este sfant vine de la Dumnezeu dar furtul si minciuna nu pot veni decat de la Diavol.
2 vorbesti fara sa ai proprietatea termenilor, Isus nu a fost uns niciodata ca sa devina un Hristos, si in Biblie nu este uns nimeni incat sa stim cine e Hristos, asa ca afirmatia ta este corecta numai in masura in care Domnul Christos =Domnul Nimeni.
3 Si eu (ca) Fiu sunt tot una (cu mine) ca tata, asta inseamna ca sunt un Dumnezeu?

| ada92 a răspuns:

Isus nu a susținut niciodată ca este egal cu Dumnezeu : "Păstrați în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu" - Filipeni 2:5, 6; Ioan 17:21, 22

| Dorugar explică (pentru ada92):

Sigur ca nu! Asta o face religia crestina care il considera pe Isus Dumnezeu.
Rabinul Isus nu s-a gandit la uzurpare, la asta s-a gandit Lucifer, si acest Lucifer se recunoaste ca fiind Isus, in Apoc 22:16.
In plus de asta Isus Christos este slavit la Vatican cu numele de Lucifer
Uite aici:
https://www.youtube.com/watch?v=RGnHIbOIHgE

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun