| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Pentru „credincioși": Ce părere aveți despre cei care sunt „atei"?
Pentru „atei": Ce părere aveți despre cei care sunt „credincioși"?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este loc pentru toti sub soare. Daca nu exista Big Boss acolo sus, nu conteaza. Daca exista Big Boss acolo sus, e treaba lui sa judece (si nu a oamenilor, care gresit o fac).

Si pentru unii si pentru altii: religia/credinta (inclusiv lipsa ei) este o chestiune intima (poate chiar mai intima decat sexualitatea). Cata vreme ce face X nu-l atinge direct pe Y (adica sa-i aduca un prejudiciu evident, nu doar asa ca nu-i place lui), X poate face ce vrea iar Y isi vede de treaba lui (si nu are nimic de-a face cu treaba lui X).

Faceti cat mai mult bine, orice ati fi (credinciosi sau atei) - bunatatea este SINGURA trasatura de caracter a omului superior.

De rau e plina lumea...

116 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă nu vad adevărul că Dumnezeu există, tot ei o să ardă în Iad. Apropo, ședere plăcută în Iad ateilor. O să vedeți voi în viața de apoi, stați liniștiți, nu va mai zic nimic. Dacă nu credeți, vedeți acolo. Chinuri veșnice plăcute celor ce nu cred :* laughing!

care dumnezeu? al carei religi?

| RAY a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

De ce merg la doctor cand se imbolnavesc, nu le place zborul spre norisori presupun

| GabiDumitrescu a răspuns:

Atita vreme cit isi vad de treaba lor, mi se par amuzanti. Pe de alta parte, nu isi pot vedea de treaba lor. Majoritatea covirsitoare a celor "credinciosi" sunt niste bigoti intoleranti, inculti, si cu care nu poti duce o discutie care implica logica si bunul-simt. Vezi postul tovarasului Plato, de exemplu. Nu mai poate el de mila astora care nu avem prieteni imaginari.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Poate că Allah big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, puisor. E suficient sa crezi si sa fii un nenorocit ca vei fi iertat. Daca in schimb faci pentru cei din jur cit nu face un batalion de de-alde tine dar nu ai prieteni imaginari, o sa arzi in iad. Logica desavirsita!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Se duce in iad. Sinuciderea e singurul pacat fara de iertare, fiindca daca te sinucizi, biserica pierde un fraier care cotizeaza. Doooh!

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Allah poate tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Asa il descrie biserica. In cazul ala foarte improbabil in care exista, sigur nu e asa. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Faith and the belief in a happy afterlife, free opium for the opressed masses.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Hammurabi):

Adevărat rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte buna despre ambele categorii

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

E na, zeul avramic este impartit in 3 religi mari, iudaism, islam, crestinism, crestinismul iti imparte povestea in 4000 de feluri diferite

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

O exorcizare, ceva? O mica coma asociata cu o calatorie "dincolo" asta dupa ce ti s-a bagat de mic in cap toata imagistica respectiva? Surprinde-ne.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu vă zic frate nimic, crezi că sunt prost și că nu am văzut părerea ta și a altora despre creștinii ortodocși? Roagă-te la demoni să ți se arate și poate atunci o sa crezi, că văd că în Dumnezeu nu crezi. Roagă-te zi și noapte să îi vezi, și îi vei vedea. Să îmi spui și mie cum a fost laughingwinking!

| CdeMetal a răspuns:

Daca omul prefera sa creada intr-un Dumnezeu e treaba lui, atata timp cat nu-mi spune sa putrezesc in iad sau incearca sa-mi bage pe gat credinta lui eu n-am treaba.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Arată în fel și chip, nu numai așa. Tu vorbeai serios sau făceai mișto?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Hmm, tocmai, nu ai incercat sa ma inveti absolut nimic. Doar mi ai zis ca detii adevarul absolut doar ca nu esti in stare sa spui nimic despre el

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Realizezi ca un om care traieste in realitate nu vede nici dumnezei nici demoni si nici nu arde in focuri imaginare nu?

| nikklett a răspuns:

Eu sunt intre laughing
adica intr o zi ma rog si merg la biserica si ma simt bine caci am comunicat cu Dumnezeu, dar in alta zi, la scoala de exemplu, cand aplic teoreme si formule nu il gasesc pe Dumnezeu acolo.
cred ca ai inteles laughing
in plus, daca Dumnezeu chiar exista, de ce sunt milioane de copii care mor de foame? care sunt bolnavi si nu au casa, sau mii de dezastre naturale ce ne afecteaza? v ati pus intrebarea asta? (;
insa nu am o problema cu oamenii de alte religii, suntem toti la fel, indiferent de rasa, religie, limba pe care o vorbim, etc.
si toti avem dreptul de a crede ceea ce vrem!winking

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Să crezi tu. Roagă-te și ai să vezi, că nu te costă nimic, nu mă mai băga în seamă dacă ai chef de miștouri.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Depinde big grin tongue

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Costa timp rugatul. Mai bine faci ceva mai util in loc sa te rogi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Celcestietot):

Gramatica. Stie gramatica, ceva ce tie-ti lipseste.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Celcestietot):

Bun, dar tocmai ai pacatuit fiindca te bucuri de suferinta lui vesnica.
Deci, coacere placuta si tie!:*

| Celcestietot a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ești prost. A fost autocorectorul nesimțitule.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Există oricum, acum depinde de ce.

| OldSoul a răspuns:

Nu am nici o părere.
Viata mea continua exact la fel, indiferent ca x e de un fel sau de altul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Amuzant. Daca tot esti asa de pe felie, povesteste-ne. Nu fi cirnat! Prin atitudinea asta nu faci nimic mai mult decat sa ne confirmi parerea. P.S. Cunosc si ceva crestini practicanti care sunt niste bomboane de oameni. Tocmai fiindca inteleg ce e aia sa nu intri cu picioarele in credinta sau necredinta altuia.

| RainmakerX a răspuns:

Am o parere buna despre orice om care nu ii judeca pe altii pentru opiniile lor.

Religia este in principiu cladita pe ritualuri din magie alba ceea ce nu este neaparat rau numai ca nu o sa functioneze pentru cei care nu au o credinta orbeasca sau foarte puternica.