| Kalla a întrebat:

Pentru crestini iubirea este puterea lui Dumnezeu, forta cea mai puternica din lume.Pentru ateism ce este?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragostea este de mai multe feluri. Dragoste de Dumnezeu(jertfitoare), dragoste de parinti, dragoste de sot-sotie, dragoste de prieteni. Exista dragoste fireasca si dragoste Dumnezeiasca, jertfitoare.

| Inferno a răspuns:

N-are relevanta intrebarea. Ateismul nu se pronunta si asupra iubirii. Pentru un ateu dragostea este ceea ce este pentru orice om.

| Duucu a răspuns:

Are mult sens.
Atunci cănd sunt realist, iubesc pe cine trebuie și cum trebuie.

| RAY a răspuns:

Da sigur ca pentru crestini e iubirea din moment ce se urasc intre ei si isi fac rau unul altuia,nu incepe cu de astea ca ne stim noi fb,mai ales Romania tara fagaduntei cea mai corupta,violenta,criminala,saraca tara din ue
unde mai e coruptie ca la noi nici unde
Romania e in topul cu cei mai multi puscariasi din europa si cu cei mai multi in tarii in europa,nu o da cu de astea ca nu tine
ca exemplu treceam pe langa o babuta era in fata biserici unul nu s-a oprit sa o intrebe cum se simnte,ateii astia cum le spui tu lipsiti de iubire au hranit milioane de gurii, apropo ajutoarele ue cine v-a dat nu tot ateii
crestini in general ei au nevoie de ajutor nu sa ajute pe cineva, ateul asa cum este el te mai ajuta daca nu il intelegeti nu se da sfant, iubitor etc
pe mine m-a ajutat un agnostic mai mult ca toti crestini care i-am cunoscut, nu spun ca nu sunt si persoane bune crestine ba sunt dar nu toti sunteti buni si iubitori

| Mădă0611 a răspuns:

Si, zici ca nu poti dormi de grija ateilor? Fa strigarea, ca sunteti multi, si adunati-va pentru povesti cu di despre iad, pentru intarirea credintei love struck

On topic: iubirea este un sentiment, mai mult nu iti spun ca te bag in ceata de tot. big grin

| Lizzu a răspuns:

Crezi ca ateii nu stiu sa iubeasca sau nu simt iubire? ii credeti niste roboti sau cum?

Pentru atei iubirea e reala,e sentimentul trait real si nu din carti.
Iubirea e la fel pentru toata lumea,indiferent de categorie sociala, rasa, varsta, culoare etc., e universala.

| Miauti a răspuns:

Pai pentru ateu este ca Dumnezeu este ateu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca iubirea e forta crestinului, atunci voi cu siguranta nu sunteti crestini

| RAY a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Bravo bun raspuns asa e

| Maxim96 a răspuns:

Pentru atei e necredinta si ura fata de religie

| Wehes a răspuns (pentru Maxim96):

Ura fata de religie? Mai gandeste-te.
Ateii traiesc iubirea nu o citesc din carti, din cate observam.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Asa a zis popa la biserica, intre 2 guri de tuica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ateism e opusul, dar sa stii ca suna mult mai frumos din punct de vedere ortodox, iubirea fiind cea mai frumoasa valore pe care o ptem avea.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adică opusul? Poate pentru păgăni este opusul.
Pentru ateism este rațiunea și realitatea.

| Kalla explică (pentru Duucu):

Tu poti iubi cu ratiune si realitate?!? Nu prea are sens.

| Buresbista123 a răspuns:

Este realitatea, sentimentul ala care te incalzeste si te bucura si care nu are legatura cu prietenii imaginari.E la fel ca la orice alt om, oricum jignitoare intrebare ai pus! Sunt curios ura pentru crestini ce este?-daca DZ e totul si a creat totul?

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Ura este absenta lui Dumnezeu in inima omului.Ura nu exista, asa cum intunericul nu exista.Intunericul e si el absenta luminii.

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

"Ura este absenta lui Dumnezeu in inima omului."

In cazul asta, de ce ateul convins(si) iubeste? Si de ce crestinul convins(si) uraste? Nu tot ce abereaza unii este si adevarat. Realitatea vorbeste, ea este adevarul, doar ca omul are tendinta de al modela in functie de dorinta lui.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Profund rau de tot dar cam aberezi ura si intunericul exista la fel cum in capul tau exista si DZ care a creat totul dupa chipul si infatisarea lui hai ciao

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Einstein a spus ca intunericul nu exista! De exemplu nu exista ceva care sa faca intuneric! Exista ceva care sa stinga lumina, dar nu exista nimic (de exemplu un ecran sau o lumanare) care sa faca intuneric.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Asa poti sa spui ca nu exista nici lumina fara intuneric, ca altfel nu ai vedea-o, intunericul exista la fel ca si lumina, daca vrei sa te convingi trage obloanele in casa...e o problema de perceptie

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Pai da, daca alungi lumina ramane intunericul pentru ca intunericul este absenta luminii.nu poti crea intuneric asa din nimic, poti doar sa indepartezi lumina dar poti crea lumina de exemplu cu o lumanare.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Si voi de ce urati crestini?

| Kalla explică (pentru RAY):

Eu nu urasc pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Nu o intoarce, eu am intrebat de ce urati, de ce omorati, furati, mintiti? sa nu minti ca nu-i adevarat http://www.crimetime.ro/stiri-despre/crime

| Kalla explică (pentru RAY):

Pentru ca doar noi facem asta nu? Stalin nu a furat de la popor, nu i-a mintit ca sa-l aleaga si nu a omorat pentru a-si impune guvernul nu? Si el era ateu convins pentru ca comunismul este ateu.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Am zis ca doar voi faceti asa ceva,am spus ca afirmatia ta cum ca fara dumnezeu ai o inima intunaecata este mincinoasa,stalin nu avea ce sa fure fata,habar nu ai de istorie unde ai facut-o, daca esti cel mai mare in stat ce naiba sa furi daca ai totul, stalin a fost ales prin voturi, nu cunosti istoria rusiei dar afirmi multe, nu sti ce a fost revolutia din 1918 din rusia, de ce au venit comunsiti la putere si cum, nu a omorat pe nimeni ca sasi impuna guvernul a fost ales de catre partid, comunismul e lipsa teismului, nu stiu unde ai facut matematica de plus e un minus sau invers

| Ironicnαme a răspuns:

In other life: Omg, Gizăs just told me I'm his daughter. Of course he did, because His love is the best love in the world. (Deşi nu am punctat faptul că iubirea de copil şi de soţie e mai puternică.)

| IoanieCriminalul a răspuns:

Scuze nu sunt gay sa iubesc zei.

| Kalla explică (pentru IoanieCriminalul):

Ai spus o mare prostie! Nou crestinii il iubim pe Dumnezeu asa cum un fiu isi iubeste tatal.Ma refer la acea iubire, nu atractie sexuala.

| codrut a răspuns:

Sti ceva.
Tu ii ''iubesti'' pe toti de frica lui Dumnezero.Nu esti sincera cu tine, si persoanele care le urasti in sufletul tau, tu spui ca le iubesti, sa nu-l superi pe barbos, macar eu sunt sincer...

| codrut a răspuns:

Ura ramane cel mai sincer sentiment pana in prezent.