| HoovusPiratus1 a întrebat:

Ce ai alege?
: Dumnezeu sau ateism?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Hmm oare ce sa aleg între propriul meu creator și un sistem defect si irational care nu ofera niciun raspuns unor probleme filozofice care au existat din totdeauna.

Grea decizie, grea decizie...

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu, bineinteles. In orice caz nu Dumnezeul tau.

| HoovusPiratus1 explică (pentru doctorandus):

Ateu inseamna sa nu crezi in niciun Dumnezeu, deci prin urmare eu resping 4.200 de religii

| ania a răspuns:

L-am ales deja pe Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. E un personaj fictiv de poveste, deci nu am cum sa aleg asa ceva. Prin urmare sunt ateu de cand ma stiu.

| Apokales a răspuns:

Dumnezeu. Cred ca persoanele care cred in el sunt mai motivate si mai fericite, se simt mai in siguranta. Dar daca te referi strict la credinta mea, ei bine, eu sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu, sau cum spunea Spinoza: Deus sive Natura („Dumnezeu sau Natura", pentru Spinoza Dumnezeu fiind Natura)

| badpanda a răspuns:

Domnule zeu sau dumnezeu este doar o formula de adresare.
Lista de zei este lunga. Poate o sa-mi aleg cativa.
In orice caz zeul biblic este cel mai prapadit dintre toti.
Multi cred in el din mila.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_zei

Este si YHWH pe la sfarsitul catalogului.

| marinaru777 a răspuns:

Daca alegi ateism cine conduce Universul sau totul e intamplator? Ma dar nu sunt milioane de intrebari de intamplari?
Cand eram mai mic era intrebare aia cu oul si gaina cine a fost primul? As vrea sa raspunda un ateu.Sa mai raspunda daca tot nu crede ca nu vede cum e cu priza e curent acolo ca nu se vede. Nu vedem tot cu ochiul liber si din cauza asta nu vrem da acceptam dar vezi vantul sau gerul?

| doctorandus a răspuns (pentru marinaru777):

Te inseli. In general chinezilor si japonezilor nu le pasa de Dumnezeul crestin. Nici macar intr-atat incat sa-l combata. Chinezii au dezlegare la ateism de mii de ani, nu incepand cu Mao: budismul, taoismul, confucianismul nu impun nicio obligatie de a crede-n zei. Iar japonezii sunt politeisti in teorie si atei in practica.

Hindusilor, daca nu te duci la ei in sat sa-i convertesti, nu le pasa de Dumnezeul crestin.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dumnezeu este Adevarul, iar ateismul este minciuna si ideologie care in istorie s-a dovedit a fi criminala. Ateismul bolsevic a facut foarte multe victime nevinovate, inclusiv in Romania.
Daca Dumnezeul crestinilor n-ar fi Adevarul si Miza cea adevarata, nu i-ar sta impotriva atatia dusmani propagandisti care isi fac veacul inclusiv aici, zilnic.

| HoovusPiratus1 explică (pentru pacatosulBogdan):

Si crestinii fac rau, un lucru principal ar fi discriminarea

Bonus in anul 1600 foarte multe femei au murit din cauza ca erau ca erau considerate vrajitoare

| AndrElle a răspuns:

Dacă n-aș alege nimic, as fi zero.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

De ce pui întrebări de genul? Dumnezeu fără mine sau fără tine tot există
Dar tu fără Dumnezeu ori eu fără El, ajungem in pedeapsa veșnică numită iad
Cauta-l pe Dumnezeu prietene