| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini :

Puteti sa dovediti fara sa folositi biblia ca dumnezeu exista? Ba mai mult, dovezile aduse sa se aplice doar zeului vostru. Daca dovezile voastre se pot aplica si altor zei, personaje din desene animate/benzi desenate sau filme, atunci ele nu sunt valide.

14 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da,pot sa dovedesc, Domnul Isus locuieste in inima mea.

| casablanca40 a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu se poate dovedi nici cu biblia, din pacate pentru ei.

| mysterious1 a răspuns:

Nu stiu daca o se te ajute dar o sa iti spun o intamplare: o profesoara a intrebat clasa "ce ii Dumnezeu asa de important, de asa multi oameni cred in El l-a vazut cineva", atunci un elev s-a ridicat si a intrebat-o "Doamna profesoara, creierul dumneavoastra exista, imi puteti demonstra daca exista?"...si tu o sa afli daca exista Dumnezeu(sau creierul tau tongue) atunci cand mori.nush unde daca o sa iti placa ceea ce o sa afli. Acuma serios nici in Isus nu crezi ca o venit pe pamant Isus ii cea mai mare dovada din punctu meu de vedera ca Dumnezeu exista cate minuni a facut, si cea mai mare a inviat din morti. unde sunt oasele Lui?

| anonim_4396 explică (pentru mysterious1):

Folosind stiinta, poti sa dovedesti foarte usor existenta creierului deci comparatia si "dovada" asta nu este buna. Ba mai mult, daca ar fi fost buna s-ar fi aplicat si altor zei nu doar celui crestin si am zis ca asemenea dovezi nu sunt valide. Mai incearca.

"Isus ii cea mai mare dovada din punctu meu de vedere"... nu ma intereseaza punctul tau de vedere. Din punctul altora de vedere, zeii lor sunt miezul din fanta nu al tau. La fel, nu ma intereseaza nici punctele lor de vedere. Vreau dovezi concrete.

Prezinta-mi dovezi pe bune daca ai. Daca nu, mai bine taci.

| mysterious1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hha scuze daca te-am suparat si acum o sa iti spun ceva ce o sa te supere mia tare.Multi vor ceea ce vrei tu ce mai simplu ii sa ii ceri lui Dumnezeu sa ti se descopere chiar daca ti se pare o prostie te rog sa incerci!
si inca un link :Dhttp://www.ecolife.ro/......ncolo.html

| anonim_4396 explică (pentru mysterious1):

Era mai simplu sa recunosti ca nu ai dovezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru mysterious1):

Faptul ca nu i-ai gasit oasele cuiva nu inseamna ca a inviat. Elodia a inviat? Esti prea mic/mica pentru discutia asta.

| TrentonChase a răspuns (pentru mysterious1):

Citeste asta si ceilalti interesarti...http://www.descopera.ro/......tiintifica

| mysterious1 a răspuns (pentru Dandanache):

Ai dreptate poate am prea putina experienta (rusine sa imi vie+_+) Dumnezeu sa va Lumina Lui!

| mysterious1 a răspuns (pentru mysterious1):

De-a*

| mysterious1 a răspuns:

Si daca nu crezi nici ca Isus a venit pe pamant atunci trebuie sa te documentezi chari de la "stincifici" chiar ei o demonstreaza http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2003441#s=14:0-14:891 si cate minuni si proroci sunte in biblie si ele toate sa-u intamplat sau o sa se intample char si in zilele noastre Dumnezeu mai face minuni!

| mysterious1 a răspuns:

laughing de ce crezi ca sunt?

| mysterious1 a răspuns:

Vezi depinde de credinta fiecaruia, da eu cred ca Isus a inviat si este in "cer" fara nici o indoiala.
Intrebarea aia cu planetele si eu m-am intrebat de multe ori chiar ca nu stiu la ce ne ajuta, oricum noi nu putem sa ne raportam la logica lui Dumnezeu sa privim lucrurile asa cum la prifeste El.